X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nastroje na Wyspach po brexicie. Dr Przemysław Biskup: dla Brytyjczyków to zamknięcie pewnego etapu

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 20:22
- Większość Brytyjczyków jest zadowolona z umowy z tego względu, że jest to zamknięcie pewnego etapu. Umowa broni podstawowych zasad współpracy gospodarczej - powiedział dr Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Dodał przy tym, że jednak trudno mówić o entuzjazmie. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Ink Drop

Wraz z pierwszym dniem stycznia 2021 roku zakończył się 11-miesięczny okres przejściowy, w którym Wielka Brytania, choć nie należała do Wspólnoty, to pozostawała związana z nią wszystkimi regulacjami. Zaczęła obowiązywać umowa handlowa jaką zawarły pod koniec grudnia ubiegłego roku Unia Europejska i Wielka Brytania. Zgodnie z jej zapisami nie obowiązują limity eksportowe i cła jednak następuje znaczne utrudnienia w kontaktach handlowych.

"Brak entuzjazmu"

uk granica kontrola shutterstock_1227053824 1200.jpg
Po brexicie wracają odprawy celno-graniczne. Nowe obowiązki dla przedsiębiorców

O sytuacji w Wielkiej Brytanii po wystąpieniu z Unii Europejskiej mówił w audycji "Świat w powiększeniu" dr Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Podkreślił, że nastroje wśród Brytyjczyków po zawarciu umowy są mieszane. - Osoby o poglądach probrexitowych są rozczarowane. Natomiast osoby, które są przeciw brexitowi mówią, że wizja braku umowa byłaby w tym sensie lepsza, że wymusiłaby powrót do rozmów z UE. Wydaje się jednak, że większość Brytyjczyków jest zadowolona z umowy z tego względu, że jest to zamknięcie pewnego etapu. Umowa broni pewnych podstawowych zasad współpracy gospodarczej. Nie można jednak tego mylić z jakimś szczególnym entuzjazmem - powiedział.

Czytaj także:

Ekspert powiedział, że choć nie obowiązują cła ani limity eksportowe to współpraca między UE a Wielką Brytanią będzie utrudniona. - Jeśli chodzi o zasady wymiany gospodarczej to zmieni się w najbliższym czasie dosyć dużo. O ile została utrzymana wymiana bez ceł i ograniczeń ilościowych to nie ma już domyślnej tożsamości standardu. Np. w przypadku handlu trzeba przejść kontrole graniczne związane z bezpieczeństwem produktów, ze standardami sanitarnymi. Tam gdzie te rozbieżności występują potrzebna jest certyfikacja. Ona odbywa się już na rynku importera. Podniesie to koszty transakcyjne - wyjaśnił.

Więcej w nagraniu

Posłuchaj

23:54 _PR24_AAC 2021_01_04-19-33-15.mp3 Nastroje na Wyspach po brexicie. Dr Przemysław Biskup: dla Brytyjczyków to zamknięcie pewnego etapu ("Świat w powiększeniu")

***

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: dr Przemysław Biskup (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 04.01.2021

Godzina emisji: 19.33

dz

Czytaj także

Brexit. Sondaż: Polacy obawiają się wzrostu niechęci do imigrantów w Wielkiej Brytanii

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2016 08:37
74 proc. Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii wskazuje na negatywne postawy wobec imigrantów jako swoją główną obawę po referendum w sprawie członkostwa kraju w Unii Europejskiej - wynika z sondażu IBRiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kierunek: Polska. „W 2021 roku wracamy do ojczyzny”

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 09:00
„Decyzje o powrocie do Polski podjęliśmy na przełomie 2019 i 2020 roku. Pandemia zmusiła nas do przesunięcia terminu wyjazdu z Wielkiej Brytanii na 2021 rok. Nie zmieniła jednak naszego przekonania, że chcemy wrócić do kraju” - podsumowuje miniony rok Waldemar Kręcidło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po brexicie wracają odprawy celno-graniczne. Nowe obowiązki dla przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 11:47
Ministerstwo Finansów przypomina, że w związku z brexitem wraz z początkiem roku w Wielkiej Brytanii przestaje obowiązywać unijne prawo celne i podatkowe. Oznacza to, że pojawią się kontrole towarów na granicy tego kraju z Unią Europejską i konieczne będzie przeprowadzenie odpraw celno-granicznych.
rozwiń zwiń