X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowy szef CDU. Ekspert: Laschet należy do zaufanego grona Merkel

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 20:25
- Interes Niemiec od wielu lat zamyka się w stwierdzeniu, że z Rosją należy utrzymywać jak najbliższe kontakty i jest to kraj ważny ze względów gospodarczych i politycznych - mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk, korespondentka z Niemiec i Bałkanów, ekspert Instytutu Staszica. 
Nowy szef CDU Armin Laschet
Nowy szef CDU Armin LaschetFoto: PAP/EPA/CHRISTIAN MARQUARDT / POOL

Armin Laschet został wybrany na nowego szefa Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej. Jak wyjaśniła Olga Doleśniak-Harczuk, polityk jest zaliczany do grona "merkalian", czyli "zaufanego grona obecnej kanclerz". Z tego powodu można spodziewać się, że będzie także kontynuatorem jej polityki.

Czytaj także:
PAP Merkel 1200.jpg
"Przesunęła się na lewo, popełniła błąd w polityce migracyjnej". Prof. Miszczak o Merkel

- Są pewne sygnały, które pozwalają wyciągnąć wniosek, że Laschet będzie wiernym "merkalianinem" i skupi się na gospodarczym rozwoju Niemiec, będzie kontynuował transformację energetyczną i postara się nieco odnowić oblicze CDU - stwierdziła ekspertka. 

Korespondentka nie uważa jednak, że Niemcowi uda się przeprowadzić większą zmianę CDU. - Nie widzę autentycznej woli przemiany samych chadeków. Decydując się na Lascheta, zamknęli drogę do tej deklarowanej przemiany - mówiła Doleśniak-Harczuk. 

Czytaj także:

Stosunki niemiecko-rosyjskie

Ekspertka uważa, że Laschet, podobnie jak wielu innych polityków z CDU i SPD, ma bardzo pragmatyczne podejście do stosunków z Rosją. - To nie jest wielki przyjaciel Putina, patrzy na berliński interes - stwierdziła rozmówczyni. 

- Interes Niemiec od wielu lat zamyka się w stwierdzeniu, że z Rosją należy utrzymywać jak najbliższe kontakty i jest to kraj ważny ze względów gospodarczych i politycznych - podkreśliła Doleśniak-Harczuk. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Posłuchaj
25:11 _PR24_AAC 2021_01_18-19-33-14.mp3 Olga Doleśniak-Harczuk, ekspert Instytutu Staszica o nowym szefie CDU ("Świat w powiększeniu")

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Olga Doleśniak-Harczuk, korespondentka z Niemiec i Bałkanów, ekspert Instytutu Staszica.

Data emisji: 18.01.2021

Godzina: 19.33

jbt/pr24

Czytaj także

Olga Doleśniak-Harczuk: polityka zagraniczna Niemiec wobec Rosji dalej pozostaje niezachwiana

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 15:50
- Pewną naiwnością jest sposób myślenia, że państwa będą rezygnować ze strategicznych partnerstw. Uważam, że partnerstwo niemiecko-rosyjskie dalej takim pozostaje - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Olga Doleśniak-Harczuk, publicystka gazety "Nowe Państwo". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wiele planów kanclerz Merkel udało się zrealizować". Prof. Grosse podsumował niemiecką prezydencję w UE

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 19:06
- Ta prezydencja jest chwalona za kompromis, jeśli chodzi o wieloletnie ramy finansowe oraz ten mechanizm warunkowości, czyli powiązania praworządności i funduszy europejskich - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Madajczyk: nic jeszcze nie przesądza losu kandydatury na następcę Merkel

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 20:25
- Pytaniem jest to czy Armin Laschet ma potencjał, by aspirować do bycia kanclerzem Niemiec - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
rozwiń zwiń