Niemcy przed wyborami do Bundestagu. „AfD największą sensacją”

2017-09-22, 20:00

Niemcy przed wyborami do Bundestagu. „AfD największą sensacją”
Plakat wyborczy partii CDU w Dreźnie.Foto: PAP/EPA/FILIP SINGER

W niedzielnych wyborach do Bundestagu Angela Merkel może być pewna zwycięstwa, ale jej polityczny blok CDU/CSU nie ma szans na bezwzględną większość w parlamencie. Kto zostanie koalicjantem chadeków: SPD, FDP czy Zieloni? I jak silna będzie antyislamska AfD? O Niemczech przed wyborami do Bundestagu mówiła w audycji Świat w Powiększeniu korespondentka Polskiego Radia w Berlinie Agata Kasprolewicz.

Posłuchaj

22.09.2017 Agata Kasprolewicz: Przeciwnicy polityczni AfD mówią wprost, że to są neonaziści
+
Dodaj do playlisty

Chadecy cieszą się stabilnym poparciem 36-40 proc., podczas gdy socjaldemokraci mogą liczyć na wynik od 20 do 23 proc. W ostatnich dniach o dwa punkty procentowe wzrosło poparcie dla eurosceptycznej AfD, na którą chce głosować 11-12 proc. uprawnionych. Tuż za nią znajduje się liberalna Wolna Partia Niemiecka FDP z wynikiem 10 proc. Lewica ma 8,5 proc., a Zieloni bez zmian 8 proc. Zdaniem Agaty Kasprolewicz eksperci i wyborcy uważają wzrastające poparcie dla antyislamskiej AfD.

Wybory w Niemczech - czytaj więcej

- Młodzi ludzie, których spotkałam na wiecu Martina Schulza w Monachium, ciepło wyrażali się o kanclerz Merkel. To lekcja, że różnica między największymi rywalami w wyborach wcale nie jest taka duża. AfD jest największą sensacją wyborów, która może wiele zmienić w wyborach i niemieckim społeczeństwie. Jeśli będzie trzecią siłą w Bundestagu, to będzie to pierwszy moment w powojennej historii Niemiec, gdy radykalnie prawicowa partia wejdzie do Bundestagu – powiedziała korespondentka.

Zdaniem rozmówczyni Polskiego Radia 24 AfD jest określana przez niektórych Niemców jako partia neonazistowska. – W Dreźnie co poniedziałek manifestacje urządza antyislamistyczna organizacja Pegida, którą popiera AfD. Mieszkańcy Drezna są bardzo sfrustrowani tym, że ich miasto kojarzone jest z islamofobią i odradzającym się nazizmem. Przeciwnicy polityczni AfD mówią wprost, że to są neonaziści. Przedstawiciele AfD niechętnie rozmawiają z mediami – mówiła Kasprolewicz.

Jak podkreślała korespondentka Polskiego Radia, AfD cieszy się największą popularnością we wschodnich landach Niemiec. – To pokazują wybory lokalne, gdzie w Saksonii AfD zdobyła prawie 20 proc., co się tłumaczy poczuciem opuszczenia przez resztę kraju, jakie mają Niemcy ze Wschodu – podsumowała Agata Kasprolewicz.

W audycji była też mowa o walkach z terrorystami z tzw. Państwa Islamskiego, o których mówił Mariusz Borkowski z Collegium Civitas, wieloletni korespondent na Bliskim Wschodzie.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Michał Żakowski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

_____________________

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 22.09.2017

Godzina emisji: 19:35

Polecane

Wróć do strony głównej