X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

56. Monachijska Konferencji Bezpieczeństwa. Andrzej Talaga: ład międzynarodowy topnieje

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 21:24
- Po II wojnie światowej powstał ład międzynarodowy oparty na sile i przywództwie USA. Funkcjonował sprawnie, wiadomo było jaki jest system wartości i punkt odniesienia. Obecnie system ten gwałtownie topnieje - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute. W Monachium rozpoczęła się 56. Konferencja Bezpieczeństwa 
Audio
  • Andrzej Talaga o międzynarodowym bezpieczeństwie (Świat w powiększeniu)
Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa otworzył prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier
Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa otworzył prezydent Niemiec Frank-Walter SteinmeierFoto: PAP/EPA/PHILIPP GUELLAND

Andrzej Talaga zauważył, że nie istnieje organizacja międzynarodowa, która byłaby w stanie wyegzekwować misje humanitarne chronione przez siły zbrojne. - Porównajmy Somalię lat 90. XX wieku i obecny Jemen. Do Somalii siły międzynarodowe potrafiły wejść, zapewnić i ochronić dostawy żywności. Natomiast ws. Jemenu Zachód nie potrafi nawet uzgodnić stanowiska jak pomóc. Zniknęły mechanizmy udzielenia skutecznej pomocy. Mamy erozję władzy, również pozycji USA. Nie ma tego jednego, który potrafi podjąć decyzję. Skoro słabnie ład, bo słabnie hegemon, to wszyscy zaczynają rozglądać się dookoła i budować własne relacje bezpieczeństwa - tłumaczył ekspert.


pap steinmeier 1200.jpg
Konferencja w Monachium. Dr Raubo: ważne będą tematy regionalne

Podał również przykład z Europy. - Dlatego Węgry zwracają się ku Rosji, bo widzą, że potęga USA na tyle osłabła, że trzeba budować regionalne bezpieczeństwo oparte na interesie narodowym. Podobnie myślą Francuzi i Niemcy. Polacy w najmniejszym stopniu. Musimy utrzymywać bardzo ścisłe relacje dwustronne i wielostronne z państwami silniejszymi, by zapewnić sobie bezpieczeństwo. Jednak erozja decyzyjności, siły USA i zdolności do egzekucji prawa międzynarodowego powoduje, że nasze bezpieczeństwo maleje - podkreślił Andrzej Talaga. 

Jego zdaniem Europa jest bardzo ważna dla Amerykanów. - Nie po to stoczyli tutaj dwie wojny światowe, by o nas zapomnieć - powiedział. Dodał, że problemem jest brak środków. 

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Michał Strzałkowski
Gość: Andrzej Talaga
Data emisji: 14.02.2020
Godzina emisji: 19.47

Czytaj także

Andrzej Talaga: dla wielu społeczeństw Rosja jest mniejszym zagrożeniem niż USA

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 19:32
Na dorocznej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium spotyka się ponad 500 przedstawicieli państw i organizacji z całego świata. W sprawozdaniu z ubiegłorocznej konferencji przytoczono szokujące statystyki. - Bardzo wiele społeczeństw demokratycznych zaczyna postrzegać Amerykanów, przynajmniej pod obecnym przywództwem, jako zagrożenie większe, albo przynajmniej równe niż państwa autorytarne, państwa bandyckie - mówi ekspert Warsaw Enterprise Institute.
rozwiń zwiń