Czy USA wyjdą z układu INF? "Trump postanowił wyswobodzić Amerykanów z traktatów nuklearnych"

2018-10-22, 21:03

Czy USA wyjdą z układu INF?  "Trump postanowił wyswobodzić Amerykanów z traktatów nuklearnych"
Administracja prezydenta Donalda Trumpa chce wycofać USA z układu INF. Foto: PAP/EPA/KONSTANTIN ALYSH

Doradca prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton prowadzi rozmowy w Moskwie. W programie wizyty jest spotkanie z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem i prezydentem Władimirem Putinem. Jednym z tematów rozmów będzie zapowiedziany przez prezydenta Trumpa zamiar wycofania się z układu INF o całkowitej likwidacji rakiet nuklearnych. Gościem Polskiego Radia 24 był dr Olaf Osica, dyrektor ds. międzynarodowych z Europejskiego Kongresu Gospodarczego. 

Posłuchaj

22.10.18 Świat w Powiększeniu: John Bolton rozmawia w Moskwie o broni nuklearnej
+
Dodaj do playlisty

Układ INF o całkowitej likwidacji nuklearnych pocisków rakietowych pośredniego (IRBM) i średniego zasięgu (MRBM), podpisany przez przywódców USA i ZSRR, Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa, 8 grudnia 1987 roku w Waszyngtonie, przewiduje likwidację arsenałów tej broni, a także zabrania jej produkowania, przechowywania i stosowania.

- John Bolton jest przeciwnikiem jakichkolwiek traktatowych ograniczeń. Mówi o tym często w swoich wystąpieniach publicznych. Wiemy przecież, że Pentagon i Departament Stanu są przeciwne tej deklaracji. Nie wiemy, tak na dobrą sprawę, na ile jest to element większej strategii i z jaką konkretną ofertą pojechał Bolton do Rosji - mówił dr Olaf Osica. 

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, komentując plany wycofania się USA z układu INF, iż działania takie "spotkają się z kontrdziałaniami". Minister powiedział, że Moskwa liczy na to, iż Waszyngton "nie zrezygnuje ze swojej części odpowiedzialności" za stabilność międzynarodową.

- Mamy bardzo mało informacji związanych z tym, jaki charakter mają działania USA. Pamiętajmy, że wyścig technologiczny pomiędzy USA i Rosją trwa od wielu, wielu lat. W krajach NATO istnieje powszechne przekonanie, że Rosjanie pracują teraz nad zdolnościami, które łamią traktat INF. Jednocześnie Donald Trump postanowił wyswobodzić Amerykanów ze wszystkich traktatów nuklearnych ograniczających zbrojenia. Trzeba też pamiętać o Chińczykach, którzy inwestują w nowe rakiety nuklearne. To mogą być powody deklaracji prezydenta USA o wyjściu z układu INF - mówił gość.

Więcej w całej audycji.

Świat w Powiększeniu prowadził Bogumił Husejnow.

PAP/PR24

____________________

Data emisji: 22.10.18

Godzina emisji: 19:46


Polecane

Wróć do strony głównej