Prawo unijne a krajowe. Ekspert: UE pozatraktatowo rozszerza swoje kompetencje

2021-07-13, 21:00

Prawo unijne a krajowe. Ekspert: UE pozatraktatowo rozszerza swoje kompetencje
Siedziba Trybunału Konstytucyjnego. Foto: Andrzej Hulimka/Forum

 - Ustawa zasadnicza umożliwia nam uczestnictwo w UE na zdrowych zasadach, które pozwalają zachować naszą tożsamość konstytucyjną - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Małgorzata Bainczyk, prawnik i specjalistka od prawa europejskiego, analityk Instytutu Zachodniego w Poznaniu.

Trybunał Konstytucyjny odroczył do czwartku rozprawę ws. zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym zapisanej w Traktacie o Unii Europejskiej. Wniosek skierował do TK premier Mateusz Morawiecki.

Powiązany Artykuł

Telus 1200.jpg
"Nie ma dyskusji". Robert Telus o wyższość konstytucji nad prawem UE

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 mamy do czynienia ze sporem, ponieważ UE pozatraktatowo rozszerza swoje kompetencje. - Napotyka to na kompetencje państw członkowskich. Dochodzi do starcia gigantów, a odpryskiem od tego są postępowania toczące się przed Trybunałami Konstytucyjnymi. Rządy państw członkowskich bronią własnych kompetencji, a UE dąży do ich poszerzenia. Mam duże wątpliwości, czy postępowania przed Trybunałami to właściwa droga. Wydaje mi się, że to jest raczej ślepa uliczka. W następnym etapie, w związku z wyrokiem, może dojść do skargi na Polskę, postępowania będą się mnożyć - powiedziała prof. Małgorzata Bainczyk.

Ekspert tłumaczyła, że dorobek prawny UE może prowadzić do różnych rozwiązań. - Jeśli rządy państw unijnych dadzą pierwszeństwo pędowi unijnych instytucji, to w pewnym momencie konstytucje krajowe stracą obrońców i UE przekształci się w federację. Jeśli jednak podejmą rękawicę i rozpoczną rzeczową dyskusję o UE, nie będą tylko czytały dokumentów Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej, to będziemy mieli szansę na poważną dyskusję o przyszłości UE - podkreśliła. 

Prof. Małgorzata Bainczyk dodała również, że konstytucja RP posiada klauzulę integracyjną, która przewiduje oddanie kompetencji w niektórych sprawach. - Mamy to całkiem nieźle poukładane. Ustawa zasadnicza umożliwia nam uczestnictwo w UE na zdrowych zasadach, które pozwalają zachować naszą tożsamość konstytucyjną - podsumowała specjalistka od prawa konstytucyjnego.

Posłuchaj

Prof. Małgorzata Bainczyk gościem Antoniego Opalińskiego (Świat w powiększeniu) 25:23
+
Dodaj do playlisty

Wniosek premiera został sformułowany po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z początku marca odnoszącego się do możliwości kontroli przez sądy prawidłowości procesu powołania sędziego. Jak informował wówczas rzecznik premiera Piotr Müller, wniosek dotyczy kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa europejskiego z konstytucją oraz potwierdzenia dotychczasowego orzecznictwa w tym zakresie. Premier zwrócił się do TK o zbadanie zgodności z konstytucją trzech przepisów Traktatu o UE - zarzuty sprowadzają się m.in. do pytania o zgodność z konstytucją zasady pierwszeństwa prawa UE oraz zasady lojalnej współpracy Unii i państw członkowskich.

* * *

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: prof. Małgorzata Bainczyk (prawnik, specjalistka od prawa konstytucyjnego niemieckiego i europejskiego)

Data emisji: 13.07.2021

Godzina emisji: 19.33

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej