X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Światowy Dzień Walki z Rakiem. "40 proc. nowotworów można uniknąć"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 20:12
– Ten dzień ma nam wszystkim uświadamiać i przypominać, że 40 proc. nowotworów można w ogóle uniknąć, gdyby ludzie chcieli zmienić swój styl życia – mówił w Światowym Dniu Walki z Rakiem gość Polskiego Radia 24 dr n. med. Janusz Meder (Polska Unia Onkologii).
Audio
  • 02.02.17 Światowy Dzień Wali z Rakiem. Gość: dr n. med. Janusz Meder
Palenie tytoniu jest główną przyczyną zachorowań na nowotwory złośliwe, głównie raka płuca.
Palenie tytoniu jest główną przyczyną zachorowań na nowotwory złośliwe, głównie raka płuca.Foto: AGENCJA SE/EASTNEWS

Jak zapewniał specjalista, dzięki profilaktyce, prewencji i zdrowemu trybowi życia, można uniknąć w wielu przypadkach zachorowań na nowotwory. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) apeluje przede wszystkim o to, by unikać nadmiernej wagi. Szczególnie grubość podściółki tłuszczowej w pasie brzusznym jest niewskazana, ponieważ to źródło wielu nowotworów, jak rak piersi, rak jelita grubego czy rak prostaty u mężczyzn.


Dr n. med. Janusz Meder, foto: PR24/PJ Dr n. med. Janusz Meder, foto: PR24/PJ

– Najważniejsze jest niepalenie papierosów i stosowanie diety zbliżonej do śródziemnomorskiej, czyli zawierającej ryby, owoce, jarzyny. Musimy baczyć na to, żeby było mniej tłuszczów i soli. Połączyć to należy z ruchem i stałą rekreacją fizyczną – doradzał dr n. med. Janusz Meder. – Oprócz zmiany stylu życia bardzo ważna jest również czujność onkologiczna. Nie tylko lekarze, ale każdy w społeczeństwie powinien być wyczulony na wczesne wykrywanie tej choroby – dodał.

Dr Janusz Meder Najważniejsze jest niepalenie papierosów i stosowanie diety zbliżonej do śródziemnomorskiej, czyli zawierającej ryby, owoce, jarzyny. Musimy baczyć na to, żeby było mniej tłuszczów i soli. Połączyć to należy z ruchem i stałą rekreacją fizyczną

WHO wskazuje również, że w ciągu najbliższych 20 lat nastąpi prawdopodobnie podwojenie liczby nowych zachorowań na nowotwory. Co czwarty Polak zachoruje, a co piąty umrze z powody choroby nowotworowej.

Podczas tegorocznych obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem Polska Unia Onkologii i całe środowisko onkologów polskich apeluje o wspólne, intensywne działania na rzecz zapewnienia równego dostępu w naszym kraju do europejskich standardów kompleksowej opieki onkologicznej stosownie do nadal aktualnych postulatów zawartych w Paryskiej Karcie Walki z Rakiem z 2000 r. 

Całość rozmowy do odsłuchania w audycji.

Rozmawiał Mariusz Gzyl.

Polskie Radio 24/dds

___________________

Data emisji: 02.02.2017

Godzina emisji: 18.15


Czytaj także

Rzucić palenie. Najważniejsza jest motywacja

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2016 15:29
Według ekspertów, potrzeba średnio siedmiu prób, aby skutecznie zerwać z uzależnieniem od tytoniu. Dziś palacze mogą po raz kolejny spróbować, bo – jak co roku – w każdy trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Gościem Polskiego Radia 24 była Krystyna Knypl, red. naczelna "Gazety dla Lekarzy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Choroby rzadkie. Jest ich coraz więcej

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 15:09
- Osoby cierpiące na rzadkie choroby potrafiły otrzymać dziesięć błędnych diagnoz, nim udało się określić to, co im dolega. Sama diagnoza potrafi trwać kilkanaście lat – powiedziała w Polskim Radiu 24 Maria Libura z Uczelni Łazarskiego. Odniosła się w ten sposób do chorób rzadkich, które występują coraz częściej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowy Dzień Trędowatych. Choroba nadal jest problemem

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2017 12:00
Corocznie, w ostatnią niedzielę stycznia, obchodzony jest Światowy Dzień Trędowatych. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problemy osób cierpiących na to schorzenie, a także wyrażenie solidarności z nimi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowy Dzień Walki z Rakiem. "Wroga trzeba poznać"

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 14:29
Posłowie pracują nad uproszczeniem zapisów pakietu onkologicznego. 25 stycznia na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji ustawy. W Polskim Radiu 24 z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem, obchodzonego 4 lutego rozmawialiśmy z Bartoszem Polińskim, prezesem Fundacji Alivia.
rozwiń zwiń