X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Żaryn: w Jerozolimie Holokaust był tłem do prezentacji interesów politycznych

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 22:36
- Rosja miesza prawdę z fałszem, to celowa taktyka. Władimir Putin nawiązuje dziś do narracji stalinowskiej, a chodzi o pokazanie, że wyzwoliła nas Armia Czerwona - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn. 
Audio
  • Prof. Jan Żaryn o uroczystościach w Jerozolimie ("Świat w powiększeniu")
Prof. Jan Żaryn, senator PiS
Prof. Jan Żaryn, senator PiSFoto: PR24/MR

Wśród przywódców zgromadzonych w Jerozolimie zabrakło Andrzeja Dudy. Prezydent Polski odwołał wizytę po tym, jak odmówiono mu możliwości zabrania głosu podczas forum. Przemówienia wygłosili za to przywódcy Izraela, Niemiec, Francji, czy prezydent Rosji Władimir Putin. Polskim reprezentantem na tych uroczystościach był ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski.

"W Jerozolimie polityka interesów"

- Z Jerozolimy płyną przekazy, że ofiary Holocaustu były tłem do prezentacji swoich interesów przez różnych polityków. To jest przykre. Mam nadzieję, że podczas uroczystości wyzwolenia obozu Auschwitz w Polsce, będziemy honorować jego więźniów, a nie jak podczas uroczystości w Jerozolimie interesy polityczne - mówił gość PR24.

Krzysztof-Szczerski-PR1-1200.jpg
Szczerski o forum w Jerozolimie: są pomysły, by mówić o historii i aliantach, nie wspominając Polski

Podkreślił, że powinniśmy też uhonorować ofiary żydowskie, zarówno tych którzy zostali wyselekcjonowani do obozów pracy jak i tych, którzy od razu zostali straceni w komorach gazowych. - Chodzi o Żydów polskich, ale też holenderskich, francuskich, później także słowackich i węgierskich - mówił gość PR24.

"Niewiedza Zachodu"

- Rosjanie nie weszli tak szybko do Oświęcimia. Narracja o tym, że to wojska Armii Czerwonej wyzwoliły obóz jest niepełna. Dokumentacja źródłowa mówi bowiem o tym, że front przesuwał się w stronę Berlina - podkreślił prof. Jan Żaryn. 

Dodał, że dziś narracja Rosji może być skuteczna, bo na Zachodzie obowiązuje niewiedza. - Jeśli wiedza jest, to jest to kalka lat 40. i 50. Na szczęście rząd Mateusza Morawieckiego wchodzi w zwarcie z tą narracją - dodał Żaryn.


Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: prof. Jan Żaryn (historyk)
Data emisji: 24.01.2019
Godzina emisji: 19.46

PR24/PAP/jj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert o przemówieniu Putina w Yad Vashem: jak z czasów zimnej wojny

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 20:08
- Putin doskonale wyczuł atmosferę panującą w Europie. Jego wystąpienie było typowym przemówieniem z czasów zimnej wojny, na zasadzie "współpracujmy razem, to może się dogadamy"- powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Miszczak z SGH.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert z PISM: Żydzi pamiętają okrucieństwa władz rosyjskich na ich narodzie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 21:16
- Fakt, że w Izraelu celebruje się Armię Sowiecką i Związek Radziecki, nie musi wcale padać na podatny grunt. W Izraelu pamięta się o rosyjskich okrucieństwach podczas II wojny światowej - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Agnieszka Legucka z PISM. Gościem Polskiego Radia 24 był również redaktor Michał Potocki z "Dziennika Gazety Prawnej".
rozwiń zwiń