X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

75. rocznica powstania ONZ. Tomasz Wróblewski: coraz trudniej o wspólną płaszczyznę

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 20:47
- Niewątpliwie potrzebujemy nowego ciała, które na zasadzie dawnego zimnowojennego układu, będzie pozwalało na kontakt między państwami, jednak mała szansa, by ONZ był w stanie wypełnić tę lukę - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski (Warsaw Enterprise Institute).
Siedziba ONZ w Nowym Jorku
Siedziba ONZ w Nowym JorkuFoto: PAP/EPA/JUSTIN LANE

Organizację Narodów Zjednoczonych powołano do życia 24 października 1945, kiedy postanowienia konferencji ratyfikowało pięciu przyszłych stałych członków Rady Bezpieczeństwa (Chiny, Francja, ZSRR, Wielka Brytania i USA) oraz większość pozostałych państw członkowskich.

onz siedziba free shutter 1200.jpg
PolskieRadio24.pl Świat Świat 75. sesja Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Wyjątkowa debata w dobie pandemii

"Świat jest coraz bardziej rozbity na ośrodki władzy"

Tomasz Wróblewski zwracał uwagę na pogłębiające się podziały w obrębie zglobalizowanego świata. - Konflikty, które dotyczą spraw zdrowia czy polityki cyfrowej, a za chwilę będą dotyczyły klimatu, pokazują, że coraz trudniej wypracować na świecie wspólną płaszczyznę. Im szybciej rosną ambicje Chin, a USA mniej skłonne są do podzielenia się światem z innymi państwami, im bardziej Europa chce wprowadzić swoje standardy, tym napięcia są większe. Świat jest coraz bardziej rozbity na dwa czy trzy ośrodki władzy określające standardy życia - podkreślał.

Kanalizowanie konfliktów

W tym kontekście poruszono kwestie przyszłości Organizacji Narodów Zjednoczonych. - ONZ został stworzony w czasach zimnej wojny, kiedy świat był podzielony, kontakty międzynarodowe były pozrywane i często nie było innych powiązań dyplomatycznych pomiędzy państwami. Taka instytucja, która tworzyła forum do dyskusji i rozmów była sposobem kanalizowania konfliktów - przpomnał publicysta.

"Możliwe, że ONZ zyska na znaczeniu"

- Teraz, w sytuacji rosnących napięć np. USA-Chiny, Europa-Turcja, gdzie coraz ciężej jest znaleźć płaszczyznę porozumienia, możliwe, że ONZ zyska na znaczeniu. Pytanie, czy w tej samej formule, niedostosowanej do realiów współczesnego świata, czy nie wymaga przekonstruowania. (…) ONZ powoli funkcjonuje i tak też podejmuje decyzje, które wymagają wypracowania konsensusu i zabiegów dyplomatycznych. Wielką porażką ONZ była nieumiejętność poradzenia sobie m.in. z polityką migracyjną - dodał gość audycji.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzi: Antoni Opaliński

Gość: Tomasz Wróblewski

Data emisji: 22.09.2020

Godzina emisji: 19.33

PR24/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Musimy pociągnąć Chiny do odpowiedzialności za COVID-19". Przemówienie Trumpa w ONZ

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 16:48
Podczas wystąpienia na 75. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych prezydent Donald Trump obarczył władze w Pekinie winą za skalę i tragiczne skutki pandemii koronawirusa. Amerykański prezydent wezwał ONZ do wyciągnięcia konsekwencji wobec Chin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trzeba zawiesić wszystkie konflikty zbrojne". Apel sekretarza generalnego ONZ

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 18:03
Sekretarz generalny ONZ proponuje, by najdalej do końca roku zawiesić wszystkie konflikty zbrojne na świecie. Antonio Guterres otworzył w Nowym Jorku doroczną sesję Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Ze względu na pandemię koronawirusa tegoroczna sesja zorganizowana została online, a politycy przysłali do ONZ nagrane wcześniej przemówienia.
rozwiń zwiń