"Zatrzymał pochód komunistycznego wzoru życia". Prof. Andrzej Nowak o traktacie ryskim

2021-03-18, 20:25

"Zatrzymał pochód komunistycznego wzoru życia". Prof. Andrzej Nowak o traktacie ryskim
Członkowie polskiej delegacji na rokowaniach w Rydze. Na zdjęciu m.in. Leon Wasilewski i Jan Dąbski. . Foto: Polona.pl/domena publiczna

- Na 18 lat pochód komunistycznego wzoru nowego życia został zatrzymany i Polska, a także kilka innych krajów, nie zostały tym modelem ogarnięte przez dwie dekady - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Nowak, historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

100 lat temu, 18 marca 1921 r., w Rydze zawarto traktat pokojowy kończący wojnę polsko-bolszewicką. 

Zapisy traktatu wyznaczały granice państwa polskiego na wschodzie. Porozumienie stanowiło o odszkodowaniach dla Polski i regulowało sprawy repatriacji oraz polityki wobec ludności polskiej na terenie Rosji sowieckiej.

Powiązany Artykuł

debata-profesorska-traktat-ryski-header-wpisu2-1024x350 1200.jpg
"Traktat ryski – przegrane zwycięstwo?". Zobacz debatę historyków

Dla jednych traktat był porażką polskich elit politycznych, dla drugich - zwycięstwem ich realizmu. Granice, które wyznaczyło porozumienie, przetrwały do 17 września 1939 r., a zdaniem części historyków – formalnie aż do zakończenia II wojny światowej. Traktat zaowocował również zwrotem przynajmniej części polskich dóbr kultury.

- Historycy od odzyskania przez Polskę niepodległości po roku 1989 przypominają, że traktat ryski w pewnym sensie dopełnił systemu wersalskiego: że miał znaczenie nie tylko dla Polski, dla naszej historii - choć oczywiście to jest dla nas najważniejsze - ale także zamknął okres wojny na wschodzie Europy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Nowak. 


Posłuchaj

prof. Andrzej Nowak o Traktacie Ryskim (Świat w powiększeniu) 24:54
+
Dodaj do playlisty

 

Przypomniał również, że "formalnie, ostateczne uznanie granic wschodnich II Rzeczpospolitej nastąpiło w roku 1923". - Jednak, praktycznie rzecz biorąc, to właśnie traktat ryski zawarty 100 lat temu rozstrzygnął o tej granicy i zakończył prowadzenie działań wojennych; aktem politycznym uznanym także przez główne mocarstwo, które mogło tę wojnę wznowić, to znaczy przez Rosję sowiecką. Działania wojenne zostały zatrzymane na następnych 18 lat - dodał gość PR24. 

- Ktoś może powiedzieć, że to mało. Ale jednocześnie te 18 lat to sporo, jeśli przyjrzymy się, ile zostało zrobione w II Rzeczpospolitej dla naszej tożsamości, kultury, dla modernizacji Polski. Otóż na 18 lat pochód komunistycznego wzoru nowego życia został zatrzymany i Polska, a także kilka innych krajów, nie zostały tym modelem ogarnięte przez dwie dekady - podkreślił profesor.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, Uniwersytet Jagielloński) 
Data emisji: 18.03.2021
Godzina emisji: 19.33

bartos

Polecane

Wróć do strony głównej