Jan Żaryn: sojusz III Rzeszy i ZSRR miał na celu wywołanie wojny. Odpowiedzialność spada na oba państwa

2020-05-08, 21:00

Jan Żaryn: sojusz III Rzeszy i ZSRR miał na celu wywołanie wojny. Odpowiedzialność spada na oba państwa
Prof. Jan Żaryn . Foto: PR24/AK

- Hitlerowski reżim III Rzeszy i bolszewicka Rosja Stalina zawarły sojusz 23 sierpnia 1939 roku tylko i wyłącznie w tym celu, żeby móc rozpocząć wojnę. Taki był cel tego sojuszu. Czyli wywołanie II wojny światowej jest bez wątpienia decyzją, którą podjęły te dwa państwa - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, historyk.

Posłuchaj

Prof. Jan Żaryn o wybuchu i zakończeniu II wojny światowej ("Świat w powiększeniu" / PR24)
+
Dodaj do playlisty

Dnia 8 maja świat zachodni świętuje 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Chociaż od wydarzenia minęło wiele lat, wciąż wzbudza ono bardzo wiele emocji na płaszczyźnie politycznej. W Polskim Radiu 24 mówił o tym prof. Jan Żaryn.

Powiązany Artykuł

II_WS_1200x660__1.jpg
Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia: Polacy na frontach II wojny światowej

"Jeden z największych dramatów w polskiej historii"

Profesor Jan Żaryn podkreślił, że koniec II wojny światowej stał się elementem politycznym już od pierwszego dnia po tym, jak 8 maja bezwarunkową kapitulację III Rzesza podpisała wobec przedstawicieli Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, czego nie uznał Związek Sowiecki. Dopiero po podpisaniu kolejnego aktu kapitulacyjnego w Berlinie wobec ambasadora ZSRR sowiecka Rosja uznała, że wojna się skończyła.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Prezydent: nie zapominamy o ofierze tych, którzy do końca walczyli o wolną, suwerenną Polskę

- Natomiast ja myślę, że dla nas polska perspektywa jest także bardzo ważna. Myśmy bez wątpienia byli tego dnia stroną, która tę wojnę przegrała - podkreślił prof. Żaryn, zaznaczając, że wiązało się to z liczną grupą Polaków, którzy należeli do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, ale także wyzwolonych z obozów, którzy nie tylko byli wycieńczeni wojną, ale także stali wobec pytania, czy należy i czy w ogóle można wracać do ojczyzny.

- Polacy byli tą stroną umęczoną II wojną światową, a jednocześnie nie mogli cieszyć się ze zwycięstwa nad III Rzeszą. [...] To jest jeden z większych dramatów w polskiej historii - ten 8 maja 1945 roku - mówił historyk.

Związek Sowiecki także ponosi odpowiedzialność

Powiązany Artykuł

Maczek 1200 Polacy na frontach.png
75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Czarna kawaleria gen. Maczka

Jan Żaryn został zapytany o to, czy wyobraża sobie alternatywne rozwiązania wydarzeń z 1939 roku. Podkreślił, że w pewnych aspektach tak, ale nie jeśli chodzi o plany III Rzeszy i Związku Sowieckiego.

- Mieliśmy do czynienia z dwoma agresywnymi imperializmami - na dodatek pogańskimi, co też zawsze warto podkreślać - czyli hitlerowskim reżimem III Rzeszy i bolszewicką Rosją Stalina. Te dwa imperializmy - bardzo wyraźnie tymczasowo - zawarły sojusz 23 sierpnia 1939 roku tylko i wyłącznie w tym celu, żeby móc rozpocząć wojnę. Taki był cel tego sojuszu. Czyli wywołanie II wojny światowej jest bez wątpienia decyzją, którą podjęły te dwa będące w tym momencie w sojuszu państwa. Na nie spada w związku z tym odpowiedzialność bez względu na to, że zarówno Rosjanie, jak i Niemcy stali się też ofiarami II wojny światowej - podkreślił Jan Żaryn.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Świat w Powiększeniu"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: prof. Jan Żaryn (p.o. dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego)
Data emisji: 08.05.2020
Godzina emisji: 19.33

PR24/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej