X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Madajczyk o wyborach w Turyngii: AfD zręcznie rozegrało sytuację

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 20:35
- Ta sprawa to test dla niemieckiej sceny politycznej. AfD stała się integralną jej częścią, w landach  wschodnich mającą ponad 20 proc. poparcia – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
Audio
  • 09.02.2020 Prof. Piotr Madajczyk o niemieckiej scenie politycznej (Polskie Radio 24 / Świat w powiększeniu)
Demonstracja przeciwko współpracy rządzącej koalicji z AfD. Berlin 08.02.2020
Demonstracja przeciwko współpracy rządzącej koalicji z AfD. Berlin 08.02.2020Foto: PAP/EPA/FELIPE TRUEBA

Thomas Kemmerich z liberalnej FDP, wybrany na premiera Turyngii przy poparciu CDU i prawicowo-populistycznej Alternatywy dla Niemiec (AfD), złożył w sobotę rezygnację, czego domagała się rządząca koalicja, która zażądała też nowych wyborów do landtagu.

Został wybrany na to stanowisko przez CDU, FDP wraz AfD - ugrupowanie izolowane na niemieckiej scenie politycznej, co wywołało skandal i napięcia w rządzącej koalicji. 

Prof. Piotr Madajczyk podkreślał, że utrzymywanie "kordonu sanitarnego" wokół AfD staje się problematyczne. - Cała sytuacja powstała z tego, że wcześniej rządzący układ, SPD, Zieloni i Lewica nie ma większości, by wybrać swojego kandydata na premiera. Druga strona ma większość, ale pada stwierdzenie "z AfD wybierać nie będziemy". Jest to dość patowa sytuacja, którą AfD bardzo zręcznie rozegrało. To nie jest wypadek przy pracy, który wydarzył się w Turygii, to może się częściej powtarzać, będzie brakowało większości aby stworzyć stabilny rząd - dodał gość audycji.

Przywódcy koalicji CDU-SDP-CSU spotkali się w Berlinie w sobotę po południu na żądanie socjaldemokratów, którzy oczekiwali wyjaśnień dotyczących stanowiska chadeków wobec aliansu lokalnego oddziału tej partii ze skrajnie prawicową AfD. Po spotkaniu partnerzy koalicyjni wydali komunikat, w który zażądali "natychmiastowych" wyborów w Turyngii i ogłosili, że nie wejdą w żadne porozumienie z AfD.

Podczas głosowania w landtagu AfD przerzuciła swoje głosy na Kemmericha, aby - jak komentowały agencje - wejść w alians z szanowaną partią głównego nurtu; w powojennych Niemczech wśród głównych partii panował dotąd konsensus, zgodnie z którym nie należy się wiązać ze skrajną prawicą.

Więcej w zapisie audycji.

*** 

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Bogumił Husejnow

Gość: prof. Piotr Madejczyk

Data emisji: 09.02.2020

Godzina emisji: 19.46

PR24/PAP/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

O. Doleśniak-Harczuk: niemiecka AfD ukazuje imigrantów od jak najgorszej strony

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 17:24
- AfD fantastycznie czuje się w tematach imigracji, a konkretnie w pokazywaniu imigracji od jak najgorszej strony. Ta partia zawsze chętnie mówi o przestępstwach popełnianych przez imigrantów - powiedziała w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk z "Nowego Państwa".
rozwiń zwiń