"Wydarzenie o historycznym wymiarze". Izrael zacieśnia stosunki z Bahrajnem i ZEA

2020-09-14, 21:02

"Wydarzenie o historycznym wymiarze". Izrael zacieśnia stosunki z Bahrajnem i ZEA

- Powraca się do włączenia Izraela w krwiobieg ekonomiczny gospodarczy i polityczny całego regionu - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Rakowski, komentując porozumienie Izraela z Bahrajnem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Stany Zjednoczone poinformowały, że Izrael i Bahrajn zgodziły się ustanowić "pełne relacje dyplomatyczne". We wspólnym oświadczeniu władz tych trzech państw napisano o "historycznym przełomie". Bahrajn to drugie bliskowschodnie państwo, które osiągnęło w tym roku porozumienie z Izraelem przy mediacji USA. W sierpniu ogłoszono porozumienie o normalizacji stosunków dyplomatycznych między Izraelem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Posłuchaj

Paweł Rakowski o umowach Izraela z Bahrajnem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (Świat w powiększeniu/PR24) 15:43
+
Dodaj do playlisty

Paweł Rakowski przypomniał, że 15 września ma być podpisany traktat pokojowy pomiędzy Izraelem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. - Prawnicy mieli dość dużo wątpliwości, jak nazwać to porozumienie, ponieważ nigdy nie było stanu wojny faktycznego - powiedział ekspert. Dodał, że podpisana ma być też pokojowa umowa z Bahrajnem, choć "nie było czasu na ustalenie wszystkich szczegółów pełnowymiarowego traktatu". Jak ocenił, dojdzie do "bardzo ważnego wydarzenia o historycznym wymiarze". 

Powiązany Artykuł

donald trump free shutter 1200.jpg
Przełom w relacjach Izraela i ZEA. Donald Trump obwieścił sukces

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że porozumienia podpisują państwa arabskie, które są silnie uzależnione od Arabii Saudyjskiej. Sama Arabia Saudyjska nie może tego zrobić, ponieważ "nie może oficjalnie zostawić sprawy palestyńskiej na boku". - Relacje Saudów z Izraelem są zażyłe i przyjazne, chociaż w dalszym ciągu niejawne - wyjaśnił Rakowski. 

Wskazał, że traktaty z Izraelem mogą podpisać też kolejne państwa m.in. Maroko, Sudan, Tunezja, a wtedy Iran pozostanie osamotniony na antyizraelskim froncie.  Tłumaczył też, że sprawy w regionie nabiorą tempa po wyborach w USA, kiedy będzie wiadomo, czy Donald Trump nadal jest prezydentem.

Posłuchaj

Siarhiej Pielasa o przyszłości Alaksandra Łukaszenki i Białorusi (Świat w powiększeniu/PR24) 10:18
+
Dodaj do playlisty

Goście w audycji był też Siarhiej Pielasa z telewizji Biełsat, który mówił o wydarzeniach na Białorusi i spotkaniu Władimira Putina z Alaksandrem Łukaszenką.

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Goście: Paweł Rakowski (komentator polityki bliskowschodniej), Siarhiej Pielasa (Biełsat TV)
Data emisji: 14.09.2020
Godzina emisji: 19.33

fc

Polecane

Wróć do strony głównej