X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Zmiany w unijnych instytucjach. Czy wpłyną na europejską politykę?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 21:02
– Jeżeli chodzi o wpływ najważniejszych państw europejskich na funkcjonowanie struktur unijnych, to nominacja Ursuli von der Leyen  niewiele zmieni w tym temacie – ocenił prof. Grzegorz Kucharczyk, ekspert ds. niemiecko-francuskich. – W poprzednich składach Komisji Europejskiej Niemcy również odgrywali pierwsze skrzypce – dodał historyk i publicysta.
Audio
  • 5.07.19 Prof. Grzegorz Kucharczyk: francuskie elity rządowe uważają, że będą w stanie wywrzeć wpływ na Niemcy jeśli chodzi o redystrybucję bogactwa w Europie.
Ursula von der Leyen, kandydatka na przewodniczącą Komisji Europejskiej, oraz ustępujący ze stanowiska szefa tej instytucji Jean-Claude Juncker
Ursula von der Leyen, kandydatka na przewodniczącą Komisji Europejskiej, oraz ustępujący ze stanowiska szefa tej instytucji Jean-Claude Juncker Foto: EPA/OLIVIER HOSLET

Przywódcom krajów członkowskich udało się porozumieć odnośnie obsady najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej. Najwięcej emocji budziła kandydatura na przewodniczącego Komisji Europejskiej. Ostatecznie została na ten urząd zarekomendowana niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen. W jaki sposób może to wpłynąć na politykę na naszym kontynencie?

macron 1200 shutt.jpg
Tomasz Wróblewski: najważniejsze decyzje będą zapadały w Europejskim Banku Centralnym

– Jedyną roszadą jest to, że zmienia się narodowość szefa KE. Tajemnicą poliszynela było, że w poprzednich składach tej instytucji, nawet w tej pod przewodnictwem Jean-Claude’a Junckera, politycy niemieccy odgrywali pierwsze skrzypce. To oni przede wszystkim układali politykę europejską. W działaniu pozostaje również tandem francusko-niemiecki – wskazał prof. Grzegorz Kucharczyk.

Francuski nacisk na Niemcy?

Rozmówca Polskiego Radia 24 podkreślił, że to Niemcy są krajem, który najwięcej korzysta na wspólnej walucie europejskiej. Prof. Grzegorz Kucharczyk zwrócił uwagę, że poprzez nominowanie na przewodniczącą Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde, francuskie elity rządowe uważają, iż będą w stanie wywrzeć wpływ na Niemcy jeśli chodzi o redystrybucję bogactwa w Europie. – W mojej ocenie jest to wątpliwe – stwierdził ekspert.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Postawi na wojsko, obronność UE i PESCO. Niedługo PE zdecyduje o tym, czy zostanie szefową KE

Ponadto w audycji prof. Grzegorz Kucharczyk odniósł się do mozliwości rozszerzenia Unii Europejskiej o państwa Bałkanów Zachodnich. Czy jest na to szansa? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Magazyn "Świat w powiększeniu" prowadził Antoni Opaliński.

Polskie Radio 24/db

------------------------------------

Data emisji: 5.07.2019

Godzina emisji: 19.47

Czytaj także

Prof. Zdzisław Krasnodębski: Ursula von der Leyen nie jest złym kandydatem

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 21:28
– Jestem zadowolony z tego, że to nie Frans Timmermans zostanie przewodniczącym Komisji Europejskiej. Dla Polski był on zupełnie nie do zaakceptowania – powiedział prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. – Proces wyboru kandydatów nie jest już łatwo sterowalny, nie jest to umowa jedynie między dwoma krajami – dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Bartosik (PiS): w Brukseli osiągnęliśmy maksymalnie dużo z tego, co mogliśmy osiągnąć

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 19:15
– Premier Mateusz Morawiecki i cała Grupa Wyszehradzka stworzyli wokół siebie większość, która spowodowała, że inne kraje zostały przekonane do zablokowania kandydatury Fransa Timmermansa – powiedział Ryszard Bartosik, poseł Prawa i Sprawiedliwości w nawiązaniu do zakończonego w Brukseli szczytu w sprawie obsady unijnych stanowisk.
rozwiń zwiń