X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Katalonia ogłosiła niepodległość, premier Hiszpanii rozwiązał lokalny parlament

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2017 22:30
W ciągu jednego dnia Katalonia ogłosiła niepodległość i - decyzją Senatu w Hiszpanii - utraciła autonomię. Premier Hiszpanii Mariano Rajoy rozwiązał kataloński parlament. Zapowiedział odwołanie rządu Katalonii i ogłsił nowe wybory. Unia Europejska nie zmienia zdania i w dalszym ciągu nie interweniuje w tej sprawie. „Nikt w Europie nie uzna niepodległości Katalonii" – zapowiedział w piątkowy wieczór przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajan. O sprawie mówił w audycji Świat w Powiększeniu europeista prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • 27.10.17 Prof. Tomasz Grzegorz Grosse o sytuacji w Katalonii.
  • 27.10.17 Korespondencja Ewy Wysockiej z Hiszpanii (g.16:45).
  • 27.10.17 Relacja Ewy Wysockiej z Barcelony (g.21:45).
  • 27.10.17 Kamil Zajączkowski o sytuacji w Hiszpanii. (g.21:50)
Radość na ulicach Barcelony. Kataloński parlament zagłosował za rozpoczęciem konstytucyjnego procesu odłączenia się Katalonii od Hiszpanii.
Radość na ulicach Barcelony. Kataloński parlament zagłosował za rozpoczęciem "konstytucyjnego procesu" odłączenia się Katalonii od Hiszpanii. Foto: PAP/EPA/Marta Perez

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy oświadczył w piątek wieczorem, że postanowił odwołać rząd Katalonii i że rozwiązał kataloński parlament. Zapowiedział, że będzie dążył do uznania za nielegalną uchwalonej przez parlament kataloński rezolucji ws. niepodległości.

Rajoy ogłosił, że 21 grudnia odbędą się w Katalonii wybory. Powiedział, że ministerstwa w centralnym rządzie przejmą uprawnienia katalońskiej administracji.

Kataloński parlament w tajnym głosowaniu opowiedział się tego dnia za ustanowieniem niezależnej od Hiszpanii Republiki Katalonii. Ugrupowania opozycyjne - socjaliści, centroprawicowa Partia Ludowa i liberałowie z Ciudadanos - zbojkotowały głosowanie.

Agencja dpa zwraca uwagę, że rezolucję w sprawie utworzenia "Republiki Katalonii jako niezależnego i suwerennego państwa" przyjęto bez określenia terminu proklamowania niepodległości.

Wkrótce po głosowaniu w parlamencie katalońskim Senat Hiszpanii zaaprobował przejęcie przez rząd w Madrycie władzy w Katalonii, by zahamować proces odrywania się tego regionu od reszty kraju. Decyzja Senatu podjęta z powołaniem się na art. 155 hiszpańskiej konstytucji daje rządowi centralnemu prawo nie tylko do zdymisjonowania rządu Katalonii i rozwiązania tamtejszego parlamentu, lecz także prawo do przejęcia kontroli nad policją, finansami i mediami publicznymi.

Rajoy zapowiedział, że szef katalońskiej policji zostanie zwolniony. Poinformował też, że zamyka kataloński resort spraw zagranicznych i dymisjonuje jego delegatów w Brukseli i w Madrycie.

"Hiszpania jest poważnym krajem i wielkim narodem i nie będziemy tolerować podejmowania przez niewielu ludzi próby zlikwidowania naszej konstytucji" - oświadczył Rajoy dziennikarzom po głosowaniu w Senacie. Wcześniej zapowiadał, że w Katalonii "przywrócone zostaną rządy prawa".

Unia Europejska nie uznaje tego głosowania

Jak zapowiedział Antonio Tajani, Unia Europejska nie uznaje tego głosowania. „Zawsze musi być szanowane państwo prawa. Należy i można poszukiwać, w ramach hiszpańskiego prawa konstytucyjnego, rozwiązania będącego owocem dialogu. Państwo prawa nie jest opcją. To wybór, którego dokonała Europa, by nie uznać ani ważności referendum, ani jego wyniku" - stwierdził szef PE.

Następnie w rozpowszechnionej oficjalnej nocie Tajani napisał: „Deklaracja niepodległości przegłosowana dzisiaj przez parlament Katalonii to pogwałcenie państwa prawa, konstytucji Hiszpanii i autonomicznego statutu Katalonii, które stanowią część całości normatywnej Unii Europejskiej”.

- Unia Europejska może jeszcze podjąć interwencję - podkreślił prof. Tomasz Grosse. - Gdyby konflikt eskalował, np. Donald Tusk może wystąpić w roli mediatora. Jest bowiem możliwe, że w pewnym momencie sytuacja wymknie się spod kontroli i zacznie przynosić bardzo poważne zawirowania ekonomiczne czy polityczne, być może jakieś ofiary. Jeśli kryzys się zaogni, interwencja UE byłaby jak najbardziej wskazana – mówił gość.

