X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Zastraszanie społeczeństwa". Zarembiuk o zapowiedziach użycia broni wobec demonstrantów na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 20:36
- Społeczeństwo widzi, że władza próbuje je oszukać, ludzie będą wychodzić ponownie na ulice, ponieważ żaden z ich postulatów do dzisiaj nie został spełniony - mówił w Polskim Radiu 24 o protestach na Białorusi Aleksander Zarembiuk (Dom Białoruski).
Oddziały OMON na ulicach Mińska, Białoruś 11.10.2020
Oddziały OMON na ulicach Mińska, Białoruś 11.10.2020Foto: Natalia Fedosenko / PAP/ITAR-TASS

Dowódcy białoruskiej milicji nie wykluczają użycia broni palnej przeciwko demonstrantom. W ciągu ostatniego tygodnia wypowiedziało się w tej sprawie trzech wysokich rangą oficerów.

mid-epa08752813 (1).jpg
Marsz kobiet w Mińsku i rozpędzony przez OMON protest studentów. Wśród aresztowanych dziennikarze

Jak zaznaczył Aleksander Zarembiuk nikt nie wierzy w zapowiedzi dialogu z opozycją składane przez białoruskie władze. - Władze zaczęły mówić o dialogu, reformie konstytucyjnej. Była zapowiedź rozmów i wizyta Aleksandra Łukasenki w więzieniu, gdzie przetrzymuje się więźniów politycznych, a później znowu na ulicach Mińska w brutalny sposób bito pokojowych demonstrantów - przypominał

- Wypowiedzi o użyciu broni to zastraszenie społeczeństwa. Dziś doszło do kolejnych zatrzymań, nie tylko ludzi uczestniczących w marszach, ale także uczestników spotkań prywatnych. Władza robi wszystko by zgasić protesty - dodał.

Gość audycji przypominał, że protesty mają pokojowy charakter. - Głównym celem Łukaszenki jest doprowadzenie do tego my nie było protestów, by nadal mógł rządzić. Tymczasem problemy gospodarcze, pomimo otrzymania przez Mińsk pierwszej transzy kredytu, są coraz poważniejsze. Społeczeństwo przygotowuje się na dewaluację waluty, na wzrost inflacji. Nikt nie ufa temu, że rząd może sytuację w jakiś sposób ustabilizować - dodał.

Posłuchaj
22:42 _PR24_AAC 2020_10_17-19-34-14.mp3 17.10.2020 Aleksander Zarembiuk (Polskie Radio 24 / Świat w powiększeniu)

Naczelnik Głównego Wydziału do Spraw Walki z Przestępczością Zorganizowaną i Korupcją MSW powiedział w białoruskiej telewizji, że funkcjonariusze w razie konieczności będą używać środków specjalnych i broni palnej wobec demonstrantów. "My oczywiście w sposób humanitarny wykorzystamy przeciwko nim broń - w tym palną. I najbardziej groźnych usuniemy z ulic. Wobec każdego, kto podniesie rękę z nożem na funkcjonariusza organów porządkowych, zostanie użyta broń palna" - powiedział pułkownik Karpiankou.

Czytaj także: 

  Więcej w nagraniu.

  * * *

  Audycja: "Świat w powiększeniu"

  Prowadzący: Piotr Wąż

  Gość: Aleksander Zarembiuk 

  Data emisji: 17.10.2020

  Godzina emisji: 19.33

  PR24/ka

  Czytaj także

  Z Moskwy do Mińska popłynie 1,5 mld dol. Prof. Kozłowski: to lichwiarska pożyczka

  Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 15:10
  Pożyczka dla Mińska będzie spłacana akcjami kolejnych białoruskich przedsiębiorstw. W ten sposób Rosja zabezpiecza swoje interesy na Białorusi - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Artur Kozłowski, ekspert ds. międzynarodowych, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Gdyni.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Łukaszenka spotkał się z zatrzymanymi członkami Rady Koordynacyjnej. "Szykuje sobie drogę odwrotu"

  Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 18:30
  Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka spotkał się dziś w areszcie KGB z zatrzymanymi członkami Rady Koordynacyjnej i pozwolił Swiatłanie Cichanouskiej porozmawiać ze swoim mężem. - Łukaszenka szykuje sobie drogę odwrotu - uważa Aleksiej Dzikawicki, wicedyrektor TV Biełsat, który był gościem Polskiego Radia 24. 
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  "Dla Łukaszenki to wóz albo przewóz". Ekspert o sytuacji na Białorusi

  Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 22:02
  - Ogromne rzesze Białorusinów pokazują, że mają dosyć i oczekują zmian, rozwiązaniem dla Łukaszenki nie jest pozostanie i udawanie, że nic się nie stało - powiedział w Polskim Radiu 24 Bartosz Tesławski redaktor naczelny serwisu NaWschodzie.eu. - Moment wóz albo przewóz jest dla niego coraz bliżej - podkreślał Krzysztof Kokoszczyński, ekspert ds. wschodnich. 
  rozwiń zwiń