X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Szymanowski: państwa V4 mają świadomość, że sukces jednych jest sukcesem pozostałych

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 20:33
- Wydaje się, że jest szansa, że państwa Europy Środkowej, chcąc "zabetonować" swoją suwerenność, nie dadzą się rozgrywać przeciwko sobie - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Maciej Szymanowski z Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.
Szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej
Szczyt państw Grupy WyszehradzkiejFoto: PAP/Albert Zawada

morawiecki free 663 tt.jpg
Premier: w UE nie ma miejsca na podziały na członków lepszej lub gorszej kategorii

Piątkowy szczyt Grupy Wyszehradzkiej to pierwsze wydarzenie zorganizowane w ramach węgierskiej prezydencji w V4, która rozpoczęła się 1 lipca i potrwa do 30 czerwca 2022 r. Obecna na szczycie Słowenia z początkiem miesiąca przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

O relacjach państw Europy Środkowej mówił w Polskim Radiu 24 prof. Maciej Szymanowski.

Zwrócił uwagę, na "piękny gest w ramach prezydencji węgierskiej", jakim było zorganizowanie szczytu na terytorium Słowenii. - Bardzo dobrze, że udało się obudować V4 grupą państw - takich, jak Austria czy Słowenia - z którymi poziom współpracy jest tak dobry, że szczyty Grupy Wyszehradzkiej mogą się równie dobrze odbywać w tych krajach - powiedział.

Posłuchaj
25:14 PR24_mp3 2021_07_09-19-33-13.mp3 Prof. Maciej Szymanowski o relacjach państw Grupy Wyszehradzkiej (Świat w powiększeniu/PR24)

Podkreślił, że na dzisiejszych stosunkach między państwami V4 zaważyły przeszłe doświadczenia. - Dobre relacje między Polską, Czechami, Słowacją i Węgrami wzięły się z pewnej nauczki, którą te państwa otrzymały prowadząc wobec siebie wrogą politykę w okresie międzywojennym - stwierdził.

- W tej chwili jest świadomość elit politycznych tych wszystkich państw, że sukces jednych jest sukcesem pozostałych, a porażka jednego z państw jest porażką całego regionu - skomentował. - Z tym samym mamy do czynienia w przypadku państw Trójmorza - dodał prof. Szymanowski.

- Wydaje się, że jest szansa, że państwa Europy Środkowej, chcąc "zabetonować" swoją suwerenność, nie dadzą się rozgrywać przeciwko sobie - podsumował.

Więcej w nagraniu

***

Audycja"Świat w powiększeniu"

Prowadził: Antoni Opaliński 

Gość: prof. Maciej Szymanowski

Data emisji: 09.07.2021

Godz. emisji: 19.33 

kp

Czytaj także

Premier Czech: Polska świetnie sobie poradziła z przewodniczeniem V4 w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 17:22
Premier Czech Andrej Babis podkreślił, że Polska prowadziła Grupę Wyszehradzką w trudnym czasie pandemii. Ocenił, że nasz kraj świetnie sobie poradził z tym zadaniem. Dziś kończy się roczna prezydencja Polski w V4, przejmują ją Węgry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej i Słowenii. Premier: opowiadamy się za silną rolą państw suwerennych

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 14:12
- Jesteśmy przeciwko centralizacji, opowiadamy się za silną rolą państw suwerennych. Dziś doskonale wiemy, że nasze miejsce na europejskim rynku i w europejskiej polityce nie jest w żadnym kącie - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń