X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Prof. Miszczak: jest dużo rozbieżności w stosunkach polsko-francuskich

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 21:49
- Obie strony nie ukrywają tego, że różnią się w kwestii budżetu Unii Europejskiej, polityki klimatycznej, polityki rolnej, polityki bezpieczeństwa i obrony w UE, energetyce czy relacjach z Rosją i USA. Nie wiem więc, na jakiej płaszczyźnie można się bardziej dogadać - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Miszczak, komentując wizytę prezydenta Francji w Polsce.
Audio
  • Prof. Krzysztof Miszczak o wizycie Emmanuela Macrona w Polsce (Świat w powiększeniu/Polskie Radio 24)
Mateusz Morawiecki (z lewej) i Emmanuel Macron
Mateusz Morawiecki (z lewej) i Emmanuel MacronFoto: PAP/Leszek Szymański

W poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Macron i premier polskiego rządu Mateusz Morawiecki podpisali polsko-francuską deklarację współpracy w zakresie polityki europejskiej. Jej głównymi punktami są pogłębianie współpracy w ramach NATO, sprawiedliwa transformacja w kierunku neutralności klimatycznej i wprowadzenie słusznego opodatkowania w całej Europie. Zwraca tu uwagę zwłaszcza ta pierwsza kwestia, a to w kontekście ubiegłorocznych słów Emmanuela Macrona odnośnie Sojuszu Północnoatlantyckiego. W wywiadzie dla tygodnika "The Economist" powiedział, że brak przywództwa ze strony USA powoduje  śmierć mózgu NATO, a także ostrzegł inne kraje europejskie, że nie mogą liczyć na pomoc Stanów Zjednoczonych w zakresie obronności.

macron-morawiecki-1200-pap.jpg
Premier: Polska i Francja potwierdziły partnerstwo strategiczne i chcą budować silną Europę

Prof. Krzysztof Miszczak stwierdził, że Emmanuel Macron nie wycofał się ze swojego stanowiska w tej sprawie. - Oczywiście podkreślił rolę NATO, że dla Francji i Polski jest fundamentem bezpieczeństwa europejskiego. Jednak nie oznacza to, że Francja nie zamierza budować własnej autonomii bezpieczeństwa w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. I jeśli buduje się taką autonomię bezpieczeństwa w ramach NATO, może to doprowadzić do osłabienia tej struktury - zaznaczył gość Polskiego Radia 24.

"Obie strony nie ukrywają, że się różnią"

Nawiązując do podpisanych przez Polskę i Francję deklaracji prof. Krzysztof Miszczak przypomniał, że cały czas "jest bardzo dużo rozbieżności w stosunkach obu krajów". - Obie strony nie ukrywają tego, że różnią się w kwestii budżetu Unii Europejskiej, polityki klimatycznej, polityki rolnej, polityki bezpieczeństwa i obrony w UE, energetyce czy relacjach z Rosją i USA. Mają także rozbieżne interesy jeśli chodzi o stosunki transatlantyckie i autonomię bezpieczeństwa UE. Nie wiem więc, na jakiej płaszczyźnie można się bardziej dogadać. Deklaracje, które podpisano, nie są wiążące - powiedział.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Polsko-francuskie partnerstwo. Oto, co znalazło się w podpisanej deklaracji

Gość audycji nawiązał również do brexitu. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, które nastąpiło w nocy z 31 stycznia na 1 lutego zmieniło układ sił w Europie. - To ważne, gdy patrzymy z punktu widzenia interesów Polski. Ale brexit nie zmienił ani geografii, ani geopolityki dla naszego kraju. W dalszym ciągu jesteśmy w tym samym miejscu i mamy bardziej wyrazistą sytuację geopolityczą sytuację, która dla nas nie jest ekskluzywna. Z jednej strony jest właśnie Francja, nie ukrywajaca swoich ambicji prowadzenia Europy, a z drugiej są Niemcy, które nie są zdecydowane w stosunku do Rosji. Mamy wreszcie też tę Rosję, która zmierza do nawiązania z Unią ściślejszych kontaktów - wyjaśniał prof. Krzysztof Miszczak.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

*** 

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: prof. Krzysztof Miszczak (Instytut Studiów Międzynarodowych Szkoły Głównej Handlowej)

Data emisji: 03.02.2020

Godzina emisji: 19.45

PR24/bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Czas na europejski renesans", czyli co kryje się za wizją UE według Emmanuela Macrona

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 07:25
Spolegliwość wobec Rosji, sceptyczne nastawienie do USA, ściślejsza integracja UE oraz wizja rozwoju Europy różnych prędkości - tak w skrócie wygląda zewnętrzna polityka prowadzona przez Emmanuela Macrona. Francuski prezydent nie szczędził też krytyki wobec Polski, którą od początku swoich rządów traktował z wyższością. Teraz będzie okazja, by to zmienić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Na płaszczyźnie politycznej Rosja może czuć się zaniepokojona". Ekspert o wizycie Pompeo na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 21:45
- Ta wizyta to sygnał ze strony amerykańskiej, że USA są gotowe zaangażować się w relacje białorusko-rosyjskie, by chronić lub wesprzeć niepodległość Białorusi - mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Tesławski (Eastbook.eu).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To przełom w relacjach polsko-francuskich". Prezydent o wizycie Emmanuela Macrona

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 15:04
- Wizyta prezydenta Francji Emmanuela Macrona ma dla nas ogromne znaczenie i głęboko wierzę, że stanowi przełom w relacjach polsko-francuskich - mówił prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji z prezydentem Francji w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emmanuel Macron w Warszawie: Polska jest państwem głęboko europejskim

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 16:00
- Współpraca dwustronna wykazuje, że nasze państwa są bliższe, niż by się wydawało - mówił w poniedziałek w Warszawie prezydent Francji Emmanuel Macron. Jak dodał, współpraca polsko-francuska może rozwijać się w dziedzinach energetyki czy bezpieczeństwa i obrony.
rozwiń zwiń