Ksiądz Kazimierz Gajowy: fanatyzm jest wypaczeniem islamu

2017-04-15, 13:28

Ksiądz Kazimierz Gajowy: fanatyzm jest wypaczeniem islamu
Wbrew temu co się powszechnie uważa, Koran nie nazywa chrześcijan niewiernymi, tylko „ludem Księgi” . Foto: Reporters/REPORTER/EASTNEWS

O relacjach między chrześcijańską mniejszością a muzułmańską większością w krajach arabskich mówił w audycji Świat w Powiększeniu ks. Kazimierz Gajowy, wieloletni misjonarz na Bliskim Wschodzie. Z kolei korespondent Polskiego Radia w Rzymie Piotr Kowalczuk opowiadał o drodze krzyżowej w Koloseum.

Posłuchaj

14.04.2017 ks. Kazimierz Gajowy: „Fanatyzm to jest wypaczeniem islamu”.
+
Dodaj do playlisty

Według ks. Kazimierza Gajowego chrześcijanie w żadnym wypadku nie musza opuszczać Bilskiego Wschodu. – Wiemy, że od VII. wieku króluje na tych ziemiach religia islamu, ale w tym rejonie nigdy chrześcijan nie brakowało. Przykładem jest kościół koptyjski, który ma 10 milionów wiernych w samym tylko Egipcie, a także kościół maronicki w Libanie. Wbrew temu co się powszechnie uważa, Koran nie nazywa chrześcijan niewiernymi, tylko "ludem Księgi" wraz z Żydami. Ten tytuł pozwala żyć obok islamu – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Zdaniem ks. Gajowego istnieje rozróżnienie między islamskim fundamentalizmem a fanatyzmem. – W tym dwugłosie jestem za fundamentalizmem, co może dziwić. To fundamentalizm daje niezadawalającą, drugorzędną pozycję w społeczeństwie, ale pozwolił przez wieki chrześcijanom tam pozostać i żyć. Fanatyzm to jest wypaczeniem islamu. Sunnici w Libanie mówią: "ISIS jest waszym wrogiem, ale bardziej jest naszym wrogiem". Chrześcijanie są jednak represjonowani w codziennym życiu, np. nie dostając miejsca na uczelni lub nie dostając pracy – mówił duszpasterz.

Wielowiekową tradycję ma droga krzyżowa, która odbywa się w rzymskim Koloseum. Po raz pierwszy zorganizowano ją w 1750 roku, za panowania papieża Benedykta XIV. Jak mówił Piotr Kowalczuk, tegorocznemu nabożeństwu będą towarzyszyć szczególne środki bezpieczeństwa. – Drogi krzyżowe toczyły się przez 120 lat, aż do likwidacji Państwa Kościelnego, gdy papież uznał się "więźniem Watykanu". Dopiero w 1976 roku nabożeństwo pojawiło się w Koloseum ponownie. Drogi krzyżowe w Koloseum mają wyjątkowy charakter i walor literacki. Na pewno w nabożeństwie będzie uczestniczyć kilkadziesiąt tysięcy ludzi, a uzbrojone po zęby wojsko jest wszędzie – informował korespondent Polskiego Radia.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Renik.

Polskie Radio 24/kk

______________________

Data emisji: 14.04.2017

Godzina emisji: 19:35


Polecane

Wróć do strony głównej