X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Autyzm to nie choroba

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 13:01
„Nie jestem kosmitą, mam zespół Aspergera” – to tytuł nowej książki, która ma wspomóc ludzi z zaburzeniami typu autystycznego. W audycji Czas na Naukę o autyzmie opowiadała dr Joanna Ławicka, prezes Fundacji Prodeste i współautorka książki „Nie jestem kosmitą…”.
Audio
  • 29.09.15 Dr Joanna Ławicka: „Obecnie 8 na 100 osób ma zaburzenia ze spektrum autyzmu (…)”.
Według szacunkowych danych, w Polsce jest ok 20 tys. dzieci chorych na autyzm.
Według szacunkowych danych, w Polsce jest ok 20 tys. dzieci chorych na autyzm.Foto: flickr/breatheindigital

Eksperci i lekarze psychologii często podkreślają, że autyzm nie jest chorobą, lecz złożonym zaburzeniem rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. Objawia się m.in. zubożeniem i stereotypowością zachowań oraz problemami w budowaniu relacji interpersonalnych. „Nie jestem kosmitą, mam zespół Aspergera” odpowiada m.in. na pytania, czym jest zespół Aspergera, jak się objawia i jak wygląda terapia osób z zaburzeniami autystycznymi. Dr Joanna Ławicka zwróciła uwagę w Polskim Radiu 24, że autyzm często nie zostaje wykryty lub nie podejmuje się żadnych działań w związku z jego zdiagnozowaniem.

– Nawet jeśli szkoła dostrzega problem, to nie jest on w żaden sposób rozwiązywany. Jeżeli nauczyciele zwracają uwagę, to zwykle na sferę emocjonalną dziecka np. nieradzenie sobie w grupie rówieśniczej, wyizolowanie. Często takie dzieci są definiowane jako wybitnie zdolne, ale nie potrafiące sobie poradzić z sytuacją społeczną w szkole – mówiła psycholog.     

Więcej o zaburzeniach autystycznych i książce przygotowanej przez Fundację Prodeste z Opola. w całej rozmowie z gościem Czasu na Naukę.

Gospodarzem audycji był Rafał Motriuk.

Polskie Radio 24/gm/wj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak