X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Szef MON zarzuca Tuskowi zdradę dyplomatyczną. Jest zawiadomienie o przestępstwie

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 15:08
Do Prokuratury Krajowej wpłynęło zawiadomienie szefa MON Antoniego Macierewicza ws. tzw. zdrady dyplomatycznej. Ma ono związek z katastrofą smoleńską z 10 kwietnia 2010 roku, a dotyczy także badania jej przyczyn i okoliczności. Informację tę potwierdził na konferencji prasowej rzecznik rządu Rafał Bochenek. O sprawie mówili w Polskim Radiu 24 Łukasz Polinceusz z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, Wojciech Mucha z Gazety Polskiej Codziennie i sędzia Adam Tomczyński.
Audio
  • 21.03.2017 Łukasz Polinceusz: zawiadomienie do prokuratury do zwrot stricte polityczny
  • 21.03.17 Komentarz Wojciecha Muchy i sędziego Adama Tomczyńskiego
Szczątki polskiego Tu-154 w Smoleńsku
Szczątki polskiego Tu-154 w SmoleńskuFoto: wikipedia

Szef MON Antoni Macierewicz w rozmowie z "Gazetą Polską Codziennie" poinformował, że złożył zawiadomienie dot. podejrzenia popełnienia przestępstwa przez b. premiera Donalda Tuska w związku z tragedią smoleńską. Podkreślił, że jego zdaniem doszło do przestępstwa. "Premier Donald Tusk zawarł z Władimirem Putinem nielegalną umowę na szkodę Polski i za to powinien odpowiadać karnie" – powiedział. Zawiadomienie MON ma dotyczyć okresu od 10 kwietnia 2010 r. do 2014 r., gdy Tusk został szefem Rady Europejskiej.

Wątek domniemanej zdrady dyplomatycznej jest już badany przez zespół śledczy Prokuratury Krajowej wyjaśniający okoliczności katastrofy smoleńskiej. Prokuratura informowała o tym we wrześniu 2016 r. Śledztwo dotyczy działania w latach 2010-2011 na szkodę RP przez funkcjonariuszy publicznych upoważnionych do występowania w jej imieniu w stosunkach z Rosją podczas badania przyczyn katastrofy smoleńskiej.

Jak wskazywał Polinceusz, kontekst smoleński wraca, zanim jeszcze zakończyły prace sejmowa podkomisja oraz prokuratura. – Widać wyraźnie, że Antoni Macierewicz już feruje pewne wnioski w stosunku do poprzedników. Szkoda, wydaje się, że zdrowy rozsadek nakazywałby poczekać – mówił. Dodał, że minister zapowiadał, iż efektów prac podkomisji na razie nie widać, pojawiło się natomiast doniesienie do prokuratury, które "raczej oceniałby w kategoriach pewnej zemsty za wygraną Tuska na przewodniczącego RE".

– Gdyby rzeczywiście coś było na rzeczy w przypadku oskarżeń Macierewicza, to na miejscu rządu wstrzymałbym się z tym zawiadomieniem, ugruntowałbym to podwaliną rzetelnych argumentów i zbudował wokół tego cały kontekst tego, co się wydarzyło, jeśli coś rzeczywiście miało miejsce – dodał. W jego ocenie, w obecnej sytuacji jest to zwrot stricte polityczny.  

W Polskim Radiu 24 sprawę złożenia przez szefa MON zawiadomienia dot. podejrzenia popełnienia przestępstwa przez b. premiera Donalda Tuska w związku z katastrofą smoleńską komentował również Wojciech Mucha z "Gazety Polskiej Codziennie". – Okoliczności dotyczące katastrofy smoleńskiej są tak tajemnicze, że być może pojawią się kolejne sprawy i zarzuty – mówił gość PR24.

Z kolei Adam Tomczyński, wieloletni sędzia, wyjaśniał na naszej antenie, czym jest "zdrada dyplomatyczna". – To przestępstwo, które polega na tym, że osoba upoważniona do reprezentowania rządu Rzeczpospolitej Polskiej, w rozmowie z innymi państwami działa na szkodę kraju – tłumaczył ekspert. Jak podkreślił również gość PR24, jest to "przestępstwo rzadko spotykane". 

Więcej w rozmowach z komentatorami. 

Polskie Radio 24/PAP/ip/mp

_________________

Data emisji: 21.03.2017

Godzina emisji: 11:18

 

Czytaj także

Andrzej Melak (PiS): w interesie Rosji jest gra Polską i Polakami

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 08:21
Podczas piątkowych obrad sejmowej komisji obrony, Antoni Macierewicz przedstawił materiał filmowy ze spotkania Donalda Tuska z Władimirem Putinem z dnia 10 kwietnia 2010 roku. O nagraniu mówił w programie 24 Pytania Andrzej Melak, poseł Prawa i Sprawiedliwości, brat Stefana Melaka, który zginął w katastrofie smoleńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Monika Wielichowska (PO): katastrofa smoleńska została wyjaśniona

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 16:38
- PiS od kilku lat uprawia taniec nad trumnami. To męczenie rodzin jest nieludzkie i barbarzyńskie – powiedziała w Rozmowie Parlamentarnej Monika Wielichowska, posłanka PO. Odniosła się w ten sposób do listu otwartego bliskich ofiar katastrofy smoleńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogumił Łoziński: ekshumacje wykluczą lub potwierdzą hipotezę o zamachu

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2016 12:00
– Z jednej strony, w polskim społeczeństwie i nauczaniu Kościoła bardzo silny jest szacunek do szczątków zmarłych, ponieważ zwłok się nie bezcześci i zostawia się je w spokoju. Z drugiej strony, kwestią obiektywną jest to, żeby poznać prawdę o katastrofie smoleńskiej.  Z tego punktu widzenia decyzja prokuratury jest jak najbardziej racjonalna – mówił w audycji Punkt Widzenia o ekshumacji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej Bogumił Łoziński (Gość Niedzielny).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Wikło o śledztwie ws. katastrofy smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2016 09:24
– Miejsce, w którym znajduje się wrak tupolewa, powoli staje się złomowiskiem. Widzieliśmy tam rozbity samochód – mówił w Rozmowie Poranka – 24 Pytania Marcin Wikło, dziennikarz „wSieci”, zajmujący się śledztwem ws. katastrofy smoleńskiej.
rozwiń zwiń