X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Unia Europejska podpisała z Japonią umowę o wolnym handlu

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2018 21:07
Unia Europejska i Japonia podpisały umowę o utworzeniu strefy wolnego handlu. To największa tego typu umowa na świecie. Podpisy pod dokumentem złożyli w Tokio premier Japonii Shinzo Abe, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Jakie korzyści nowe porozumienie może przynieść państwom członkowskim Wspólnoty?
Audio
  • 22.07.18 prof. Katarzyna Żurkowska: „Umowa z Japonia może przynieść wiele korzyści państwom Unii Europejskiej (…)”.
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk (P), premier Japonii Shinzo Abe przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker (L) podczas ogłaszania zawartego porozumienia.
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk (P), premier Japonii Shinzo Abe przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker (L) podczas ogłaszania zawartego porozumienia.Foto: PAP/EPA/KOJI SASAHARA / POOL

Umowa o wolnym handlu została podpisana po ponad 5-letnich negocjacjach. Porozumienie przewiduje zlikwidowanie 99 proc. ceł i barier pozataryfowych, oraz kontyngentów. W niektórych sektorach, na przykład samochodowym, przewidziano 7-letni okres przejściowy w znoszeniu ceł. Dla Unii Europejskiej ważne było wyeliminowanie barier dla żywności i między innymi na ten temat toczyły się najtrudniejsze rozmowy. 

– Bez wątpienia umowa jest korzystna dla państw unijnych. Otwiera ona rynek japoński, który jest fantastycznym miejscem zbytu dla produktów rolnych. Dla Polski otwiera się nowy kierunek do eksportu m.in. mięsa i owoców. Z pewnością rozwinie się handel częściami samochodowymi, jak i samymi samochodami. Zawarte porozumienie ułatwia wzajemne przeprowadzanie przetargów publicznych. Można liczyć na to, że Europa z Japonią będą starały się nadać kształt w przyszłych relacjach w handlu światowym – powiedziała prof. Katarzyna Żukrowska ze Szkoły Głównej Handlowej.

Po umowie handlowej z Koreą Południową, porozumienie z Japonią, jest kolejnym dużym traktatem z krajem azjatyckim. Prof. Katarzyna Żurkowska podkreśliła, że ma on szansę, podobnie jak w przypadku koreańskim, przynieść bardzo dobre efekty.

Uzupełnieniem dla umowy o partnerstwie gospodarczym ma być wynegocjowane porozumienie w sprawie utworzenia największego na świecie obszaru bezpiecznego przepływu danych.

Europejczycy będą mieli zapewnioną ochronę danych osobowych zgodnie z unijnymi standardami. Europejskie firmy skorzystają ze swobodnego przepływu danych z kluczowym partnerem handlowym, a także z uprzywilejowanego dostępu do 127 milionów japońskich konsumentów.

„Świat w Powiększeniu” prowadził Bogumił Husejnow.

IAR/Polskie Radio 24/db

---------------------------

Data emisji: 22.07.2018

Godzina emisji: 19:45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska zyska na umowie handlowej między UE a Japonią? Ekspert: jest na to szansa

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2018 09:13
W sytuacji, kiedy Stany Zjednoczone nakładają karne cła i kraje europejskie, Unia Europejska i Japonia podpisały umowę o współpracy handlowej. Tym samym na świecie powstaje największa strefa wolnego handlu, bo UE i Japonia odpowiadają razem za mniej więcej 30 procent światowego PKB. Co to oznacza dla nas?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tydzień-Świat: Szczyt w Helsinkach i umowa partnerska Europy z Japonią

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2018 13:42
Nie milkną echa spotkania prezydentów Stanów Zjednoczonych i Rosji. Donald Trump i Władimir Putin rozmawiali w Helsinkach w cztery oczy o najważniejszych problemach politycznych i gospodarczych świata. O skutkach rozmów dla krajów europejskich rozmawiały w audycji Tydzień-Świat dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) i Magdalena Cedro ("Dziennik Gazeta Prawna").
rozwiń zwiń