X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prezydent wręczył Ordery Orła Białego. "Państwo dla ojczyzny poświęcili w zasadzie całe życie"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2017 21:40
Prezydent Andrzej Duda wręczył Ordery Orła Białego z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja. Najwyższym odznaczeniem państwowym uhonorowano pięć osób: fotografa Adama Bujaka, profesora Mieczysława Chorążego, poetę i kompozytora Jana Krzysztofa Kelusa, działaczkę społeczną Zofię Teligę-Mertens i profesora Mieczysława Tomaszewskiego.
Audio
  • 03.05.2017 Prezydent Andrzej Duda wręczył Ordery Orła Białego
  • 03.05.2017 Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy na Placu Zamkowym w Warszawie
  • 03.05.2017 Bieg Konstytucji. Relacja dziennikarki PR24 Luizy Bebłot
  • 03.05.2017 Uroczystości z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja Pelplinie (woj. pomorskie). Relacja Aleksandry Nietopiel (Radio Gdańsk)
  • 03.05.2017 Uroczystości z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Krakowie. Relacja Pawła Pawlicy
Para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser Duda oraz odznaczeni Orderem Orła Białego: Jan Krzysztof Kelus, Adam Bujak, Zofia Mertens, Mieczysław Chorąży i Mieczysław Tomaszewski pozują do wspólnego zdjęcia po uroczystości wręczenia odznaczeń.
Para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser Duda oraz odznaczeni Orderem Orła Białego: Jan Krzysztof Kelus, Adam Bujak, Zofia Mertens, Mieczysław Chorąży i Mieczysław Tomaszewski pozują do wspólnego zdjęcia po uroczystości wręczenia odznaczeń.Foto: PAP/Jakub Kamiński

Za zasługi na rzecz rozwoju i popularyzowania kultury chrześcijańskiej został odznaczony Adam Tadeusz Bujak - fotograf, który dokumentował pontyfikat św. Jana Pawła II. Uhonorowano również profesora Mieczysława Rajmunda Chorążego, lekarza, onkologa, mikrobiologa. Otrzymał on order w uznaniu za zasługi i osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej. Prezydent wręczył również odznaczenie Janowi Krzysztofowi Kelusowi za obronę godności i praw człowieka w okresie PRL. Jan Krzysztof Kelus jest poetą, kompozytorem, działaczem i pieśniarzem opozycji demokratycznej w PRL. Odznaczona została również Zofia Teliga-Mertens, społecznik i działaczka charytatywna, która z własnej inicjatywy i na własny koszt niesie pomoc polskim rodzinom z Kazachstanu. Za osiągnięcia w pracy naukowej, artystycznej i twórczej uhonorowano profesora Mieczysława Aleksandra Tomaszewskiego, wybitnego teoretyka muzyki, twórcę krakowskiej szkoły teoretycznej.

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za duże zasługi cywilne i wojskowe dla kraju. Otrzymują go najwybitniejsi Polacy oraz najwyżsi rangą przedstawiciele państw obcych. Przyznaje go prezydent RP.

Order noszony jest na wstędze błękitnej przewieszonej przez lewe ramię do prawego boku. Gwiazdę Orderu, niegdyś haftowaną, nosi się na lewej piersi.

Order Orła Białego Order Orła Białego/ fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Wręczenie Orderów Orła Białego to jeden z najważniejszych elementów centralnych obchodów Narodowego Święta Trzeciego Maja. W uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie uczestniczyli przedstawiciele najważniejszych władz państwowych, miedzy innymi premier, marszałkowie Sejmu i Senatu, ministrowie i parlamentarzyści.

Prezydent zapowiada referendum konstytucyjne

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości na Placu Zamkowym w Warszawie powiedział, że chce, aby w przyszłym - 2018 roku - odbyło się referendum ws. konstytucji. - Polacy mają prawo się wypowiedzieć, czy konstytucja obowiązująca od 20 lat powinna zostać zmieniona - stwierdził Andrzej Duda. 

Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy podczas centralnych obchodów Święta Narodowego 3 Maja na pl. Zamkowym w Warszawie, Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy podczas centralnych obchodów Święta Narodowego 3 Maja na pl. Zamkowym w Warszawie, fot. PAP/Leszek szymański

Święto Narodowe Trzeciego Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku.

Wystąpienia Andrzeja Dudy transmitowaliśmy w Polskim Radiu 24.

W PR24 relacjonowaliśmy także Bieg Konstytucji w Warszawie oraz obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Pelplinie (woj. pomorskie) i Krakowie. 

Polskie Radio 24, IAR, PAP/dp

Czytaj także

Użytkownicy Facebooka apelują o przyznanie Orderu Orła Białego

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2016 17:26
Na Facebooku rozwinęła się szlachetna akcja dotycząca wyjątkowej petycji do prezydenta Andrzeja Dudy. Użytkownicy serwisu proszą o odznaczenie Orderem Orła Białego Pani Zofii Teligi-Mertens, która cały swój majątek oddała repatriantom z  Kazachstanu. W Polskim Radiu 24 rozmawialiśmy z jednym z animatorów akcji - pisarzem, prawnikiem i wydawcą,  Wacławem Holewińskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Szewach Weiss: Order Orła Białego jest podsumowaniem mojego dzieła

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 09:10
Były izraelski ambasador w Polsce profesor Szewach Weiss został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego. To najwyższe polskie wyróżnienie państwowe. Zostało wręczone w Jerozolimie w czasie trwającej wizyty polskiego prezydenta w Izraelu. – Jestem wzruszony i dumny. Order jest ważny dla mnie, jest symbolem, podsumowaniem realizowania jakiegoś celu, dzieła, wyzwania – mówił prof. Szewach Weiss w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kardynał Stanisław Dziwisz odznaczony Orderem Orła Białego

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 17:11
Odchodzący metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz, otrzymał Order Orła Białego. Najwyższe odznaczenie państwowe wręczył duchownemu prezydent Andrzej Duda. Ceremonia odbyła się po ingresie nowego metropolity.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent wręczył Ordery Orła Białego. Sylwetka Zofii Teligi-Mertens

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2017 18:33
Zofia Teliga-Mertens, która sprowadziła z Kazachstanu do Polski ponad 200 osób, otrzymała z rąk Andrzeja Dudy Order Orła Białego. Prezydent 3 maja wręczył najwyższe polskie odznaczenie państwowe łącznie pięciu osobom.
rozwiń zwiń