X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

World Press Photo 2016: zwyciężyło zdjęcie z tureckim zamachowcem

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 20:15
Zdęcie przedstawiające zabójcę ambasadora Rosji w Turcji Andrieja Karłowa zdobyło nagrodę dla najlepszej fotografii 2016 r. w prestiżowym konkursie World Press Photo. Autorem zdjęcia jest turecki fotograf agencji Associated Press Burhan Ozbilici. O konkursie mówił w audycji Świat w Powiększeniu Jakub Szymczuk, laureat Grand Press Photo i Nagrody Kapuścińskiego.
Audio
  • 13.02.2017 Podsumowanie World Press Photo 2016. Gość: Jakub Szymczuk, Laureat Grand Press Photo i Nagrody Kapuścińskiego.
Turecki fotoreporter agencji Associated Press Burhan Ozbilici (na zdjęciu) wygrał 60. edycję World Press Photo.
Turecki fotoreporter agencji Associated Press Burhan Ozbilici (na zdjęciu) wygrał 60. edycję World Press Photo. Foto: PAP/EPA/JEROEN JUMELET

Na zwycięskiej fotografii widać ubranego w garnitur zabójcę, który w prawej dłoni trzyma pistolet, a lewą ma uniesioną, z palcem wskazującym w górze. Altintas ma szeroko otwarte usta i wykrzykuje coś ze złością. Za nim na podłodze leży zastrzelony dyplomata. Zdjęcie to zwyciężyło także w kategorii serii "zdjęć z gorących wydarzeń". Serię zatytułowano "Zabójstwo w Turcji" i zawierała ona fotografie przedstawiające chwile tuż przed i tuż po zamordowaniu rosyjskiego dyplomaty.


Zwycięskie zdjęcie w World Press Photo / Źródło: Burhan Ozbilici/World Press Photo Zwycięskie zdjęcie w World Press Photo / Źródło: Burhan Ozbilici/World Press Photo

Nagrodzone w poniedziałek fotografie koncentrowały się na tematach, które w ubiegłym roku dominowały w mediach, w tym na konfliktach w Syrii i Iraku, kryzysie migracyjnym, śmierci przywódcy Kuby Fidela Castro czy igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Wśród zdjęć natury są takie, które przedstawiają niszczący wpływ działalności człowieka na środowisko naturalne, w tym fotografia pływającego żółwia, który zaplątał się w zieloną sieć rybacką.

Jakub Szymczuk podkreślił, że to zdjęcie musiało dostać nagrodę. – Zupełnie nie zgadzam się z opiniami, żeby nie pokazywać przemocy, tej najgorszej, najbardziej wpływającej na naszą codzienność na świecie – mówił. Dodał, że World Press Photo jest konkursem dla fotoreporterów, w którym wyróżnia się za warsztat, zaangażowanie w pracę i aktualność tematu. – Ci, którzy wykazują największe poświecenie, zasługują z punktu widzenia branży na najwyższą nagrodę – zaznaczył.

Contemporary Issues - pierwsza nagroda, zdjęcie pojedyncze
  "Taking A Stand In Baton Rouge", fot. Jonathan Bachman / Thomson Reuters Contemporary Issues - pierwsza nagroda, zdjęcie pojedyncze "Taking A Stand In Baton Rouge", fot. Jonathan Bachman / Thomson Reuters

Jego zdaniem, nie ma jednego przepisu na dobre zdjęcie, ponieważ jest wiele metod fotografowania, kategorii, a w każdej co innego jest głównym składnikiem. – Zdjęcie ma poruszać, wywołać dyskusję, nieść jakąś informację. To idea fotografii prasowej, żeby zmieniała świat – wyjaśniał.

Szymczuk wskazywał, że fotoreporterzy zawsze muszą być bliżej danych zjawisk, wydarzeń niż dziennikarze. – Jest problem mierzenia się z cudza prywatnością, gdy podejmujemy decyzję, że chcemy zrobić krok dalej. Ale każdy reportaż należy oceniać indywidualnie, zachowanie w zależności od sytuacji – podsumował.

Do tegorocznej edycji konkursu World Press Photo ponad 5 tys. fotoreporterów ze 125 krajów zgłosiło ok. 80 tys. fotografii. Jury przyznało nagrody 45 fotoreporterom z 25 krajów.

W audycji Świat w Powiększeniu także o pokłosiu dekretu migracyjnego Donalda Trumpa. Gościem był Marek Kubicki, ekspert ds. Bliskiego Wschodu.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Adrian Bąk.

Polskie Radio 24/PAP/ip

Świat w Powiększeniu - wszystkie audycje.

______________________

Data emisji: 13.02.2017

Godzina emisji: 19:33

Czytaj także

Nagroda World Press Photo

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2014 16:04
Polak jednym z laureatów tegorocznej edycji konkursu fotograficznego World Press Photo 2014.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat z innej perspektywy. Fotografując z dachu wieżowca

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2016 12:37
– Z wieżowca widzimy miasto jako wielki organizm, który żyje. Tak jak mamy tętnice i żyły, tak mamy ulice; tak jak płynie w nich krew, tak przepływają ludzie i samochody – to robi wrażenie – mówił w Polskim Radiu 24 fotografik architektury Sebastian Deptuła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

17. edycja projektu Fotografia Kolekcjonerska

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2016 10:13
Święto kolekcjonerów fotografii. O wystawie Fotografia Kolekcjonerska, która zakończy się aukcją, mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Sagatowska, kurator wystawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjski ambasador zabity w Turcji. Kto faktycznie stoi za śmiercią dyplomaty

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2016 16:48
Zamach na rosyjskiego ambasadora w Turcji miał miejsce w przeddzień ważnego spotkania ministrów spraw zagranicznych Rosji, Iranu i Turcji. Czemu miał służyć i czy te dwa wydarzenia można ze sobą łączyć? Gościem dr Jacek Raubo – specjalista w zakresie bezpieczeństwa i obronności z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak dbać o stare fotografie? Porady eksperta

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 15:02
Święta i Nowy Rok to okazje do oglądania rodzinnych zdjęć i dokumentów. Łatwo je wtedy poplamić, naderwać i uszkodzić. Dlatego, jak podkreślają archiwiści, zwłaszcza z myślą o kolejnych pokoleniach, warto o nie dbać i właściwie zabezpieczać. Jak to zrobić wykorzystując wiedzę konserwatorską, opowiedziała w audycji Czasie na Naukę Anna Czajka, kierowniczka Centralnego Laboratorium Konserwacji Archiwaliów przy Archiwum Głównym Akt Dawnych.
rozwiń zwiń