X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Agnieszka Bryc: świat oswoił się z sytuacją na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 21:55
- Prezydent Łukaszenka przetrwał przeczekał pierwsze wielkie protesty, dziś bierze drugi oddech i przechodzi do kontrofensywy, to najlepszy dla niego pod względem politycznym czas - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Audio
 • 21.11.2020 Dr Agnieszka Bryc (Polskie Radio 24 / Świat w powiększeniu)
Pogrzeb Romana Bondarenki, zmarłego w wyniku obrażeń po pobiciu przez białoruskie siły bezpieczeństwa. Mińsk, Białoruś, 20.11.2020 r.
Pogrzeb Romana Bondarenki, zmarłego w wyniku obrażeń po pobiciu przez białoruskie siły bezpieczeństwa. Mińsk, Białoruś, 20.11.2020 r.Foto: PAP/EPA/STR

Na Białorusi zapadają kolejne surowe wyroki sądowe wobec uczestników demonstracji. Największe kary otrzymują ci, oskarżeni o sprzeciwianie się funkcjonariuszom służb specjalnych w czasie protestów.

białoruś 1200 pap (14).jpg
"Europa boi się eskalacji przemocy". Ekspert o działaniach Zachodu ws. Białorusi

Dr Agnieszka Bryc zaznaczyła, że przedłużające się protesty nie przynoszą rezultatów, co więcej, widoczna jest radykalizacja białoruskich władz. - Protesty miały swoje momenty wzlotu i to nic nie zmieniło, teraz są w fazie schyłkowej. Cały czas Białorusini wychodzą na ulice, zmiana jednak polega na tym, że władze przechodzą do metody zastosowania zbrojnego walca, do tego, co miały ochotę zastosować od początku, ale wtedy te wystąpienia były zbyt duże, skupiały zbytnie zainteresowanie świata. Łukaszenko wtedy wycofał się z tej taktyki, dzisiaj do niej powraca, wszystko mu sprzyja - oceniła.

- Dzisiaj mamy do czynienia z wezwaniami do pomocy humanitarnej, notami poszczególnych państw, ale nie widać konkretnego działania. To jest moment, w którym taka pomoc jest absolutne potrzebna, natomiast nie widać państw, zwłaszcza tych mających na sztandarach prawa człowieka czy humanitarnym, ustawiających się w kolejce, by jej udzielić - dodała.

Posłuchaj
25:02 _PR24_AAC 2020_11_21-19-33-29.mp3 21.11.2020 Dr Agnieszka Bryc (Polskie Radio 24 / Świat w powiększeniu) 

Jak podkreślała ekspert, cały świat, łącznie z Europą Środkową i Wschodnią, oswoił się z sytuacją na Białorusi. Protesty, ich przebieg, radykalizacja władz zaczynają być częścią krajobrazu. - Przechodzimy do codziennego życia, podczas gdy na Białorusi dokonuje się wielka zmiana, dająca szansę na tak duży skok cywilizacyjny, jaką dostali Polacy za sprawą "Solidarności", a następnie przełomu lat 80. i 90. Zachód jednak nie był wtedy obojętny, miał interes geopolityczny w tym, by wesprzeć Polaków, pytanie, dlaczego nie ma dzisiaj takiej solidarności świata zachodniego do Białorusi - komentowała.

- Europa skoncentrowana jest na sprawie budżetu i weta Polski i Węgier, walce z pandemią, szczepionce na COVID-19. USA są zainteresowani tylko sobą i przekazaniem władzy Joe Bidenowi. Ten moment wykorzystuje prezydent Łukaszenka i jego reżim - powiedziała dr Agnieszka Bryc.

Czytaj także: 

  Więcej w nagraniu.

  * * *

  Audycja: "Świat w powiększeniu"

  Prowadzący: Mateusz Drozda

  Gość: dr Agnieszka Bryc

  Data emisji: 21.11.2020

  Godzina emisji: 19.33

  PR24/ka

  Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
  aby dodać komentarz
  brak

  Czytaj także

  "Umyka nam narodotwórcze myślenie, które się pojawiło". Ekspert o znaczeniu protestów na Białorusi

  Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 17:43
  - Aleksander Łukaszenka będzie dalej utrzymywał tę politykę, którą utrzymuje - ograniczone, ale jednak dość bolesne represje w stosunku do osób zatrzymanych - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Maria Dyner, ekspert PISM, odnosząc się do reakcji władz na trwające na Białorusi protesty.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Cezary Gmyz: Rosjanie chcą mieć wpływ na to, co się dzieje w poszczególnych krajach

  Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 11:12
  - Im prędzej dokonamy zmiany Kodeksu karnego i zaostrzymy kary za szpiegostwo i agenturę wpływu, tym lepiej - stwierdził Cezary Gmyz na antenie Polskiego Radia 24.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  "Europa boi się eskalacji przemocy". Ekspert o działaniach Zachodu ws. Białorusi

  Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 21:11
  - Zachód liczy się z realiami. Co można zrobić więcej, by z jednej strony mieć kartę przetargową w rozmowach z białoruskim reżimem, a z drugiej nie spowodować bardziej radykalnego ruchu Moskwy, która jest związana z Białorusią - tak o reakcji państw zachodnich w związku z sytuacją na Białorusi mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych. 
  rozwiń zwiń