X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Żurawski vel Grajewski: Sowieci mieli interes w wybuchu powstania w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 20:39
- Należało mieć świadomość, że gdyby nie Powstanie Warszawskie, to pewnie jakiś rodzaj ruchawki w Warszawie rozpoczęłaby Armia Czerwona, inicjując tym samym represje i oskarżając polskie władze o bierność i sojusz z hitlerowcami, co zresztą później i tak nastąpiło - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski. 
Płonąca Hala Mirowska
Płonąca Hala MirowskaFoto: PAP/Alamy

Dziś przypada 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, jednego z najważniejszych zrywów niepodległościowych w historii Polski. W ocenie gościa Polskiego Radia 24, decyzja o rozpoczęciu zbrojnej walki z Niemcami, okupującymi Polskę, miała - poza militarnym - znaczenie także polityczne. 

"Naturalny odruch"

- Było jasne, że wojskowe siły Polski nie są w stanie militarnie sprostać armii Trzeciej Rzeszy, czy Związku Sowieckiego - wskazał gość "Tematu dnia". - Akt wojskowy, jakim byłoby wyzwolenie stolicy, byłby spożytkowany później w grze międzynarodowej - podkreślił ekspert.  

Czytaj także: 

Ocenił, że "mając broń w ręku i trenując do powstania, a także mając doświadczenie potwornych zbrodni", trudno było nie wykorzystać nadziei "związanej z klęską niemiecką na Białorusi i załamywaniem się frontu wschodniego". - To był odruch naturalny i trudno byłoby go powstrzymać - dodał. 

powstanie warszawskie.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

- Rozumiano, że AK jest armią ochotniczą, dlatego egzekucja woli dowódców może następować tylko w sytuacji, w której żołnierze popierają cele dowódców. Kiedy było widać rozbitą armię niemiecką, płynącą przez Warszawę w poprzednich tygodniach, gdy widać było naocznie łamiące się Niemcy, próba podjęcia walki wydawała się naturalna i była jedynym krokiem możliwym do wykonania w celu zaznaczenia podmiotowości - tłumaczył prof. Żurawski vel Grajewski. 

Sowiecki interes w wybuchu powstania

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 "po faktycznej decyzji, że front zachodni nie będzie otwarty na Bałkanach, tylko we Francji, co oznaczało, że tereny Polski będą zajęte przez Armię Czerwoną, dla wnikliwych analityków było jasne, że szanse na niepodległość praktycznie zgasły".  - Zarządzana przez komunistów radiostacja Wanda nadawała wezwania do powstania. Sowieci byli zainteresowani unicestwieniem polskich elit politycznych i wojskowych rękami Niemców, co zdejmowałoby z nich odpowiedzialność. Dążyli do tego, by w Warszawie wybuchły walki - podkreślił.

Andrzej Duda free Krakowskie przedmieście powstanie warszawskie PR-1200.jpg
Prezydent: to szczególny dzień nie tylko dla warszawiaków, ale dla wszystkich Polaków

Czytaj także: 

- Należało mieć świadomość, że gdyby nie Powstanie Warszawskie, to pewnie jakiś rodzaj ruchawki w Warszawie rozpoczęłaby Armia Czerwona, inicjując tym samym represje i oskarżając polskie władze o bierność i sojusz z hitlerowcami, co zresztą później i tak nastąpiło - podkreślił prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski. 

Posłuchaj
14:08 GrajewskiPR24_MPLS 2020_08_01-19-35-24.mp3 Prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski: gdyby nie decyzja o Powstaniu, to pewnie Sowieci rozpoczęliby jakąś ruchawkę ("Świat w powiększeniu"/ PR24)

 

W rozmowie więcej o okolicznościach zewnętrznych i wewnętrznych wybuchu Powstania Warszawskiego. Zachęcamy do jej wysłuchania. 

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

ProwadzącyMateusz Drozda

Gość: dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski

Data emisji: 01.08.2020

Godz. emisji: 18.35


mbl

Czytaj także

"Najwyższą ideą było wywalczenie wolności". Reszczyński o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 15:10
- W Powstaniu Warszawskim chodziło o ideę, a najwyższą ideą było wywalczenie wolności, by Polska mogła pokazać Rosjanom, że jest gospodarzem na swoim terenie - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Reszczyński, publicysta. Gośćmi audycji byli również Andrzej Rafał Potocki ("Sieci") oraz Przemysław Harczuk ("Gazeta Polska").
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To dobry moment, by pokazać, że jesteśmy jednym narodem". Paweł Sałek o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 16:14
- Pojawiają się dzisiaj różne głosy wśród historyków, ale pamięć o Powstańcach trzeba pielęgnować i honorować tych, którzy żyją i przeżyli tamte czasy. To wielka sprawa. To budowanie pamięci historycznej, ale też przykład i symbol dla młodego pokolenia - powiedział Paweł Sałek, doradca prezydenta RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pamiętamy". Ambasadorzy USA i Izraela w Polsce oddali cześć powstańcom warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 16:44
Cześć Powstańcom Warszawskim oddali w sobotę ambasador Izraela w Polsce Alexander Ben Zvi oraz ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher.
rozwiń zwiń