X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Polityka Chin. Prof. Miszczak: znaczny wzrost wydatków na wojsko powinien być dla nas ostrzeżeniem

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 20:20
- Wzrosną one o 6,8 proc., czyli więcej niż w latach poprzednich. Jest to bardzo ważne, bo te wydatki rosną szybciej niż ogólny budżet Chin. Przyrost strategicznych zdolności wojskowych, czyli cel modernizacji armii, powinien być dla nas sygnałem ostrzegawczym - powiedział o planowanych wydatkach Chin na armię prof. Krzysztof Miszczak, ekspert z SGH.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Mirko Kuzmanovic / Shutterstock.com

Rozpoczęła się doroczna sesja Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych. Chińscy liderzy zwykle wykorzystują to forum do ogłaszania ważnych deklaracji i nowych planów. Na otwarcie sesji premier Li Keqiang mówił m.in. o planach wzrostu ekonomicznego "powyżej 6%", zwiększeniu budżetu obronnego i polityce wobec Tajwanu. Spodziewane jest również wystąpienie prezydenta Xi Jinpinga, także w sprawach międzynarodowych. Tymczasem chińskie władze chcą zmienić system polityczny Hongkongu, jeszcze bardziej ograniczając demokratyczne swobody w dawnej brytyjskiej kolonii.

mid-epa09050791 (1).jpg
Umowa UE-Chiny. Ekspert: to strategiczny błąd, UE piłuje gałąź na której siedzi, biznes będzie zakładnikiem reżimu

Wzrost gospodarczy

Jak zaznacza gość Polskiego Radia 24, nadrzędnym celem dla chińskich przywódców jest duży wzrost gospodarczy. - Mottem tego zjazdu jest "wzrost gospodarczy ponad wszystko". Jest to credo polityki Chin ostatnich dziesięcioleci. Jest to także kierunek na przyszłość, który ogłoszono na czasy "pocovidowe" - powiedział.

- Chiny nakładają na siebie założenie wzrostu gospodarczego powyżej 6 proc. Chcą stworzyć 11 milionów nowych miejsc pracy. Wprowadzają także system innowacji i cyfryzacji. To wszystko dotyczy dwóch obszarów: polityki wewnętrznej, czyli wzrostu popytu, i handlu międzynarodowego - dodał.

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił także uwagę na niepokojące tempo wzrostu wydatków Chin na armię. Jego zdaniem powinien być to dla nas sygnał ostrzegawczy. - Inwestycje w wojsko są bardzo ważne. Wzrosną one o 6,8 proc. czyli więcej niż w latach poprzednich. Jest to bardzo ważne, bo te wydatki rosną szybciej niż ogólny budżet Chin. Wzrost strategicznych zdolności wojskowych, czyli cel modernizacji armii, powinien być dla nas sygnałem ostrzegawczym - ocenił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
24:18 PR24_mp3 2021_03_05-19-33-38.mp3 prof. Krzysztof Miszczak o polityce Chin ("Świat w powiększeniu")

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: prof. Krzysztof Miszczak (SGH)
Data emisji: 05.03.2021
Godzina emisji: 19.33

dz

Czytaj także

Czy Polska zakupi szczepionkę z Chin przeciwko COVID-19? Rzecznik prezydenta wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 10:14
- Kwestia ewentualnego zakupu przez Polskę szczepionek przeciwko COVID-19 z Chin będzie prowadzona dalej na poziomie rządowym - zaznaczył rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier Chin: niepodległość Tajwanu wykluczona, ale pokojowy rozwój relacji możliwy

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 05:40
Chiny będą zdecydowanie zwalczać "wszelkie separatystyczne działania" zmierzające do niepodległości Tajwanu, ale będą wspierać pokojowy rozwój stosunków zmierzający do zjednoczenia - powiedział chiński premier Li Keqiang.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niedzielski: nie ma teraz możliwości rekomendacji chińskiej lub rosyjskiej szczepionki

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 17:27
- Krążą informacje na temat zakupu szczepionki chińskiej czy rosyjskiej, ale mamy zdecydowane podejście, że jedynymi produktami, które mogą być dostarczone na polski rynek, są produkty, które są zweryfikowane, bo bezpieczeństwo pacjentów ma największe znaczenie - oświadczył minister zdrowia Adam Niedzielski.
rozwiń zwiń