X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Protesty w Gruzji. "Narasta obawa o rządy na pograniczu autorytaryzmu"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 20:34
- Gruzini są zmęczeni rządami Gruzińskiego Marzenia - mówił Polskiemu Radiu 24 o protestach w Tbilisi Marek Matusiak z Ośrodka Studiów Wschodnich. - Pluralizm polityczny w Gruzji jest znacznie mniejszy niż parę lat temu - dodał.
Audio
  • (21.11.19) Marek Matusiak: zjednoczenie opozycji wydaje mi się koniunkturalne ("Świat w powiększeniu"/ Polskie Radio 24)
Flaga Gruzji
Flaga GruzjiFoto: shutterstock.com/Yaroslau Mikheyeu

Gruzińska opozycja demonstruje od ubiegłego czwartku żądając dymisji premiera i rozpisania przedterminowych wyborów. Zwolennicy opozycji wyszli na ulice po tym, jak deputowani odrzucili poprawki zmieniające system wyborczy z mieszanego na proporcjonalny. Demonstrujący przed gmachem parlamentu winą za odrzucenie zmian obarczają lidera rządzącej partii Gruzińskie Marzenie - Bidzinę Iwaniszwilego.

pap gruzja protesty 2 1200.jpg
"Nie poddamy się". Opozycja w Gruzji uzgodniła scenariusz protestów

Złamanie obietnicy wyborczej

Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, "w społeczeństwie gruzińskim istnieje pogląd, że ordynacja mieszana nie reprezentuje społeczeństwa". - Część Gruzinów uznała, że odrzucenie reformy systemu wyborczego to złamanie obietnicy, złożonej kilka miesięcy temu - mówił Marek Matusiak.

- Faktycznie jest tak, że w Gruzji nastroje są raczej niedobre. Narasta zmęczenie rządami Gruzińskiego Marzenia. To się bierze z kilku rzeczy, w tym rozczarowania gospodarką - wielu Gruzinów ma wrażenie, że sytuacja ekonomiczna się nie poprawia - mówił.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Protesty w Gruzji. O co walczy opozycja?

- Narasta obawa o rządy na pograniczu autorytaryzmu. Nie możemy mówić o Gruzji jako o państwie totalitarnym, ale pluralizm polityczny jest znacznie mniejszy, niż był parę lat temu - zauważył Marek Matusiak.

Trudno o porozumienie

W ocenie gościa Polskiego Radia, trudno będzie o trwałe porozumienie w gruzińskiej polityce. - Gruzini są nacją osób o silnych charakterach, co sprawia, że scena polityczna jest rozdrobniona. Jest mnóstwo małych partyjek, które zazwyczaj się ze sobą nie zgadzają, jedynie okazjonalnie, kiedy trzeba krytykować rząd - przekonywał.

- Przy tych protestach po raz pierwszy widzieliśmy większość opozycji występującą wspólnym frontem. Wydaje mi się, że jest to dość przypadkowe i koniunkturalne - dodał Marek Matusiak.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Zamieszki w Gruzji. Policja usuwa demonstrantów sprzed parlamentu

W dalszej części rozmowy także o sytuacji Gruzji na światowej scenie geopolitycznej. Zachęcamy do wysłuchania audycji.

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Marek Matusiak (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 21.11.19

Godzina emisji: 19.46


Polskie Radio 24, IAR/ mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gruzja: opozycja żąda zmiany władzy. Planowany ogólnonarodowy wiec

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 11:54
Gruzińska opozycja żąda przedterminowych wyborów parlamentarnych. Domaga się także dymisji rządu. Gruzini demonstrują przed budynkiem parlamentu w Tbilisi oraz na centralnych ulicach Kutaisi i Batumi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protesty w Gruzji. Na ulicach m.in. beczki z rozżarzonym węglem

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 06:50
Gruzińska opozycja blokuje wejścia do budynku parlamentu w Tbilisi. Przed bramami i drzwiami ustawiono namioty, a dojazdowe ulice przegrodzono barykadami z worków z piaskiem. Opozycjoniści domagają się dymisji rządu i rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr David Kolbaia: Rosja potrzebuje chaosu, aby zagarnąć terytorium Gruzji

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 21:12
- Antyrosyjskość Gruzinów wobec Rosji jeszcze wzrosła od rządów Saakaszwilego. Teraz Rosja dąży do wywołania chaosu, by zagarnąć Gruzję Rosjanie chcą zbuntować ten region, gdyż iezadowolenie i niepokoje ułatwiają Rosji podbijanie tego kraju - powiedział w Polskim Radiu 24 dr David Kolbaia ze Studium Europy Wschodniej UW oraz Arkadiusz Legieć, analityk PISM od spraw Gruzji i Kaukazu Południowego.
rozwiń zwiń