75. rocznica powstania ONZ. Tomasz Wróblewski: coraz trudniej o wspólną płaszczyznę

2020-09-22, 20:47

75. rocznica powstania ONZ. Tomasz Wróblewski: coraz trudniej o wspólną płaszczyznę
Siedziba ONZ w Nowym Jorku. Foto: PAP/EPA/JUSTIN LANE

- Niewątpliwie potrzebujemy nowego ciała, które na zasadzie dawnego zimnowojennego układu, będzie pozwalało na kontakt między państwami, jednak mała szansa, by ONZ był w stanie wypełnić tę lukę - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski (Warsaw Enterprise Institute).

Organizację Narodów Zjednoczonych powołano do życia 24 października 1945, kiedy postanowienia konferencji ratyfikowało pięciu przyszłych stałych członków Rady Bezpieczeństwa (Chiny, Francja, ZSRR, Wielka Brytania i USA) oraz większość pozostałych państw członkowskich.

Powiązany Artykuł

onz siedziba free shutter 1200.jpg
PolskieRadio24.pl Świat Świat 75. sesja Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Wyjątkowa debata w dobie pandemii

"Świat jest coraz bardziej rozbity na ośrodki władzy"

Tomasz Wróblewski zwracał uwagę na pogłębiające się podziały w obrębie zglobalizowanego świata. - Konflikty, które dotyczą spraw zdrowia czy polityki cyfrowej, a za chwilę będą dotyczyły klimatu, pokazują, że coraz trudniej wypracować na świecie wspólną płaszczyznę. Im szybciej rosną ambicje Chin, a USA mniej skłonne są do podzielenia się światem z innymi państwami, im bardziej Europa chce wprowadzić swoje standardy, tym napięcia są większe. Świat jest coraz bardziej rozbity na dwa czy trzy ośrodki władzy określające standardy życia - podkreślał.

Kanalizowanie konfliktów

W tym kontekście poruszono kwestie przyszłości Organizacji Narodów Zjednoczonych. - ONZ został stworzony w czasach zimnej wojny, kiedy świat był podzielony, kontakty międzynarodowe były pozrywane i często nie było innych powiązań dyplomatycznych pomiędzy państwami. Taka instytucja, która tworzyła forum do dyskusji i rozmów była sposobem kanalizowania konfliktów - przpomnał publicysta.

"Możliwe, że ONZ zyska na znaczeniu"

- Teraz, w sytuacji rosnących napięć np. USA-Chiny, Europa-Turcja, gdzie coraz ciężej jest znaleźć płaszczyznę porozumienia, możliwe, że ONZ zyska na znaczeniu. Pytanie, czy w tej samej formule, niedostosowanej do realiów współczesnego świata, czy nie wymaga przekonstruowania. (…) ONZ powoli funkcjonuje i tak też podejmuje decyzje, które wymagają wypracowania konsensusu i zabiegów dyplomatycznych. Wielką porażką ONZ była nieumiejętność poradzenia sobie m.in. z polityką migracyjną - dodał gość audycji.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzi: Antoni Opaliński

Gość: Tomasz Wróblewski

Data emisji: 22.09.2020

Godzina emisji: 19.33

PR24/ka

Polecane

Wróć do strony głównej