more_horiz

Łukasz Fyderek: konferencja bliskowschodnia pokazała słabość polityki zagranicznej USA

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2019 20:00
- Żyjemy w czasach, w których polityka zagraniczna staje się zakładnikiem polityki wewnętrznej. Dzieje się tak między innymi w Stanach Zjednoczonych - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Łukasz Fyderek, ekspert z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Audio
  • 14.02.19 Świat w Powiększeniu. Łukasz Fyderek (UJ) o konferencji bliskowschodniej
W Warszawie odbyło się, organizowane wspólnie przez Polskę i Stany Zjednoczone, spotkanie ministerialne poświęcone budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie
W Warszawie odbyło się, organizowane wspólnie przez Polskę i Stany Zjednoczone, spotkanie ministerialne poświęcone budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim WschodzieFoto: PAP/Leszek Szymański

W warszawskim spotkaniu ministerialnym poświęconym problematyce pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie wzięli udział przedstawiciele kilkudziesięciu krajów z całego świata, m.in. wiceprezydent USA Mike Pence i premier Izraela Benjamin Netanjahu, a także szeroka reprezentacja Bliskiego Wschodu, w tym delegacje Arabii Saudyjskiej, Kataru, Jemenu, Jordanii, Kuwejtu czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz przedstawiciele wszystkich państw Unii Europejskiej.

Czytaj więcej
us12as.jpg
Powstaną grupy robocze ds. Bliskiego Wschodu. To początek procesu warszawskiego

- Konferencja bliskowschodnia była zderzeniem światów XX wiecznej polityki i nowego świata dyplomacji uprawianego za pomocą Twittera - zauważył Łukasz Fyderek. Ekspert zaznaczył, że z polskiego punktu widzenia szczyt w Warszawie pokazał asymetrię w relacjach sojuszniczych ze Stanami Zjednoczonymi. - Było to widać podczas podpisywania porozumienia na wyrzutnie HIMARS, które zostały zakupione w sposób niezbyt dla nas korzystny - dodał.

Gość programu stwierdził, że konferencja bliskowschodnia pokazała słabość polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych. - Tak relatywnie kontrowersyjne tezy wyalienowały nawet tradycyjnych sojuszników USA, którzy przysłali do Warszawy swoje delegacje w nie najwyższej randze. To sygnał, że niektóre kraje obawiały się narzucenia bardzo mocnej antyirańskiej retoryki - ocenił Łukasz Fyderek.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Gospodarzem programu był Michał Żakowski

Polskie Radio 24/jp

---------------------------------

Data emisji: 14.02.19

Godzina emisji: 19.47

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kto z kim rywalizuje, a kto współpracuje na Bliskim Wschodzie?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2019 10:02
Wzajemne relacje najważniejszych graczy na Bliskim Wschodzie to temat trudny i nieoczywisty. Region jest areną walk o wpływy i dominację, nie tylko militarną, ale też kulturową, gospodarczą i religijną. Swoje interesy mają też tam Stany Zjednoczone, Rosja, a także Chiny czy Unia Europejska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie da się bardziej napluć w twarz ofiarom". Komentarze po skandalicznych słowach amerykańskiej dziennikarki

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2019 10:38
"Obrzydliwa oblega", "nie da się bardziej napluć w twarz ofiarom", "powinna przeprosić i spalić się ze wstydu" - w taki sposób internauci, przedstawiciele mediów i politycy komentują wypowiedź amerykańskiej dziennikarki z telewizji MSNBS. Andrea Mitchell powiedziała, że podczas powstania w getcie Żydzi walczyli przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi.
rozwiń zwiń