X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Terapia RDI, czyli "dogadać się" z zespołem Aspergera

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 18:48
Informacja o chorobie dziecka jest dla wielu rodziców ciosem. Podobnie było w przypadku gościa Polskiego Radia 24, terapeutki Anny Cysdorf, gdy dowiedziała się, że jej syn ma zespół Aspergera. Jednak dzięki terapii RDI odnalazła najlepszy dla siebie model rodzicielstwa w tej sytuacji.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, bardzo ważna jest pomoc całej rodzinie, a nie tylko dziecku dotkniętemu chorobą. Temu ma służyć terapia RDI. – Relation Development Intervention, czyli w wolnym tłumaczeniu terapia relacji, jest skierowana do całych rodzin dotkniętych zespołem Aspergera. Podstawą tej metody jest założenie, że istnieje moment rozłamu w rozwoju relacyjnym dziecka z rodzicem – mówiła terapeutka.

Terapia RDI skupia się na współpracy z rodzicem, a nie pracy z dzieckiem. – Moim zadaniem jest czasowe bycie przewodnikiem dla rodzica, aby nauczyć go, jak ma być przewodnikiem dla swojego dziecka. To rodzic powinien tę relację odbudować, on jest najważniejszy w świecie swojego dziecka. Po pewnym czasie rodzic staje się specjalistą i nie potrzebuje pomocy terapeuty – powiedziała Anna Cysdorf.

Terapeutka zdradziła także, iż powodem jej zainteresowania terapią dzieci z Aspergerem jest jej nastoletni syn, którego ta choroba dotknęła. – Jako mama przez lata szukałam takiej terapii, która spełni moje oczekiwania. A moim oczekiwaniem było dogadać się z zespołem Aspergera – wspominała terapeutka.

- Chciałam znaleźć taką metodę, aby moje dziecko było samodzielne w późniejszym życiu, poszło do pracy, założyło rodzinę, było szczęśliwym człowiekiem. Celem terapii jest poprawa jakości życia w miarę możliwości jego samego. Nie należy się jednak skupiać na jednej terapii, ważne jest, by rodzice sprawdzili co jest skuteczne w przypadku ich dziecka – podsumowała Anna Cysdorf.


Anna Cysdorf/fot.PR24/MS Anna Cysdorf/fot.PR24/MS

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Maria Furdyna.

Polskie Radio 24/kk

___________________ 

Data emisji: 23.11.2016

Godzina emisji: 18.15

Czytaj także

Zatrudnij Asa!

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2012 12:59
Gościem Jacka Cholewińskiego był Przemysław Wiśniewski z Fundacji SYNAPSIS, który tłumaczył dlaczego warto przyjąć do pracy osoby z zaburzeniami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autyzm to nie choroba

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 13:01
„Nie jestem kosmitą, mam zespół Aspergera” – to tytuł nowej książki, która ma wspomóc ludzi z zaburzeniami typu autystycznego. W audycji Czas na Naukę o autyzmie opowiadała dr Joanna Ławicka, prezes Fundacji Prodeste i współautorka książki „Nie jestem kosmitą…”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przez kulturę do terapii dzieci z autyzmem

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2016 08:49
"Oko, ucho, oko, wzrok" - to tytuł spektaklu wieńczącego cykl warsztatów teatralnych dla dzieci ze spektrum zaburzeń autystycznych. Poprzez sztukę uczestnicy poznają świat i redukują napięcia związane z funkcjonowaniem w społeczeństwie, a widz może się dowiedzieć kim naprawdę jest. Gośćmi Polskiego Radia 24 był Maciej Dmochowski (współprowadzący warsztaty) oraz Kinga Walkowiak (prowadząca zajęcia z plastyki).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykły elementarz. "Ala ma raka"

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2016 17:30
"Elementarz Chorego Dziecka" powstał w ramach programu edukacji dzieci i młodzieży realizowanego przez Medigen i Fundację Przeciwko Leukemii wspólnie z Katarzyną Duraj ze Stowarzyszenia Kropla. Gościem Polskiego Radia 24 był prof. Leszek Kauc z Fundacji Przeciwko Leukemii oraz polskiego ośrodka dawców szpiku Medigen.
rozwiń zwiń