X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ekspert o wyborach lokalnych na Ukrainie: powstaje samorząd podobny do polskiego, to przełomowe

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 20:51
- To jest powstanie w tym momencie faktycznie zbliżonego trochę do rozwiązań polskich samorządu terytorialnego na Ukrainie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Dariusz Materniak, ekspert z portalu PolUkr.net. Jak podkreślił, wybory lokalne na Ukrainie mają ze względu na tę reformę samorządową charakter przełomowy.
Audio
  • Dr Dariusz Materniak o wyborach samorządowych na Ukrainie ("Świat w powiększeniu" / PR24)
Wybory samorządowe na Ukrainie
Wybory samorządowe na UkrainieFoto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Lokalne wybory na Ukrainie zakończyły się o godzinie 20 lokalnego czasu. Ukraińcy wybierali szefów władz lokalnych, w tym merów miast, oraz deputowanych do rad miejskich, rejonowych i obwodowych. Wybory nie odbyły się na anektowanym przez Rosję Krymie ani na terenach w Donbasie kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów. Wyniki niedzielnych wyborów mają zostać ogłoszone do 6 listopada. W Polskim Radiu 24 o wyborach lokalnych na Ukrainie mówił dr Dariusz Materniak.

Gość PR24 podkreślił, że wybory te mają charakter przełomowy, ponieważ po raz pierwszy od 1991 roku, kiedy powstała niepodległa Ukraina, wybory samorządowe są organizowane według nowych zasad i służą m.in. wyłonieniu przedstawicieli władz lokalnych w zupełnie nowych jednostkach samorządowych - hromadach, które są pewnym odpowiednikiem polskich gmin.

pap ukraina wybory lokalne 1200.jpg
Zakończyły się wybory lokalne na Ukrainie. W Kijowie rozstrzygnie druga tura

Przełomowa reforma samorządowa

- Na skutek reformy, chociaż to tak naprawdę nie jest reforma, a jest to dopiero powstanie w tym momencie faktycznie zbliżonego trochę do rozwiązań polskich samorządu terytorialnego na Ukrainie, który dopiero teraz powstaje w ciągu ostatnich kilku lat, dopiero teraz po raz pierwszy są wybierani przedstawicie, którzy będą reprezentować lokalne społeczności w tych nowych jednostkach - mówił dr Dariusz Materniak.

Jak zaznaczył, szczególnie istotne jest to, że gromady będą miały dość szeroką autonomię, dość szerokie kompetencje i - co najistotniejsze - będą miały te kompetencje w zakresie zarządzania sprawami finansowymi, będą miały własny budżet. - To jest właśnie przełomowe w tych wyborach - mówił. ekspert.

Czytaj również:

Posłuchaj
21:02 PR24_MPLS 2020_10_25-19-37-22_Materniak.mp3 Dr Dariusz Materniak o wyborach samorządowych na Ukrainie ("Świat w powiększeniu" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzi: Piotr Wąż
Gość: dr Dariusz Materniak (PolUkr.net)
Data emisji: 25.10.2020
Godzina emisji: 19.37

PAP/PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zełenski: ci, którzy oddali Krym, poniosą odpowiedzialność

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 15:28
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział we wtorek podczas dorocznego wystąpienia przed Radą Najwyższą (parlamentem), że osoby, które oddały Krym, poniosą odpowiedzialność. Dodał, że Ukraina poszukuje nowych instrumentów mających przywrócić jej terytoria.
rozwiń zwiń