X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Strategią Rosji jest ekspansja". Prof. Grochmalski o sytuacji w Donbasie

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 21:42
 - Władimir Putin wymusza zamieszanie, dobrze czuje się w takich sytuacjach, i próbuje określać, jakie są możliwości realizacji - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej. 
Władimir Putin
Władimir PutinFoto: ID1974/ Shutterstock

Ukraina nie jest osamotniona w obronie swej suwerenności, integralności terytorialnej i nienaruszalności granic - oświadczył polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podczas czwartkowej wizyty w Kijowie. Szefowie dyplomacji Polski Zbigniew Rau i Ukrainy Dmytro Kułeba omówili "zagrożenia dla pokoju w Europie wynikające z eskalacji napięcia wzdłuż północnego i wschodniego odcinka granicy Ukrainy i na okupowanym Krymie oraz z budowy Nord Stream 2". Jak dodano, podczas wizyty minister Rau podkreślił: "Ukraina ma prawo się bronić!".


donbas free 1200 wojsko czołgi.jpg
Donbas na skraju wojny. Raubo: Rosjanie potęgują emocje

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 mamy do czynienia z realizacją długiej rosyjskiej strategii. - Władimir Putin wymusza zamieszanie, dobrze czuje się w takich sytuacjach, i próbuje określać, jakie są możliwości realizacji. Główną strategią jest ekspansja. Zbigniew Brzeziński powiedział, że Rosja jest najbardziej znanym w historii przykładem państwa nastawionego na dominację, na posuwanie się do przodu - powiedział prof. Piotr Grochmalski. 

Uważa się również, że Putin tylko straszy, testuje nie tylko Ukrainę, ale też podejście nowej administracji USA Joe Bidena i jedność Zachodu jako takiego. - Putin tak postępuje, jego strategią jest wywieranie presji. W 2014 roku Putin otrzymał zgodę parlamentu na wojnę. Prezydent Barack Obama i kanclerz Angela Merkel wpadli w popłoch. Markel stwierdziła, że Putin "odleciał". Obecna polityka liderów UE jest kuriozalna i niebezpieczna. Skutki gry przy okazji Nord Stream 1 doprowadziły do wojny na Ukrainie. To Niemcy odpowiadają za wojnę na Ukrainie i sytuację, która wtedy nastąpiła. Putin zrobi tyle, ile będzie wynikać z sytuacji. Prawdopodobnie będzie chciał przesunąć swoją strefę wpływów. Jedyne czym może się niepokoić, to potencjałem USA zaangażowanym w Europie, w tym w Polsce - stwierdził prof. Piotr Grochmalski. 

Posłuchaj
13:11 PR24_mp3 2021_04_08-19-44-47.mp3 Prof. Grochmalski o sytuacji w Donbasie (Świat w powiększeniu)

 

W Donbasie, gdzie w lipcu 2020 roku weszło w życie zawieszenie broni, obserwowana jest eskalacja konfliktu. Według strony ukraińskiej Rosja zwiększa liczebność swych wojsk przy granicy z Ukrainą.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Świat w powiększeniu"

Prowadził: Antoni Opaliński

Gość: prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej)

Data emisji: 8.04.2021

Godz. emisji: 19.45

PR24/tj

Zobacz więcej na temat: Ukraina Donbas Rosja

Czytaj także

"Polska reaguje jako pierwsza". Jarosław Popek o sytuacji w Donbasie

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 20:23
- Władimir Putin przez lata obserwował działania społeczności międzynarodowej, które nie przyniosły żadnego efektu ws. Donbasu. Inicjatywa Niemiec i Francji była bezproduktywna, zakończyła się fiaskiem - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Jarosław Popek (Radio Gdańsk). Gościem był również Jakub Majmurek ("Krytyka Polityczna").
rozwiń zwiń