X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Reparacje wojenne dla Grecji. Doleśniak-Harczuk: Polska powinna uważnie obserwować te rozmowy

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 20:02
- Mam wrażenie, że my jako Polacy powinniśmy z uwagą obserwować to, jak będą toczyły się rozmowy, jeśli w ogóle do nich dojdzie. Od lat narracja berlińska jest taka, że są to kwestie już dawno załatwione - powiedziała o wniosku Greków o reparacje wojenne ze strony Niemiec Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica. 
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Piotr Kloska

Tuż przed 80. rocznicą niemieckiego ataku na Grecję w czasie II wojny światowej rząd w Atenach ponownie wezwał do negocjacji w sprawie reparacji za zniszczenia wojenne. MSZ poinformowało, że z greckiego punktu widzenia kwestia odszkodowań jest nadal otwarta.

Jarosław Sellin 663.jpg
"Mamy moralne prawo się upominać". Jarosław Sellin o reparacjach wojennych

"Sprawa załatwiona"

Olga Doleśniak-Harczuk podkreśliła, że należy uważnie obserwować sprawę reparacji dla Grecji. - Można było spodziewać się takiej reakcji Aten. Mam wrażenie, że my jako Polacy powinniśmy z uwagą obserwować to, jak będą toczyły się rozmowy, jeśli w ogóle do nich dojdzie. Od lat narracja berlińska jest taka, że są to kwestie już dawno załatwione - powiedziała.

- W latach 60. Grecja dostała pewne odszkodowania, które miały charakter dobrowolnego aktu ze strony Niemiec. W przeliczeniu, ofiary wojny w Grecji, otrzymały 1200 marek niemieckich na osobę. To nie są duże pieniądze i Grecy mają tego ogromną świadomość - oceniła.

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia 24 zauważyła, że sprawa reparacji musi zostać wyjaśniona. - Prawie 300 miliardów euro, które pojawiły się na stole, to kwota, która od wielu lat krąży nad Berlinem i trudno się dziwić, że Niemcy nie reagują optymistycznie. Jest to pewien kłopot. Jest to taka puszka Pandory, którą trzeba otworzyć - powiedziała.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
26:10 PR24_mp3 2021_04_07-19-32-35.mp3 Olga Doleśniak-Harczuk o reparacjach wojennych ("Świat w powiększeniu")

***

Audycja"Świat w powiększeniu"

Prowadził: Antoni Opaliński

Gość: Olga Doleśniak-Harczuk (Instytut Staszica)

Data emisji: 07.04.2021

Godz. emisji: 19.33 

dz

Czytaj także

"Ta kwota jest kpiną z praworządności". Arkadiusz Mularczyk o reparacjach wojennych

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 11:45
- To kpina z praworządności, z poszanowania elementarnych praw podstawowych, godności - powiedział poseł PiS Arkadiusz Mularczyk w wywiadzie dla tygodnika "Sieci", odnosząc się do podanej przez niemieckiego ministra spraw zagranicznych kwoty 2 mld euro rekompensat, jakie Niemcy wypłaciły Polsce za II wojnę światową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reparacje dla Grecji? Olga Doleśniak-Harczuk: Niemcy uważają sprawę za zamkniętą

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 18:03
- Niemcy poczuwają się do winy za zbrodnie II wojny światowej, natomiast sprawę reparacji uważają za załatwioną - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 ekspert Instytutu Staszica Olga Doleśniak-Harczuk. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reparacje wojenne od Niemiec. Sellin: ta sprawa będzie musiała stanąć na agendzie politycznej

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 09:36
- Polska była najdłużej okupowana, zniszczona, proporcjonalnie do liczby ludności straciliśmy najwięcej ludzi ze wszystkich okupowanych przez Niemcy krajów Europy. Sprawa reparacji wojennych prędzej czy później będzie musiała stanąć na agendzie politycznej - uważa wiceminister kultury Jarosław Sellin.
rozwiń zwiń