X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Michał Lubina: rewolucja techniczna w Chinach jest imponująca i namacalna

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 20:17
- Zmiany w Chinach są imponujące i ta najnowsza rewolucja techniczna jest namacalna. Jednocześnie jest to także propaganda - powiedział o polityce tworzonej przez Państwo Środka dr Michał Lubina z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Odniósł się tym samym do "pięcioletniego planu" przedstawionego przez chińskie władze.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Mirko Kuzmanovic / Shutterstock.com

W piątek rozpoczęła się doroczna sesja Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych. Chińscy liderzy zwykle wykorzystują to forum do ogłaszania ważnych deklaracji i nowych planów. Przedstawiono założenia nowego "planu pięcioletniego". Położono w nim nacisk na rozwój sztucznej inteligencji. Na otwarcie sesji premier Li Keqiang mówił także o planach wzrostu ekonomicznego "powyżej 6%", zwiększeniu budżetu obronnego i polityce wobec Tajwanu.

mid-epa09050791 (1).jpg
Umowa UE-Chiny. Ekspert: to strategiczny błąd, UE piłuje gałąź na której siedzi, biznes będzie zakładnikiem reżimu

Chiny i Związek Radziecki

Gość Polskiego Radia 24 odniósł się do porównania pięcioletniego planu Chin do podobnych, wieloletnich założeń Związku Radzieckiego. - Podstawową różnicą między Chinami a Związkiem Radzieckim jest to, że jednak Chiny są na dużo wyższym poziomie i jest to bardzo sprawne państwo. Jest także w stanie w znacznie lepszym stopniu się modernizować i dostosowywać do sytuacji międzynarodowej. Ta elastyczność jest bardzo wyraźna - powiedział dr Michał Lubina.

Czytaj także:

Zdaniem naukowca, mimo że Chiny są przepełnione propagandą, to można w nich dostrzec namacalny dowód ich sukcesu gospodarczego. - Zmiany w Chinach są imponujące i ta najnowsza rewolucja techniczna jest namacalna. Jednocześnie jest to także propaganda. Sztuką jest znaleźć złoty środek między prawdą a tym, co światu chcą przekazać władze Chin - powiedział.

Ekspert odniósł się także do samego wystąpienia podczas dorocznych obrad. Jego zdaniem styl, w jakim były one prowadzone, mogą dużo powiedzieć o planowanej polityce. - Ton obrad był dużo bardziej spokojny. Premier, który przemawiał na początku obrad, jest uznawany za osobę umiarkowaną i skupia się na konkretnych sprawach. Wiceprzewodniczący Chińskiej Partii Ludowej ma zdecydowanie bardziej ideologiczny pogląd na wiele spraw. Oddzielną kwestią pozostaje jednak to, na ile był to prawdziwy sygnał, a na ile wykreowany przekaz - podkreślił dr Michał Lubina.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
25:46 PR24_mp3 2021_03_09-19-33-07.mp3 dr Michał Lubina o polityce Chin ("Świat w powiększeniu")

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: dr Michał Lubina (Uniwersytet Jagielloński)
Data emisji: 09.03.2021
Godzina emisji: 19.33

dz

Czytaj także

Hongkong. Co zmieni nowe prawo wyborcze?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 15:00
Chiny zaostrzają prawo wyborcze w Hongkongu. To ruch mający zapobiegać wyborom polityków z "liberalnych" opcji w tym mieście. Czy to zarazem ostatni akt aneksji Hongkongu i koniec umowy "jedno państwo, dwa systemy"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambitne plany Chin. Ekspert: stawiają na kwestie zbrojeniowe na ziemi i w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 20:03
Chińczycy coraz bardziej asertywnie działają też w przestrzeni kosmicznej. Mają oni w planach stworzenie własnej stacji kosmicznej. Widzimy, że stawiają oni nacisk na kwestie zbrojeniowe nie tylko na ziemi, ale i w kosmosie - powiedziała o ambitnych planach władz Chin Patrycja Pendrakowska z Instytutu Boyma.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chiny wprowadzają "paszporty szczepień" dla podróży zagranicznych. Pomysł rozważa też UE

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 12:34
Chińskie władze ogłosiły wprowadzenie elektronicznych certyfikatów zdrowia z informacjami o szczepieniach i wynikach badań na COVID-19 dla obywateli planujących podróże zagraniczne – podały we wtorek miejscowe media. "Paszporty szczepień" rozważa też m.in. UE.
rozwiń zwiń