X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Białoruś próbuje szukać partnerów na zewnątrz". Dr Bryc o współpracy Białorusi z Rosją i Chinami

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 20:23
- Łukaszenko wie, że Moskwa niechętnie daje pieniądze, zawsze stawia warunki, które są coraz trudniejsze do realizacji przez Białoruś, dlatego próbuje poszukiwać partnerów na zewnątrz - powiedziała dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, specjalistka ds. stosunków międzynarodowych.
Aleksandr Łukaszenka
Aleksandr ŁukaszenkaFoto: PAP/EPA/MAXIM GUCHEK / POOL

Minister spraw zagranicznych Białorusi  Uładzimir Makiej powiedział, że "w obliczu nowych wyzwań Białoruś oprze się na współpracy z Rosją i Chinami". Do tych słów odniosła się gość audycji, dr Agnieszka Bryc. Zapytana o to, czy chęć współpracy z Białorusią wyrażą też Chiny i Rosja, odpowiedziała, że to nie jest oczywiste.

Posłuchaj
13:13 PR24_mp3 2021_07_24-19-33-31.mp3 Dr Agnieszka Bryc o współpracy Białorusi z Rosją i Chinami ("Świat w powiększeniu"/ PR24)

- My jesteśmy przyzwyczajeni do postrzegania Białorusi, przede wszystkim jako państwa, które w pełni wspieranej jest przez Rosję - powiedziała  dr Agnieszka Bryc.

Pomoc dla Mińska

Gość audycji "Świat w powiększeniu" zaznaczyła, że prawdą jest to, że ze strony Kremla płynie pomoc dla Mińska, ale jak zauważyła, nie jest to pomoc bezinteresowna.

- Prezydent Łukaszenko stara się uzyskać kolejne transze pomocy finansowej dla swojej gospodarki ze strony Rosji - powiedziała dr Agnieszka Bryc. - Jeszcze dekadę temu było to łatwiejsze - dodała.

białoruś protest mińsk 1200
Fotyga: europejskie demokracje zbyt miękko reagują na kolejne brutalne działania Łukaszenki

- Rosjanie łatwiej wydawali pieniądze na utrzymanie Białorusi. Sytuacja gospodarcza w Rosji się zmieniła i efekt jest taki, że Rosję nie do końca stać, aby finansować państwo przyjazne - wyjaśniła gość Polskiego Radia 24.

Specjalistka ds. stosunków międzynarodowych zaznaczyła, że dzisiaj sytuacja wygląda następująco: - Rosja mogłaby wspierać i wspiera na tyle, na ile może, natomiast wymaga od Białorusi kolejnych ustępstw, np. przyspieszenia uzgodnień, które mają doprowadzić do pogłębienia integracji rosyjsko-białoruskiej.

Uzależnienie do Rosji

Dr Agnieszka Bryc stwierdziła, że Łukaszenko ma świadomość, że jest uzależniony od Rosji, zwłaszcza po wyborach, które odbyły się w ubiegłym roku na Białorusi. 

Czytaj także:

- Łukaszenko wie, że Moskwa niechętnie daje pieniądze, zawsze stawia warunki, które są coraz trudniejsze do realizacji przez Białoruś, dlatego próbuje poszukiwać partnerów na zewnątrz - powiedziała.

Szukanie partnerów dla Białorusi

Zdaniem dr Agnieszki Bryc atrakcyjnym dla Białorusi był Pekin. Chiny miały stanowić odskocznie na zasadzie: jeżeli nie Moskwa, to kto? Jak zauważyła gość Polskiego Radia 24, Chiny nie są zainteresowane w inwestowanie w Białoruś.

- Łukaszenko nie ma wyjścia. Musi poszukiwać tych, którzy będą chcieli udzielić wsparcia finansowego Białorusi, która jest pogrążona w kryzysie gospodarczym - oznajmiła.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

ProwadzącyEwa Wasążnik

Gośćdr Agnieszka Bryc (Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, specjalistka ds. stosunków międzynarodowych)

Data emisji: 23.07.2021

Godzina emisji: 19.33

bf

Czytaj także

Ciało działacza wydano z zabandażowaną głową, widać tylko usta. "Nie pierwsza taka śmierć za Łukaszenki"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 13:00
- Świat obudził się w nowej rzeczywistości. Porwanie samolotu lecącego z Aten do Mińska to akt terroryzmu państwowego - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Wład Kobets, białoruski działacz. Pytany o śmierć opozycjonisty Witolda Aszuraka w kolonii karnej w Szkłowie, mówi, że nie po raz pierwszy w katowniach reżimu Łukaszenki nagle umiera zdrowy, pełen sił człowiek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Moskwa jest świadoma tego, w jakim punkcie znalazł się Łukaszenka". Szymon Kardaś o sytuacji na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 16:45
- Poziom zależności będzie się najprawdopodobniej pogłębiał, ponieważ Moskwa jest świadoma tego, w jakim punkcie znalazł się Łukaszenka i jak bardzo ograniczył sobie pole manewru - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich, odnosząc się do partnerów zagranicznych Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zarembiuk: zapraszanie przywódcy Rosji do rozmów z liderami UE to obraza nie tylko dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 14:42
- Europa musi zrozumieć, że sankcje przeciwko reżimowi Łukaszenki nie wystarczą. Potrzebne są też sankcje przeciwko Putinowi - mówił w Polskim Radiu 24 Aleś Zarembiuk, prezes Domu Białoruskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń