200. rocznica urodziny Napoleona Bonaparte. Łysiak: karzeł i bóg wojny to owoce brytyjskiej propagandy

2021-05-05, 21:08

200. rocznica urodziny Napoleona Bonaparte. Łysiak: karzeł i bóg wojny to owoce brytyjskiej propagandy
Cesarz Napoleon I na koniu. Obraz Horace'a Verneta (ok. 1815-50) . Foto: Everett Collection/Shutterstock

- Wystarczy sięgnąć do historii wielu kolejnych koalicji antynapoleońskich. Za każdym razem stała za nią Korona Brytyjska. Początek wojen, w które wkracza Napoleon w dobie szalejącej rewolucji, to przecież wojna z koalicją przygotowaną przez Brytyjczyków - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Łysiak, pisarz, publicysta historyczny. 

We Francji odbyły się dziś obchody dwusetnej rocznicy śmierci Napoleona. W paryskich uroczystościach wziął udział prezydent Republiki Emmanuel Macron. Pałac Elizejski zaznaczył, że prezydent "upamiętni, ale nie odda hołdu" cesarzowi Francji, ponieważ jego zdaniem jest to postać kontrowersyjna.

Powiązany Artykuł

Napoleon Bonaparte FREE 663_364.jpg
Napoleon Bonaparte – wielki mały człowiek

- Trzeba pamiętać o tym, że taką "gębę" Napoleonowi czy jego karykaturę tworzono już w czasie epoki napoleońskiej, a przede wszystkim odpowiadała za to propaganda brytyjska. Najlepszym przykładem tego będzie sam wzrost Napoleona, o którym wszyscy - zawsze i wszędzie - powtarzali i mówili, jaki to był niski, malutki karzełek. 1.68 m to nie jest wzrost karła. Może do wybitnie wysokich postaci Napoleon nie należał. Na standardy tamtej epoki nie był też straszliwie niski. Karła z niego zrobiła propaganda brytyjska, seriami rysunków, na których przedstawiano go właśnie jako zwykle niskiego. To jest jedynie przykład tego, co już wówczas robiono z Napoleonem, kreując go na tyrana, zwierzę, potwora, nieledwie monstrum oraz boga wojny - przypomniał Tomasz Łysiak.

- Faktycznie Napoleon kojarzy się przede wszystkim z wojnami. Cała epoka napoleońska praktycznie od samego początku i właściwie do końca, z niewielkimi przerwami to są wojny. Jednak trzeba pamiętać, że praktycznie każda z nich, poza jedną, to nie była wojna wypowiedziana i rozpoczęta przez Napoleona Bonaparte - dodał pisarz. 

Posłuchaj

Tomasz Łysiak o Napoleonie Bonaparte ("Świat w powiększeniu") 24:54
+
Dodaj do playlisty

Gościem audycji był także Stefan Foltzer, korespondent Polskiego Radia we Francji, który przedstawił m.in. stosunek dzisiejszych francuskich polityków do osoby Napoleona. 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Świat w powiększeniu"

Prowadził: Antoni Opaliński

Goście: Tomasz Łysiak, Stefan Foltzer

Data emisji: 05.05.2021

Godz. emisji: 19.33 

kmp

Polecane

Wróć do strony głównej