X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Grosse: scenariusz eskalacji sankcji po stronie UE jest możliwy

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2021 20:30
- Jeżeli zostanie spełniona pewna procedura i zakończy się pozytywnie dla instytucji unijnych, a negatywnie dla polskiego rządu to sankcje o charakterze finansowym wchodzą w grę - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse (Uniwersytet Warszawski).
TSUE
TSUEFoto: frantic00, Shutterstock

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał w czwartek, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE. Dzień wcześniej TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która rozpoczęła działalność na mocy zmian w ustawie o SN z 2017 r. i powołana została do prowadzenia postępowań o charakterze dyscyplinarnym wobec sędziów, prokuratorów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych.

Czy grożą nam sankcje ze strony EU? 

Andrzej Kryj 1200.jpg
Andrzej Kryj o wyroku TSUE: sądownictwo jest wyłączone z kompetencji instytucji UE

- Scenariusz eskalacji pewnych sankcji po stronie europejskiej jest możliwy za to, że w opinii tych instytucji, czy aktorów zewnętrznych europejskich, albo innych państw członkowskich Polska nie stosuje się do prawa europejskiego, czyli de facto do praworządności - odpowiedział prof. Grosse

Jak zaznaczył gość audycji, droga od sankcji finansowych do polexitu to jest przede wszystkim proces polityczny.     

- Polexit jest to zawsze potencjalnie jakaś opcja, tylko przede wszystkim, zgodnie z prawem europejskim to państwo członkowskie musi wystąpić z taką decyzją (...). Żadna inna instytucja, czy inne państwo członkowskie nie może w tej sprawie decydować - podkreślił.    

Posłuchaj
24:06 PR24_mp3 2021_07_18-19-33-21.mp3 Prof. Tomasz Grzegorz Grosse o możliwych sankcjach unijnych wobec Polski ("Świat w powiększeniu") 

- To jest decyzja, którą podejmują rządy, ale najczęściej, tak jak było to w przypadku brexitu, na podstawie referendum. Ponieważ jest to poważna decyzja to ona nie może po prostu wynikać z takiego, czy innego wydarzenia mniejszej rangi. To musi być decyzja, która ma odpowiednią legitymizację demokratyczną - podsumował gość audycji. 

          

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Świat w powiększeniu"

Prowadził: Mateusz Drozda 

Gość: prof. Tomasz Grzegorz Grosse (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 18.07.2021

Godz. emisji: 19.33 

kmp

Czytaj także

Zbigniew Kuźmiuk: TSUE przestraszył się większości parlamentarnej

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 21:20
- Ta ostentacyjna presja Parlamentu jest zadziwiająca. Jeśli TSUE rzeczywiście ma rozstrzygać spory pomiędzy instytucjami unijnymi a krajami członkowskimi, to powinniśmy uwolnić go od tej presji - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Europa zbudowała się jako wspólnota państw narodowych". Prof. Mieczysław Ryba o sporach ideowych w UE

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 11:37
- Od pewnego czasu mamy do czynienia z sytuację przejęcia władzy w UE przez ideologów o bardzo skrajnym nastawieniu, którzy negują to, co nazywamy narodami, uważają, że wspólnota narodowa jest opresyjna, podobnie jak inne wspólnoty, takie jak rodzina czy Kościół - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba (KUL).
rozwiń zwiń