X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Krzysztof Miszczak: kwestia odszkodowań i zadośćuczynienia od Niemiec musi zostać rozwiązana

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 20:29
- Niemcy muszą zaproponować Polsce uregulowania kwestii reparacji na wszystkich poziomach. Ludzie pamiętający II wojnę wymierają, ale ta sprawa dotyczy nie samych ofiar, także ich dzieci. To bardzo ważny problem stosunków polsko-niemieckich - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Miszczak z Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego SGH.
Audio
  • Prof. Krzysztof Miszczak o reparacjach wojennych od Niemiec ("Świat w Powiększeniu")
Prof. Miszczak o reparacjach od Niemiec: rząd niemiecki musi sam zaproponować nam coś, jeśli chodzi o polityczne i moralne rozwiązanie tego problemu
Prof. Miszczak o reparacjach od Niemiec: "rząd niemiecki musi sam zaproponować nam coś, jeśli chodzi o polityczne i moralne rozwiązanie tego problemu"Foto: Shutterstock/Everett Historical

Tematem audycji była wizyta szefa MSZ Niemiec Heiko Maasa w Warszawie i kwestia reparacji wojennych od Niemiec. - Ta wizyta nie będzie przełomowa, ale jedną z kwestii będą odszkodowania. Ważne jest to, że ta tematyka w ogóle zostaje poruszona. Ze strony niemieckiej oczywiście nie jest ona na wokandzie i nie odgrywa ważnej roli ze strony rządu niemieckiego, musi jednak być absolutnie rozwiązana - ocenił. 

PIC_2-13 hitler goering 1200.jpg
Historyk: Niemcy nie rozliczyli się ze zbrodni nazistowskich

"Poszkodowany był cały naród"

- Ludzie z okresu II wojny wymierają, ale ta sprawa dotyczy nie samych ofiar, ale także dzieci ofiar. To bardzo ważny problem stosunków polsko-niemieckich. Pojawia się tu także kwestia dóbr kultury, które Niemcy zrabowali i do dziś nie oddali. Tematy kultury nie mogą być jednak zastępcze - podkreślił.

Zdaniem eksperta "rząd niemiecki musi sam zaproponować nam coś, jeśli chodzi o polityczne i moralne rozwiązanie tego problemu. Niestety z polskiej strony nie ma także oficjalnych stanowisk w tym obszarze. Cały naród był poszkodowany podczas okupacji hitlerowskiej. Rozmowa musi być na poziomie państwo-państwo. Takich rozmów na razie się nie prowadzi".

<<CZYTAJ TAKŻE>> Prof. Antoni Dudek: Niemcy w porównaniu do Rosji uczynili wiele, by rozliczyć się z przeszłością

- Polski MSZ już dawno przedstawił listę zrabowanych dzieł sztuki dla strony niemieckiej, ale nic tu się nie dzieje. Polityka rządu niemieckiego powinna polegać na wydawaniu Polsce tych dzieł. Niemcy muszą zaproponować Polsce uregulowania kwestii reparacji na wszystkich poziomach - podsumował.

W audycji również temat pomysłu powstania muzeum polskich ofiar nazizmu w centrum Berlina.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: prof. Krzysztof Miszczak (SGH)

Data emisji: 15.06.2020

Godzina emisji: 19.33

PR24/IAR/pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Kaleta: Niemcy wiedzą, że będziemy się domagać zadośćuczynienia

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 16:54
- Niemcy zdają sobie sprawę z tego, że na ukończeniu są prace polskiego zespołu parlamentarnego, który ma ocenić skutki II wojny światowej. Oni wiedzą, że niedługo będziemy domagali się zadośćuczynienia - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Piotr Kaleta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

R. Czarnecki: Polska będzie domagała się odszkodowań od Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2019 21:10
- Odszkodowania od Niemiec nam się należą. Skoro przyznają, że reparacje należą się Namibii i Grecji, to rzeczą oczywistą jest, że żądania Polski będą musiały zostać zrealizowane - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Ryszard Czarnecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksandra Rybińska: Niemcy bardzo tęsknią za polskimi pracownikami

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 16:39
- Już przed pandemią występował w Niemczech problem z brakiem rąk do pracy. Co roku korzysta się tam z pracowników sezonowych, najczęściej z Europy Środkowo-Wschodniej. Teraz z powodu zamkniętych granic pojawił się kłopot - powiedziała Aleksandra Rybińska z tygodnika "Sieci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niemcy zaciągają długi". Olga Doleśniak-Harczuk o finansach publicznych naszego zachodniego sąsiada

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 17:00
- Zamiarem tego pakietu jest to, żeby Niemcy zaczęli więcej wydawać i wyszli obronną ręką z kryzysu - powiedziała w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk ("Nowe Państwo", Instytut Staszica). Partie niemieckiej koalicji rządowej uzgodniły w środę pakiet stymulacyjny dla gospodarki o wartości 130 mld euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Miszczak: Niemcy są dla Europy i NATO filarem sił konwencjonalnych

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 17:30
- Wycofanie amerykańskich żołnierzy z Niemiec nie ma znaczenia strategicznego, a jedynie polityczne - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Miszczak z Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego SGH.
rozwiń zwiń