X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Rosja mediatorem w konflikcie o Górski Karabach. Ekspert OSW: karkołomna konstrukcja

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 20:30
- Dobrze, że się spotkali i odbyły się dwustronne rozmowy - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Górecki z Ośrodka Studiów Wschodnich. Ekspert odniósł się do narady szefów dyplomacji Armenii, Azerbejdżanu i Rosji ws. konfliktu w Górskim Karabachu.
Spotkanie szefów MSZ Armenii, Azerbejdżanu i Rosji w sprawie konfliktu w Górskim Karabachu
Spotkanie szefów MSZ Armenii, Azerbejdżanu i Rosji w sprawie konfliktu w Górskim KarabachuFoto: PAP/EPA/RUSSIAN FOREIGN AFFAIRS MINISTRY / HANDOUT

W Moskwie rozpoczęły się w piątek po południu konsultacje szefów MSZ Armenii i Azerbejdżanu w sprawie konfliktu w Górskim Karabachu. Prowadzą je szefowie MSZ Armenii i Azerbejdżanu, Zohrab Mnacakanian i Dżejhun Bajramow, z udziałem rosyjskiego ministra Siergieja Ławrowa.

Czytaj więcej
1200_Putin_PAP.jpg
Putin zaprosił do Moskwy szefów MSZ Armenii i Azerbejdżanu. Wzywa do zaprzestania konfliktu

Wojciech Górecki zwrócił tutaj uwagę na szczególne znaczenie Rosji, "której rola nie sprowadza się tylko bycia pośrednikiem". Dzieje się to, mimo iż Rosja jest zadeklarowanym sojusznikiem tylko jednej ze stron konfliktu, czyli Armenii. - Dość wydaje się to karkołomna konstrukcja - ocenił ekspert.

- Dopóki walki toczą się formalnie na terytorium Azerbejdżanu, to Moskwa nie ma prawa interweniować, bo Armenia nie została zaatakowana. Ormianie oczywiście chcieliby jednak rozszerzenia tych gwarancji na Górski Karabach - dodał.

Posłuchaj
24:51 PR24_MPLS 2020_10_09-19-33-00.mp3 Wojciech Górecki (OSW) o konflikcie między Armenią a Azerbejdżanem (PR24/Świat w powiększeniu)

Gość PR24 zauważył również, że Rosja ma też dobre stosunki z Azerbejdżanem, ale nie są to sojusznicze relacje. Rosja dostarcza też m.in. broń dwóm stronom konfliktu. - Chcieliby więc bardzo uniknąć interwencji - ocenił Wojciech Górecki.

Czytaj także:

Wieloletni konflikt

Górski Karabach to kontrolowana i zamieszkana przez Ormian enklawa na terytorium Azerbejdżanu 27 września doszło do wznowienia konfliktu o ten region - Azerbejdżan rozpoczął ostrzał ormiańskich osad, twierdząc, że wcześniej doszło do prowokacji ze strony zamieszkujących Górski Karabach Ormian.

Czytaj więcej
gorski kar mid-epa08729369 1200.jpg
Konflikt w Górskim Karabachu. Jędruchów: Rosja jest bardzo zachowawcza

Wojna o Górski Karabach wybuchła w 1988 roku. W 1994 roku podpisane zostało zawieszenie broni między stronami. Trwające od ponad tygodnia walki są najpoważniejsze od tamtego czasu.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Stan rzeczy

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Wojciech Górecki (OSW)

Data emisji: 09.10.2020

Godzina emisji: 19.33

Czytaj także

Spór o Górski Karabach. Ekspert OSW: reakcja Moskwy jest dość wstrzemięźliwa

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 21:21
- Konflikt o Górski Karabach nie jest Rosji na rękę w tak gorącej postaci. Rosja wielokrotnie sondowała możliwość wysłania swoich sił pokojowych, ale to wiązałoby się z dużymi kosztami politycznymi - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Górecki (OSW). Gościem audycji była również prof. Agnieszka Legucka (PISM).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambasador Armenii: zwracamy się do naszych partnerów, by mocniej opowiedzieli się za rozwiązaniem konfliktu

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 19:40
- Konflikt może być spowalniany, ale ciężar kompromisu spoczywa na wszystkich stronach. Podejście maksymalistyczne zapobiega przeprowadzeniu takich negocjacji i osiągnięciu porozumienia. Z tego powodu zwracamy się do wszystkich naszych partnerów na całym świecie, aby w mocniejszy sposób opowiedzieli się za rozwiązaniem konfliktu - mówił w Polskim Radiu 24 Samvel Mkrtchian, ambasador Armenii w Polsce.
rozwiń zwiń