Przyszłość Brazylii po odwołaniu Dilmy Rousseff

2016-09-03, 13:30

Przyszłość Brazylii po odwołaniu Dilmy Rousseff
Dilma Rousseff, została usunięta z urzędu przed upływem połowy swojej drugiej kadencji prezydenckiej/fot.PAP/EPA/FERNANDO BIZERRA JR

Po kilku miesiącach intensywnych debat brazylijski Senat przegłosował impeachment prezydent kraju Dilmy Rousseff. Od środy przestała pełnić swój urząd. Jaka przyszłość czeka brazylijską politykę? Jak zamieszanie na scenie politycznej przetrzyma tamtejsza gospodarka? Na te pytania odpowiedziała w Polskim Radiu 24 Magdalena Walczuk z Fundacji Terra Brasilis.

Posłuchaj

03.09.16 Magdalena Walczuk: „Ponad połowa brazylijskich senatorów ma zarzuty związane z aferą Petrobrasu (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Głównym powodem odwołania Rousseff był zarzut o manipulowanie danymi finansowymi na temat wydatków rządu na cele socjalne i ukrywanie pierwszych symptomów recesji w brazylijskiej gospodarce. Za impeachmentem głosowało 60 deputowanych do brazylijskiego Senatu, po stronie prezydent stanęło tylko 20 z nich.

– Nie ma żadnego zaskoczenia w tym, co postanowił Senat. Prognozy zapowiadające impeachment Dilmy Rousseff pojawiały się już od jakiegoś czasu. Dodatkowo jej polityczni przeciwnicy byli bardzo silni. Po swojej stronie mieli najważniejsze media, więc atmosfera, która się wytworzyła, nie sprzyjała pozostaniu prezydent na stanowisku – powiedziała Magdalena Walczuk.  

Ponadto w audycji rozmowa z prof. Dominikiem Gajewskim o decyzji Komisji Europejskiej, która po trzech latach śledztwa zdecydowała o tym, że amerykański koncern Apple musi zapłacić irlandzkiemu rządowi 13 miliardów euro zaległych podatków.

Natomiast Włodzimierz Pac, korespondent Polskiego Radia w Mińsku, przybliżył sylwetkę i karierę polityczną Isłama Karimowa, zmarłego w sobotę prezydenta Uzbekistanu.

Gospodarzem magazynu był Marcin Pośpiech.

Polskie Radio 24/db

__________________

Data emisji: 03.09.16

Godzina emisji: 12:15

Polecane

Wróć do strony głównej