X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Na ulicach wrzało, trwa oczekiwanie na to, co się wydarzy". Wójcik o wydarzeniach w Tunezji

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 20:30
- Prezydent Tunezji nie ma zapędów dyktatorskich, to prawnik i konstytucjonalista z wykształcenia, nie pochodzi z resortów siłowych - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Wójcik z portalu euroislam.pl.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Kekyalyaynen

Prezydent Tunezji Kajs Saied zdymisjonował rząd premiera Hiszama Meszisziego i zawiesił parlament. To reakcja na protesty w wielu miastach, w czasie których demonstrowano przeciwko politycznym elitom. Przeciwnicy głowy państwa oskarżyli go o zamach stanu. Saied ogłosił, że przejmuje władzę wykonawczą w kraju i wyznaczy nowego premiera.

- Od 2010 roku społeczeństwa części krajów arabskich miały nadzieję na demokratyzację, także Tunezyjczycy mieli taką nadzieję. Dziś mówi się o kontynuacji tamtej rewolucji, ale też o zamachu stanu, o którym mówi np. Turcja, z uwagą natomiast przyglądają się wydarzeniom w Tunezji kraje europejskie - powiedział gość PR24.


Tomasz Wróblewski 1200.jpg
"Projekt, który wprowadza bardzo restrykcyjne państwo". Tomasz Wróblewski o "Fit for 55"

"Oczekiwanie na ruch prezydenta"

Przewodniczący parlamentu Raszed Ghannuczi, szef Ennahdy, oskarżył Saieda o przeprowadzenie "przewrotu przeciwko rewolucji i konstytucji". "Uważamy, że najważniejsze instytucje państwowe nadal funkcjonują, a zwolennicy Ennahdy i narodu tunezyjskiego będą bronić rewolucji" – powiedział.

- Teraz w Tunezji mamy oczekiwanie na to, co się wydarzy. Na ulicach są zwolennicy i przeciwnicy prezydenta, doszło do starć. Teraz oczekiwany jest ruch prezydenta, natomiast prawnicy i konstytucjonaliści są podzieleni w ocenie sytuacji, trzeba czekać, nie sądzę jednak, by wydarzenia miały potoczyć się w kierunku dyktatury - podkreślił Jan Wójcik.

Tunezyjczycy w 2011 roku podczas arabskiej wiosny wyzwolili się spod autokratycznych rządów generała Zajna al-Abidina ibn Alego, wprowadzając w kraju system demokratyczny, który nie przyniósł jednak dobrobytu gospodarczego. Lata paraliżu politycznego, korupcji, podupadających służb państwowych i rosnącego bezrobocia zniechęciły Tunezyjczyków do panującego systemu politycznego, a pandemia koronawirusa pogłębiła społeczne niezadowolenie.


Posłuchaj
14:18 _PR24_AAC 2021_07_28-19-33-00.mp3 J. Wójcik o wydarzeniach w Tunezji ("Świat w powiększeniu")

***


Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Jan Wójcik (portal euroislam.pl)

Data emisji: 28.07.2021

Godzina: 19:33 

Czytaj także

Stanisława Glinnik: domagamy się uznania Aleksandra Łukaszenki za terrorystę

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 11:00
- Nie chcemy być częścią Rosji, chcemy być niezależnym i wolnym krajem - mówiła w Polskim Radiu 24 Stanisława Glinnik, Białorusinka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tunezja: prezydent zamknął instytucje publiczne i zakazał przemieszczania się między miastami

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 22:42
Prezydent Kais Saied, który w niedzielę zawiesił parlament i zdymisjonował rząd, w poniedziałek wieczorem nakazał zamknięcie instytucji publicznych i zagranicznych, wprowadził zakaz zgromadzeń w miejscach publicznych oraz przemieszczania się między miastami.
rozwiń zwiń