X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Projekt, który wprowadza bardzo restrykcyjne państwo". Tomasz Wróblewski o "Fit for 55"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 20:47
- To jest projekt, który niezależnie od tego, czy rzeczywiście będzie skutkował ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych do 2030 r., czy nie, wprowadza bardzo restrykcyjne państwo, które będzie wszystkim narzucało, jak żyć - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute.
Tomasz Wróblewski
Tomasz WróblewskiFoto: Mat. Rekłajtis

14 lipca Komisja Europejska ogłosiła pakiet legislacyjny "Fit for 55" dotyczący klimatu i energii. Plan zakłada zmniejszenie o 55 proc. względem roku 1990 emisji gazów cieplarnianych przez państwa członkowskie. Cel ten ma być osiągnięty w 2030. Ponadto Unia zadeklarowała osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050. Postulaty muszą najpierw zostać zaakceptowane przez rządy UE oraz Parlament Europejski. Może to zająć dwa lata. 

Czytaj także:
Wiatraki ekologia 1200.jpg
"Benzyna będzie po 10 zł, prąd zdrożeje trzykrotnie". Pęk o unijnym planie redukcji emisji CO2

Tomasz Wróblewski podkreślił, że dyskusję na temat pakietu należy prowadzić "dwutorowo". - Po pierwsze: zmiany klimatyczne istnieją i w jakiś sposób trzeba się do nich adaptować. Po drugie, jak każde wydarzenie, czy to naturalne, czy polityczne, będzie rodziło rozmaite interesy, zainteresowanie poszczególnych państw czy środowisk w celu wzmocnienia swojej pozycji - zaznaczył. 

Posłuchaj
24:56 _PR24_AAC 2021_07_27-19-35-03.mp3 Tomasz Wróblewski o unijnym pakiecie "Fit for 55" ("Świat w powiększeniu")

Zmiany klimatyczne 

Ekspert wskazał, że ogłoszenie postulatów "nie przypadkiem przypada na moment, kiedy zaczynają się negocjacje pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi". Jak wyjaśnił - USA chcą raczej "wprowadzić system, który będzie w jakimś stopniu przypominał wolnorynkowy i będzie zmuszał firmy do dostosowania się", niż korzystać z instrumentów interwencjonizmu państwa. Z kolei Europa skłania się ku drugiemu rozwiązaniu.

- Rozmawiamy o tym, kto będzie narzucał światu zasady naprawy środowiska i zmian klimatycznych. Europa idzie tak daleko do przodu, żeby pokazać, jak wiele robi i [podkreślić konieczność] dostosowania się do niej - tłumaczył gość PR24.

Czytaj także:

Czytaj także:
Zyska1200.jpg
"Jedno z najważniejszych wyzwań nowożytnej historii ludzkości". Ireneusz Zyska o odejściu od paliw kopalnych

Transformacja

- Przechodzimy w Europie, choć w USA też, przez pewną transformację dotyczącą myślenia o roli państwa - zauważył rozmówca. -  Frans Timmermans jest osobą, która niewątpliwie wierzy w dalece interwencjonistyczne rozwiązania, w silne państwo, które narzuca rozwiązania biznesowi, ludziom i określa ramy, w których mamy żyć - ocenił Tomasz Wróblewski. 

Zdaniem specjalisty, projekt "Fit for 55" niezależnie od tego, czy w 2030 uda się ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, czy nie, "wprowadza bardzo restrykcyjne państwo". 

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadził: Antoni Opaliński

Gość: Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute

Data emisji: 27.07.2021

Godz. emisji: 19.33

jbt/pr24/euractiv.pl

Czytaj także

"Ciężko dostrzec sens tych działań". Kamil Goral o unijnym projekcie "Fit for 55"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 17:30
- Mam wrażenie, że my Polacy jakbyśmy przechodzili obok tematu "Zielonego Ładu" w tej dyskusji publicznej, tzn. jest to wkomponowane w pewną narrację, coraz więcej firm wpisuje to w swoją strategię marketingową. Można zobaczyć dzieci biegające po łące, można zobaczyć wysychające jeziora w różnych reklamach - i to ma nas zmotywować do tego, żebyśmy się zaangażowali w tej projekt. Natomiast mało kto mówił o kosztach - mówił w Polskim Radiu 24 Kamil Goral z Forum Polskiej Gospodarki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyspieszenie polityki klimatycznej UE. Jakóbik: to może być rewolucja, która będzie bardzo kosztowna

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2021 10:34
- Fakt, że mamy do czynienia z tymi zmianami potwierdzają ekstremalne zjawiska pogodowe obserwowane na całym świecie. Zaskakują w miejscach, które do tej pory miały łagodny klimat. Takie jest uzasadnienie przyspieszenia tej polityki i to może być rewolucja, która będzie kosztowna - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z portalu biznesalert.pl.
rozwiń zwiń