X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Zatrzymał pochód komunistycznego wzoru życia". Prof. Andrzej Nowak o traktacie ryskim

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 20:25
- Na 18 lat pochód komunistycznego wzoru nowego życia został zatrzymany i Polska, a także kilka innych krajów, nie zostały tym modelem ogarnięte przez dwie dekady - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Nowak, historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
Członkowie polskiej delegacji na rokowaniach w Rydze. Na zdjęciu m.in. Leon Wasilewski i Jan Dąbski.
Członkowie polskiej delegacji na rokowaniach w Rydze. Na zdjęciu m.in. Leon Wasilewski i Jan Dąbski. Foto: Polona.pl/domena publiczna

100 lat temu, 18 marca 1921 r., w Rydze zawarto traktat pokojowy kończący wojnę polsko-bolszewicką. 

Zapisy traktatu wyznaczały granice państwa polskiego na wschodzie. Porozumienie stanowiło o odszkodowaniach dla Polski i regulowało sprawy repatriacji oraz polityki wobec ludności polskiej na terenie Rosji sowieckiej.

debata-profesorska-traktat-ryski-header-wpisu2-1024x350 1200.jpg
"Traktat ryski – przegrane zwycięstwo?". Zobacz debatę historyków

Dla jednych traktat był porażką polskich elit politycznych, dla drugich - zwycięstwem ich realizmu. Granice, które wyznaczyło porozumienie, przetrwały do 17 września 1939 r., a zdaniem części historyków – formalnie aż do zakończenia II wojny światowej. Traktat zaowocował również zwrotem przynajmniej części polskich dóbr kultury.

- Historycy od odzyskania przez Polskę niepodległości po roku 1989 przypominają, że traktat ryski w pewnym sensie dopełnił systemu wersalskiego: że miał znaczenie nie tylko dla Polski, dla naszej historii - choć oczywiście to jest dla nas najważniejsze - ale także zamknął okres wojny na wschodzie Europy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Nowak. 


Posłuchaj
24:54 PR24_mp3 2021_03_18-19-33-26.mp3 prof. Andrzej Nowak o traktacie ryskim (Świat w powiększeniu)

 

Przypomniał również, że "formalnie, ostateczne uznanie granic wschodnich II Rzeczpospolitej nastąpiło w roku 1923". - Jednak, praktycznie rzecz biorąc, to właśnie traktat ryski zawarty 100 lat temu rozstrzygnął o tej granicy i zakończył prowadzenie działań wojennych; aktem politycznym uznanym także przez główne mocarstwo, które mogło tę wojnę wznowić, to znaczy przez Rosję sowiecką. Działania wojenne zostały zatrzymane na następnych 18 lat - dodał gość PR24. 

- Ktoś może powiedzieć, że to mało. Ale jednocześnie te 18 lat to sporo, jeśli przyjrzymy się, ile zostało zrobione w II Rzeczpospolitej dla naszej tożsamości, kultury, dla modernizacji Polski. Otóż na 18 lat pochód komunistycznego wzoru nowego życia został zatrzymany i Polska, a także kilka innych krajów, nie zostały tym modelem ogarnięte przez dwie dekady - podkreślił profesor.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, Uniwersytet Jagielloński) 
Data emisji: 18.03.2021
Godzina emisji: 19.33

bartos

Czytaj także

Mapy, notatki, korespondencje. Archiwum Akt Nowych prezentuje dokumenty związane z traktatem ryskim

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 14:56
Oryginalne dokumenty związane z kończącym wojnę polsko-bolszewicką traktatem ryskim pokazano w siedzibie Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Jest wśród nich mapa, używana w trakcie rokowań, pierwodruki publikacji traktatu, a także fotografie, korespondencja i notatniki.
rozwiń zwiń