X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Antoni Macierewicz: postawa Turcji ws. NATO to element przetargu

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 20:30
- Wojsk tureckich na flance wschodniej nie ma. To działania propagandowe. Jeżeli chodzi o zagrożenie dla Polski, to działania bez znaczenia - ocenił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, b. szef MON, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości.
Audio
  • 3.12.2019, "Świat w Powiększeniu". Gość: Antoni Macierewicz, b. szef MON, wiceprezes PiS
Antoni Macierewicz
Antoni MacierewiczFoto: PR24/Adam Koniecki

Na czele polskiej delegacji na szczyt z okazji 70-lecia Sojuszu Atlantyckiego stoi prezydent Andrzej Duda. We wtorek w rezydencji i biurze premiera Wielkiej Brytanii oraz siedzibie rządu odbędzie się robocza kolacja, na którą liderów państw Sojuszu Atlantyckiego zaprosił szef brytyjskiego rządu Boris Johnson.

Z kolei w środę rano przywódcy 29 państw członkowskich będą obradować w Watford pod Londynem. Przywódcy mają się zająć m.in. podsumowaniem roli NATO w walce z terroryzmem, a także przedyskutować relacje z Rosją. Mowa ma być też o przyszłych porozumieniach dotyczących kontroli zbrojeń. W NATO trwa dyskusja, co zrobić po tym, gdy przestał obowiązywać traktat o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF), zawarty jeszcze w okresie zimnej wojny przez USA i Związek Radziecki.

NATO nie zmniejszyło swej wewnętrznej spoistości

Antoni Macierewicz podkreślał, że głowni przywódcy światowego pokoju odpowiedzialni za skuteczność NATO, m.in. sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg , mówią o "trwałości i determinacji kontynuowania polityki wspólnej przeciwko zagrożeniom jasno zdefiniowanym w strategii USA i głównych państw NATO".

- Ten poziom problemów wewnętrznych NATO, który jest dzisiaj, to jedna tysięczna tego, co NATO przeżyło w ciągu 70 lat swego istnienia. Przeżyło bardzo skutecznie, nie zmniejszając swojej wewnętrznej spoistości. Przezwyciężając konflikty - powiedział w PR24 Antoni Macierewicz. - Państwa wolnego świata, państwa demokratyczne, potrafią ostro dyskutując utrzymywać jedność - dodał. 

Były szef MON przypomniał historię NATO, m.in. to, że Francja odeszła ze struktur wojskowych NATO w 1966 r. Zadecydował o tym ówczesny prezydent Charles de Gaulle, a w następnym roku Francuzi zmusili sojusz do przeniesienia głównej siedziby z Paryża i Fontainebleau do Brukseli. De Gaulle nie chciał się zgodzić na podporządkowanie wojsk francuskich Amerykanom. 

Postawa Turcji to element przetargu

W audycji nie zabrakło refleksji nt. obecnych problemów NATO. Kilka dni temu Turcja zakomunikowała, że odmawia wsparcia planu NATO w sprawie obrony Polski i państw bałtyckich. Ankara kazała swojemu wysłannikowi do NATO, aby utrzymywał twarde stanowisko i nie podpisywał się pod planem Sojuszu. Za ewentualne podpisanie planu obrony Polski i państw bałtyckich, Turcja żąda uznania kurdyjskich jednostek milicji YPG za terrorystów.

Czytaj także:
trump macron 1200 pap.jpg
Jarosław Guzy: problemem NATO jest spójność polityczna

Według Antoniego Macierewicza, postawa Turcji to element przetargu. - Jest on mało skuteczny. Może powiedzieć, że się nie zgadza, ale wojsk tureckich na flance wschodniej nie ma. To działania propagandowe. Jeżeli chodzi o zagrożenie dla Polski, to działania bez znaczenia - stwierdził b. szef MON.

Spotkanie w cieniu podziałów

Jubileuszowe spotkanie odbywa się jednak w cieniu podziałów między państwami członkowskimi. Chodzi przede wszystkim o głośną wypowiedź prezydenta Francji Emmanuela Macrona z początku listopada, gdy powiedział, iż doświadczamy "śmierci mózgu" NATO, a także na działania Turcji, która najpierw kupiła wbrew stanowisku Waszyngtonu rosyjskie systemy obrony S-400, a w ostatnich dniach zagroziła zablokowaniem planu obrony dla krajów bałtyckich i Polski, jeśli NATO nie uzna ugrupowań, którymi Turcja walczy za terrorystów.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Polskie Radio 24/tb/PAP/IAR

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Antoni Macierewicz, b. szef MON

Data emisji: 03.12.2019

Godzina emisji: 19:46

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Krzysztof Miszczak: słabością NATO jest brak spójności

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 20:00
- Niemcy w polityce bezpieczeństwa bez współpracy ze Stanami Zjednoczonymi nie istnieją - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Miszczak ze Szkoły Głównej Handlowej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sojusznicza solidarność. Prezydenci Polski i Turcji rozmawiali przed szczytem NATO

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 15:35
- Mam nadzieję, że znajdziemy dobre rozwiązanie - powiedział w Londynie prezydent Andrzej Duda podczas sesji "NATO engages: Defence and Deterence for a New Era", pytany o zapowiedź Turcji, że sprzeciwi się natowskiemu planowi obrony państw bałtyckich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Duda w Londynie: chcielibyśmy, aby NATO było silne i zjednoczone

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 14:30
Andrzej Duda jest kolejnym z przywódców, który nawołuje do odłożenia na bok ostatnich sporów wśród sojuszników. Polski prezydent wziął udział w organizowanej w Londynie przez światowe instytuty badawcze dyskusji o przyszłości NATO. Do spotkania dochodzi na kilka godzin przed rozpoczęciem jubileuszowego szczytu Sojuszu w brytyjskiej stolicy.
rozwiń zwiń