X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Społeczeństwo się obudziło i będzie walczyć na różne sposoby". Dr Paweł Usow o sytuacji na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 20:30
- Ten kryzys polityczny, który mamy obecnie na Białorusi, może trwać jeszcze kilka miesięcy. W najbliższym czasie nie uda się Alaksandrowi Łukaszence zapanować nad sytuacją - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Paweł Usow, białoruski politolog z Centrum Prognoz i Analiz Politycznych. - Nie będzie już takiego systemu, który panował przed 9 sierpnia - dodał.
nz protesty na Białorusi
n/z protesty na BiałorusiFoto: Valery Sharifulin/TASS

- Mam nadzieję, że zwycięży zdrowy rozsądek, białoruski naród będzie usłyszany, władze otworzą się na dialog i odbędą się nowe, przejrzyste, uczciwe wybory - oświadczyła Swiatłana Cichanouska, kandydatka w niedawnych wyborach prezydenckich na Białorusi.

Swiatłana Cichanouska zabrała głos na konferencji prasowej, pierwszej po wyjeździe na Litwę. Powiedziała, że głęboko wierzy w to, iż rząd białoruski usłyszy swój naród. Podkreśliła jednocześnie, że ludzie chcą zmian. Swiatłana Cichanouska w piątek 21 sierpnia powiedziała, że nigdy nie chciała zostać politykiem. Jednak teraz musiała dokonać wyboru między wolnością a dyktaturą. - Teraz ludzi biją tylko dlatego, że wyrażają oni swoje zdanie. Mój mąż przebywa w więzieniu, bo marzył o kraju przydatnym dla życia - mówiła podczas pierwszej konferencji w Wilnie.


Posłuchaj
24:17 USOW.mp3 21.08.2020 dr Paweł Usow: inicjatywę polityczną na Białorusi ma władza. Władza też wciąż ma kontrolę polityczną nad państwem. (Świat w Powiększeniu/PR24)

 

Cichanouska dodała, że Białoruś się obudziła. - Setki tysięcy ludzi wychodzą w miastach i osiedlach, by powiedzieć dość! Dość kłamstw, zastraszania i przemocy! - zaznaczyła.

Z kolei Alaksandr Łukaszenka spotkał się z kierownictwem struktur siłowych. Tematem spotkania była m.in. analiza sytuacji i możliwe scenariusze, w tym - agresja z zewnątrz.

"W najbliższym czasie nie uda się Alaksandrowi Łukaszence zapanować nad sytuacją"

- Inicjatywę polityczną na Białorusi ma władza. Ludzie protestują, wychodzą na ulice, nie zważając na represje, ale te protesty nie doprowadziły jak na razie do zmian politycznych w takim sensie, że władza wciąż ma kontrolę polityczną nad państwem, nad miastami. (…) Widzimy proces powolnego łamania tego systemu - odchodzą dziennikarze kanałów państwowych, milicjanci i pracownicy innych służb specjalnych, ambasadorowie, ale nie przybiera to takich rozmiarów, żeby sparaliżować system. A Alaksandr Łukaszenko jeździ po kraju i mówi ludziom, że kontroluje sytuację polityczną - relacjonował wydarzenia na Białorusi dr Paweł Usow.


Cichanouska 1200 PAP.jpg
"Powinna była zostać w kraju". Adam Borowski o Swiatłanie Cichanouskiej

Gość PR24 zaznaczył, że w trwających od 13 dni protestach widoczny jest brak przywództwa i że nie ma "jasnych komunikatów ze strony Swiatłany Cichanouskiej".

Czytaj także:

- Widzimy jednak, że społeczeństwo na Białorusi się obudziło i będzie walczyć w różny sposób przeciwko systemowi politycznemu. Możemy mówić, że ten proces się rozpoczął i że ten kryzys polityczny, który mamy obecnie na Białorusi, może trwać jeszcze kilka miesięcy. Dlaczego? Moim zdaniem, w najbliższym czasie nie uda się Alaksandrowi Łukaszence zapanować nad sytuacją - tłumaczył dr Paweł Usow. - Nie będzie już takiego systemu, który panował na Białorusi przed 9 sierpnia - dodał.

***

Tytuł audycji: "Świat w powiększeniu"
Prowadził: Bogumił Husejnow
Gość: dr Paweł Usow, białoruski politolog z Centrum Prognoz i Analiz Politycznych
Data emisji: 21.08.2020
Godzina emisji: 19.33

PR24/PAP/tb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nawalny w ciężkim stanie. Prof. Jabłoński: likwidacja przeciwników jednym z elementów funkcjonowania władzy w Rosji

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 10:32
- W cywilizacji turańskiej zbrodnia jako forma utrzymania władzy nie jest czymś, co jest jakąś nową jakością. Nie zawsze chodzi o uśmiercanie przeciwników, niekiedy jest to śmierć polityczna, więzienie lub skazywanie na pewien rodzaj infamii - powiedział prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog i filozof z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Próba otrucia Nawalnego? Analityk: to sygnał dla Rosjan, Białorusinów i całego świata

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 11:28
- Aleksiej Nawalny został otruty, gdy przebywał rok temu w areszcie, ale wówczas przeszedł to lżej niż teraz - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Benedyczak, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przed MSZ najbardziej dramatyczne zadanie". Krzysztof Karnkowski o sytuacji na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 13:51
- Przed resortem spraw zagranicznych stoi chyba najbardziej dramatyczne zadanie od wyborów w 2015 roku. Sytuacja na Białorusi jest dramatyczna dla Polski - powiedział w Polskim Radiu 24 socjolog dr Krzysztof Karnkowski, publicysta "Gazety Polskiej Codziennie". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protesty na Białorusi. Bartoszewski: Łukaszenka nie uznaje prób mediacji

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 17:01
- Unia Europejska musi jakoś zareagować na to, co się dzieje na Białorusi. W tej chwili cała masa państw uznała, że wybory były sfałszowane. Są próby mediacji, ale prezydent Łukaszenka nie uznaje takich prób i stosuje metody siłowe - powiedział w Polskim Radiu 24 Władysław Teofil Bartoszewski, poseł PSL.
rozwiń zwiń