X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Piotr Madajczyk o spotkaniu Merkel-Putin: kalkulacja polityczna, a nie sympatia

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 20:25
- Nie sądzę, żeby po tych wcześniejszych doświadczeniach Niemiec, nagle Angela Merkel poczuła się przepełniona zaufaniem i sympatią do Rosji. Z jednej strony zdaje sobie świetnie sprawę z obiektywnych uwarunkowań, jak Iran i niebezpieczeństwo uruchomienia fali migrantów, z drugiej tego, jak są definiowane interesy gospodarcze Niemiec – mówił w PR24 prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
Audio
  • Prof. Piotr Madejczyk: Rosja i Turcja mogą uruchomić lawinę migracji (Polskie Radio 24 / Świat w powiększeniu)
Angela Merkel i Władimir Putin, Moskwa 11.01.2020
Angela Merkel i Władimir Putin, Moskwa 11.01.2020Foto: PAP/EPA/PAVEL GOLOVKIN / POOL

Niemieckie media, komentując na gorąco sobotnie spotkanie kanclerz Angeli Merkel i Władimira Putina w Moskwie, zwracają głównie uwagę, że szefowa rządu RFN skoncentrowała się na wspólnych interesach obu krajów i unikała kontrowersyjnych kwestii.

pap putin asad syria rosja 1200.jpg
"Utrzymuje dobre relacje z niemal wszystkimi państwami". Dr Szymon Kardaś o obecności Rosji na Bliskim Wschodzie

Prof. Piotr Madajczyk zauważył, że polityka Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie budzi często niepokój członków UE. - Jeżeli chodzi o sytuację w Iranie większość państw Unii Europejskiej jest przeciwko linii, którą reprezentują USA, i uważa że trzeba za wszelką cenę podtrzymać porozumienie nuklearne z Iranem i utrzymywać zbrojenia nuklearne pod kontrolą. Rosja natomiast jest państwem, które ma wpływ w Iranie i jest przeciwna polityce amerykańskiej - stwierdził ekspert.

Jak dodał, Rosja wypracowała sobie silną pozycję na Bliskim Wschodzie, także przez zaangażowanie w Libii i Syrii, które to kraje były kluczowe podczas ostatnich fali migracji. - W tle mamy pamięć o 2015 r kiedy Angel Merkel otworzyła granice i ruszyła fala migrantów. Gdyby coś podobnego się powtórzyło, Niemcy byłyby w bardzo trudnej sytuacji, są podatne na naciski zarówno ze strony Rosji, jak i Turcji, te dwa kraje mogą uruchomić lawinę migracji - przypominał profesor.

"Była to pierwsza wizyta kanclerz Angeli Merkel na Kremlu od 2015 roku. To, co się podczas niej stało, ma historyczne znaczenie: po trzyipółgodzinnej rozmowie szefowa rządu RFN znalazła zaskakująco przyjazne słowa dla rosyjskiego prezydenta. Putin otrzymał same pochwały" - zauważa w komentarzu zamieszczonym na stronie internetowej dziennik "Bild" i podkreśla, że ton wypowiedzi Merkel był znacznie chłodniejszy, gdy chodziło o USA. Waszyngton był tylko "sojusznikiem". O partnerstwie transatlantyckim - ani słowa.

*** 

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Bogumił Husejnow

Gość: prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk

Data emisji: 12.01.2020

Godzina emisji: 19.46

PR24/PAP/ka


Czytaj także

Rosja uniezależniona od Unii i jednocześnie uzależniająca od swojego gazu

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 21:15
W najnowszej odsłonie magazynu "Spojrzenie na Wschód" rozmowa o tym, jak Rosja uniezależniając się od tranzytu przez Unię Europejską, jednocześnie robi wszystko, by uzależnić od swojego gazu państwa członkowskie. Jak długo w tych działaniach będą pomagali jej Niemcy? – W niektórych kręgach niemieckiej polityki istnieje poczucie, że historyczną powinnością jest dogadywanie się z Rosją – powiedziała dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Utrzymuje dobre relacje z niemal wszystkimi państwami". Dr Szymon Kardaś o obecności Rosji na Bliskim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 22:14
- Rosja próbuje rozgrywać bliskowschodnią partię w taki sposób, by dla wszystkich partnerów być potencjalnie atrakcyjnym graczem. Takiej pozycji nie mają oczywiście Stany Zjednoczone. Rosjanie próbują to wykorzystywać - powiedział dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płażyński: Baltic Pipe ma dla Polski ogromne znaczenie strategiczne

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 15:19
- Baltic Pipe jest bardzo ważny dla bezpieczeństwa Polski i jej południowych sąsiadów. Szkoda, że politycy opozycji działając na korzyść Rosji nie chcą popierać tego typu inwestycji - powiedział w Polskim Radiu 24 Kacper Płażyński, poseł PiS.
rozwiń zwiń