X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Powrót Ameryki". Justyna Gotkowska o szczycie NATO w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 20:39
- USA ponownie uznają NATO za ważną organizację dla bezpieczeństwa transatlantyckiego i chcą pełnić przywódczą rolę. Donald Trump inaczej był do tego nastawiony - mówił w Polskim Radiu 24 Justyna Gotkowska z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Audio
  • Justyna Gotkowska o szczycie NATO (Świat w powiększeniu)
Joe Biden na szczycie NATO w Brukseli
Joe Biden na szczycie NATO w BrukseliFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Z udziałem prezydenta USA w Brukseli odbył się w poniedziałek szczyt NATO. Odpowiedź na działania Rosji i Chin, inwestycje w obronę i odstraszanie, relacje transatlantyckie to główne tematy, na jakie wskazał sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg przed jego startem. W szczycie wziął udział prezydent Andrzej Duda.


Paweł_Soloch_ok.jpg
Soloch o spotkaniu Duda-Biden: mocny sygnał, że flanka wschodnia NATO jest w obszarze zainteresowania USA

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 najważniejszym przesłaniem spotkania przywódców NATO był symboliczny "powrót Ameryki" w roli przewidywalnego kluczowego członka Sojuszu. - USA ponownie po trudnych czterech latach Donalda Trumpa uznają Sojusz za ważną organizację dla bezpieczeństwa transatlantyckiego i chcą pełnić przywódczą rolę. Donald Trump inaczej był do tego nastawiony. Uznawał, że jest to organizacja problematyczna i preferował wzmacnianie dwustronnych relacji z sojusznikami - powiedziała Justyna Gotkowska.

Drugi komunikat jest taki, że Sojusz chce się dostosowywać do globalnej rywalizacji mocarstw - Rosji i Chin, do zagrożeń cybernetycznych i hybrydowych. - Uchwalono tzw. Agendę NATO 2030, która zarysowuje strategię Sojuszu i rozpoczęto proces wypracowania nowej strategii bezpieczeństwa NATO. Potwierdzono, że obrona zbiorowa jest najważniejszym zadaniem Sojuszu. W dokumencie najwięcej miejsca poświęcone jest Rosji i jej agresywnym działaniom. Rosyjska polityka została określona jako zagrożenie dla bezpieczeństwa obszaru euroatlantyckiego. NATO potwierdziło działania, które prowadzi od 2016 roku, ale nie wprowadziło nowych elementów. Były pewne propozycje Jensa Stoltenberga w tej kwestii, ale do końca nie ma na nie zgody wśród sojuszników. Pewnie dopiero w 2022 roku na szczycie w Hiszpanii pojawią się konkrety - tłumaczyła Gotkowska.


W nagraniu audycji również rozmowa z korespondentką Polskiego Radia w Brukseli Beatą Płomecką o szczycie USA-UE.

***

Audycja"Świat w powiększeniu"

Prowadził: Antoni Opaliński

Gość: Justyna Gotkowska (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 15.06.2021

Godz. emisji: 19.33 

PR24

Czytaj także

Szczyt UE-USA. "Odnawiamy nasze partnerstwo"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 14:15
Spory handlowe, walka z pandemią, relację z Rosją i Chinami - to główne tematy szczytu Unia Europejska - USA w Brukseli. Bierze w nim udział amerykański prezydent Joe Biden oraz przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen.
rozwiń zwiń