X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Ktoś tę decyzję musiał podjąć". Prof. Lewicki o stanowisku Trumpa ws. Iraku i Afganistanu

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 21:05
- Decyzja Donalda Trumpa decyzja była po części propagandowa (…) ale dobra, nie ma powodu, żeby żołnierze amerykańscy przebywali w państwach, w których nie da się wprowadzić porządku - mówił o zapowiedziach wycofania przez USA części wojsk z Afganistanu i Iraku prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z UKSW.
Audio
  • 22.11.2020 prof. Zbigniew Lewicki (Polskie Radio 24 / Świat w powiększeniu)
Patrol wojsk USA we wschodnim Afganistanie
Patrol wojsk USA we wschodnim AfganistanieFoto: shutterstock.com

Prezydent USA Donald Trump nakazał Pentagonowi wycofanie do połowy stycznia 2,5 tys. żołnierzy amerykańskich z Afganistanu i Iraku - ogłosił we wtorek pełniący obowiązki ministra obrony USA Christopher Miller.

Irak Mosul wojna IS armia USA free 1200 px.jpg
USA redukują siły w Iraku i Afganistanie. "To posunięcie jest zgodne z naszymi planami"

Prof. Zbigniew Lewicki stwierdził, że błędem było zaangażowanie sil USA w Afganistanie. - W którymś momencie trzeba było uznać, że należy to zakończyć i uznać że nie udało się osiągnąć celów i nie ma sensu dalej tam przebywać. Inna sytuacja jest w Iraku, amerykanie odpowiadają w dużej mierze za chaos w tym państwie, ale trudno sobie wyobrazić, że wojska USA będą tam przez cały czas i nigdy kraju nie opuszczą - stwierdził gość audycji.

Komentując pojawiające się także wśród przedstawicieli państw NATO głosy, że jest to decyzja przedwczesna, zauważył, że jeżeli członkowie Sojuszu chcieli wypełnić swój mandat w Afganistanie, mogły wcześniej wprowadzić tam swoje wojska. - USA nie muszą podejmować tego wysiłku, inne państwa ograniczają się do krytykowania tej decyzji (…) Cokolwiek zrobiłby Trump i USA w sprawie Iraku czy Afganistanu, spotkałyby się z krytyką którejś ze stron - zaznaczył.

Posłuchaj
25:45 _PR24_AAC 2020_11_22-19-33-03.mp3 22.11.2020 prof. Zbigniew Lewicki (Polskie Radio 24 / Świat w powiększeniu)

Prof. Zbigniew Lewicki przyznał także, że istnieje groźba odrodzeniem terroryzmu w Afganistanie, ale ocenił, że obecność sił USA w tym kraju temu nie zapobiegnie. - Nie zwalczymy terroryzmu ograniczonymi silami USA, trzeba go zwalczać na inne sposoby, działaniami wywiadu itp.

Do 15 stycznia liczba żołnierzy USA w Afganistanie zmniejszyć się ma z 4,5 tys. do 2,5 tys., a w Iraku z 3 tys. do 2,5 tys. Dojdzie do tego w ostatnim tygodniu prezydentury Trumpa.
Ogłaszając we wtorek w Pentagonie wykonanie nakazu prezydenta, Miller stwierdził, że wcześniej tego dnia rozmawiał z "przywódcami Kongresu, a także naszymi sojusznikami i partnerami za granicą".

Czytaj także: 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Mateusz Drozda

Gość: Roman Rewald

Data emisji: 14.11.2020

Godzina emisji: 19.33

PR24/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Element procesu wyborczego". Samuel Pereira o roli mediów społecznościowych w debacie publicznej

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 11:55
- Możliwe było oznaczanie wpisów, w tym wypadku głównie prezydenta Donalda Trumpa, jako fałszywych, zawierających nieprawdziwą informację o przebiegu wyborów, podczas gdy on wyrażał opinię - powiedział w Polskim Radiu 24 Samuel Pereira, szef portalu TVP Info, komentując udział mediów społecznościowych w kampanii prezydenckiej w USA. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sztab Trumpa wykorzysta wszystkie środki prawne i polityczne". Ekspert o wyborach w USA

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 17:50
- Sztab prezydenta Donalda Trumpa się nie poddaje. Będzie wykorzystywał wszystkie środki prawne i polityczne, żeby nie tylko przeliczyć ponownie głosy, ale również, żeby ta sprawa znalazła swój wyraz w Sądzie Najwyższym - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Żyro, amerykanista z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń