X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Nowy rząd może trwale obrócić ten kraj na Zachód". Maciejewski o wynikach wyborów w Mołdawii

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 20:17
- PAS ma możliwość stworzenia silnego rządu, który we współpracy z prezydent może obrać jednoznacznie prozachodni kurs - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Maciejewski, publicysta "Sieci". 11 lipca proeuropejska Partia Akcji i Solidarności wygrała wybory parlamentarne w Mołdawii.
Wiec poparcia dla mołdawskiej partii PAS
Wiec poparcia dla mołdawskiej partii PASFoto: PAP/EPA/DUMITRU DORU

Uzyskany przez PAS wynik wyborczy pozwala ugrupowaniu na samodzielne rządy. Z Partią Akcji i Solidarności związana jest obecna prezydent Mołdawii Maia Sandu.

Kiszyniów mołdawia parlament shutterstock 1200x660.jpg
Jan Piekło o przyspieszonych wyborach w Mołdawii: niewykluczone, że ich wyniki będą kwestionowane

O sytuacji w Mołdawii mówił na antenie Polskiego Radia 24 Jakub Maciejewski, który z bliska obserwował wybory w tym kraju. - PAS ma możliwość stworzenia silnego rządu, który we współpracy z prezydent będzie mógł obrać kurs jednoznacznie prozachodni - stwierdził publicysta. Zaznaczył, że poprzednie rządy były "prozachodnie tylko w sposób pozorowany".

Podkreślił, że wygrane ugrupowanie zakładała obecna prezydent Maia Sandu. - W swoim czasie była zatrudniona w Banku Światowym, jest wykształcona na Zachodzie i ma autentycznie prozachodnie poglądy. Jej partia może nieco trwalej obrócić Mołdawię na Zachód - ocenił Maciejewski. 

Posłuchaj
25:16 PR24_mp3 2021_07_14-19-33-28.mp3 Jakub Maciejewski o wyborach w Mołdawii (Świat w powiększeniu/PR24)

Niewykorzystany potencjał

Zaznaczył jednak, że patrząc z punktu widzenia interesu Polski trzeba "obniżyć entuzjazm". - Sandu jest stowarzyszona z siłami proniemieckimi, daleko głos Mołdawii jeszcze na wiele stron może się rozegrać i Polska, gdyby chciała, mogłaby tu mieć własną rolę - powiedział, oceniając, że Polska nie wykorzystuje potencjału w relacjach z Mołdawią.

- Uważam, że eksperci od spraw rumuńskich i mołdawskich w Polsce, mając ogromną wiedzę, nie przekładają jej na wnioski, które miałyby mieć znaczenie dla naszego państwa - ocenił publicysta. - Wystarczyłby niewielki nakład finansowy, żeby np. założyć polską fundację w Mołdawii, gdzie przecież jest bardzo wiele propolskiego sentymentu - dodał.

Więcej w nagraniu

* * *

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Jakub Maciejewski ("Sieci")

Data emisji: 14.07.2021

Godzina emisji: 19.33

kp

Czytaj także

Exit polls: GERB wygrywa wybory w Bułgarii. "Powtórzenie układu sił z poprzedniego parlamentu"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 20:50
Centroprawicowa partia GERB byłego premiera Bojko Borisowa, która z krótką przerwą rządziła w Bułgarii od 2009 roku, wygrywa niedzielne przedterminowe wybory parlamentarne, zdobywając 22,1-23,5 proc. głosów - wskazują wyniki sondaży exit polls agencji Gallup oraz Alpha Research.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Częściowe wyniki wyborów parlamentarnych w Mołdawii. Na prowadzeniu partia obecnej prezydent

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 22:38
Centroprawicowa Partia Działania i Solidarności (PAS) prowadzi w przedterminowych wyborach parlamentarnych w Mołdawii. To ugrupowanie proeuropejskiej prezydent Mai Sandu.
rozwiń zwiń