Światowy Dzień Trędowatych. Choroba nadal jest problemem

2017-01-29, 12:00

Światowy Dzień Trędowatych. Choroba nadal jest problemem
Co roku na świecie odnotowuje się ok. 200 tys. nowych zachorowań na trąd. Dokładna liczba trędowatych nie jest znana, ponieważ rządy wielu krajów ją zaniżają lub wręcz negują istnienie tej choroby na swym terytorium/fot.flickr/novasoul

Corocznie, w ostatnią niedzielę stycznia, obchodzony jest Światowy Dzień Trędowatych. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problemy osób cierpiących na to schorzenie, a także wyrażenie solidarności z nimi.

Posłuchaj

29.01.17 Światowy Dzień Trędowatych. Choroba nadal jest problemem
+
Dodaj do playlisty

Choć już od prawie stu lat trąd można skutecznie leczyć, choroba wciąż jest aktualnym problemem na świecie. Rozwija się w ubogich częściach świata o klimacie tropikalnym i subtropikalnym, zwłaszcza w Afryce i południowo-wschodniej Azji. Trędowaci najczęściej mogą liczyć na misjonarzy, którzy zapewniają im nie tylko diagnostykę i terapię antybiotykową, lecz także stałą specjalistyczną opiekę.

Szacuje się, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, dzięki terapii antybiotykowej, ponad 16 milionów chorych odzyskało zdrowie. Znaczna część z nich została jednak trwale okaleczona. Trąd jest bowiem zakaźną chorobą, która atakuje skórę, błony śluzowe, a także nerwy obwodowe, których zniszczenie może doprowadzić do zniekształceń ciała i paraliżu.

Każdego roku Światowa Organizacja Zdrowia odnotowuje ponad 200 tysięcy nowych przypadków trądu, najwięcej w Azji. Krajem najbardziej zagrożonym chorobą są Indie. W 2015 roku odnotowano tam ponad 127 tysięcy zachorowań, co stanowi ponad połowę wszystkich przypadków na świecie. Drugim pod względem liczby chorych na trąd krajem jest Brazylia, gdzie dwa lata temu chorobą zaraziło się niemal 26,5 tysiąca osób.

Więcej w rozmowie Małgorzaty Glabisz-Pniewskiej z drem Kazimierzem Szałatą z Fundacji Polskiej Raoula Follereau.

Polskie Radio 24/IAR/mp

--------------------------- 

Data emisji: 29.01.17

Godzina emisji: 11.35


Polecane

Wróć do strony głównej