Jak podkreślił prof. Tomasz Grosse, „do pewnego stopnia Unia Europejska - lansując politykę regionów - niejako wbrew swojej intencji doprowadziła do wzrostu tego typu nastrojów w niektórych punktach Europy”.

Do sytuacji w Katalonii odniosło się także polskie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W swoim oświadczeniu MSZ informuje m.in., że Polska „w pełni respektuje zasady suwerenności, integralności terytorialnej i jedności Królestwa Hiszpanii”.

„Uważamy, że rozwiązanie kwestii sporu między rządem Królestwa Hiszpanii a Katalonią, podobnie jak wszelkie spory pomiędzy rządem Królestwa Hiszpanii a wspólnotami autonomicznymi, w tym dążenia separatystyczne, stanowią wewnętrzne sprawy Królestwa Hiszpanii. Wyrażamy nadzieję na szybkie ustabilizowanie sytuacji w Katalonii w oparciu o postanowienia konstytucji Królestwa Hiszpanii” – pisze MSZ.

Ogłaszając decyzje rządu w sprawie Katalonii, Rajoy powiedział: "Nigdy nie chcieliśmy dotrzeć do tego punktu". Oświadczył, że celem jest "powrót (Katalonii) do normalności i legalności tak szybko, jak to możliwe".

Agencja Associated Press pisze, że zdymisjonowanie katalońskich przywódców napotka zapewne w Katalonii zaciekły opór. Jeszcze przed wystąpieniem Rajoya, po decyzji Senatu, główne katalońskie ugrupowanie secesjonistyczne - Zgromadzenie Narodowe Katalonii (ANC) - wezwało w piątek urzędników, by stosowali "pokojowy opór" i nie słuchali poleceń rządu hiszpańskiego.

Szef katalońskiego rządu Carles Puigdemont apelował w piątek do zwolenników secesji Katalonii o zachowanie spokoju. "W nadchodzących dniach musimy trzymać się naszych wartości pacyfizmu i godności. To w naszych, w waszych rękach leży stworzenie republiki" - powiedział do tłumu, który zareagował odśpiewaniem hymnu Katalonii i skandowaniem "wolność!".

Konflikt Barcelony z Madrytem jest rezultatem referendum w Katalonii z 1 października, w którym 90,18 proc. głosujących opowiedziało się za niepodległością regionu; w plebiscycie wzięło udział ok. 2,28 mln osób spośród 5,3 mln uprawnionych.

O sytuacji w Katalonii mówili w Polskim Radiu 24 przebywająca w Barcelonie korespondentka Polskiego Radia Ewa Wysocka oraz europeista z Uniwersytetu Warszawskiego Kamil Zajączkowski.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Paweł Lekki.

Polskie Radio 24/pr

____________________

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 27.10.17

Godzina emisji: 19:47


Czytaj także

Hiszpania: Katalonia ogłosi niepodległość?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2017 11:19
– Wszyscy zastanawiają się, czy dialog jest jeszcze możliwy – tak o sporze między hiszpańskim rządem centralnym a lokalnymi władzami w Katalonii w Polskim Radiu 24 mówiła Agnieszka Grzechynka, ekspertka z Akademii Ignatianum. W czwartek parlament w Barcelonie ma odpowiedzieć na sobotnią decyzję rządu w Madrycie – którą w piątek ma potwierdzić Senat – o odebraniu władzom Katalonii ich kompetencji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katalonia: Czy dojdzie do ogłoszenia niepodległości?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 12:20
Podczas gdy Madryt ogłasza zawieszenie autonomii Katalonii, Katalonia twierdzi, że nie uznaje zawieszenia i powołuje się na referendum, którego nie uznaje Madryt. Dla separatystów katalońskich referendum jest jednak punktem wyjścia dla choćby jednostronnego ogłoszenia niepodległości. O trudnej sytuacji w Hiszpanii mówiła w Polskim Radiu 24 iberystka dr Katarzyna Kacprzak (Uczelnia Vistula).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katalonia zagłosowała za niepodległością. „Większość krajów UE poprze Madryt”

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2017 16:35
– Unia Europejska w tej sprawie jednoznacznie poprzez Królestwo Hiszpanii, bojąc się uruchomienia podobnych procesów w innych krajach – mówił w Rozmowie Polskiego Radia 24 Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. Hiszpański Senat przyjął dokument zezwalający na zawieszenie autonomii Katalonii, a wcześniej parlament lokalny w Barcelonie zagłosował za niepodległością regionu.
rozwiń zwiń