Konflikt o Górski Karabach. Politolog: Rosja wiele zyskuje

2020-11-29, 21:11

Konflikt o Górski Karabach. Politolog: Rosja wiele zyskuje
Armeńscy żołnierze w Górskim Karabachu. Foto: Shutterstock.com/Albert_Khachatryan

- Rosjanie unikali pełnego, otwartego zaangażowania. Oczywiście wspierali Armenię, ale w sposób niesatysfakcjonujący i nieskuteczny - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24, dr Agnieszka Bryc, z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Przez czas trwania walki o Górski Karabach Moskwa nie interweniowała. - Momentem, w którym Rosja mogłaby się zaangażować, byłby bezpośredni atak Azerbejdżanu na terytorium Armenii - oceniła dr Agnieszka Bryc. 

Powiązany Artykuł

Łukaszenko 1200.jpg
"Nie rozmawia z obywatelami". Rusłan Szoszyn o prezydencie Białorusi

Jak powiedziała, Rosja cały czas prowadziła działania zakulisowe i dyplomatyczne, by osiągnąć zamierzony cel. - Od początku chodziło o zwiększenie wpływów i obecności w rejonie Górskiego Karabachu. 

Podpisany w listopadzie rozejm przez premiera Armenii Nikola Paszyniana oraz prezydentów Azerbejdżanu i Rosji Ilhama Alijewa i Władimira Putina zakłada, że walczące strony zatrzymają się na zajmowanych przez siebie pozycjach

Nie do końca się można zgodzić, że za wszystkim stoją Rosjanie. -  Strona inicjująca konflikt byli Azerowie i Turcja. Tylko na ostatniej prostej, w momencie kiedy Turcy i Azerowie mogli podjąć decyzje, czy zdecydować się na wykorzystanie szansy odbicia całego Górskiego Karabachu oni się nie zdecydowali - podsumowała politolog.

Konflikt o Górski Karabach sięga czasów ZSRR, a w 1992 roku przerodził się w otwartą wojnę między Azerbejdżanem i Armenią.

Posłuchaj

Dr Agnieszka Bryc o roli Rosji w konflikcie o Górski Karabach (Świat w powiększeniu) 24:47
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja"Świat w powiększeniu"

Prowadził: Piotr Wąż

Gość: dr Agnieszka Bryc, UMK Toruń

Data emisji: 29.11.2020

Godz. emisji: 19.33

kmp

Polecane

Wróć do strony głównej